Başarılı Saç Ekimi Sonucu için Dikkat edilmesi Gerekenler

Saç ekim başarısına etki eden faktörler, ekibin tecrübe ve bilgisi, steril, kaliteli ortamda saç ekimi yapılması, hastanın iletilen kurallara uyması, baş bölgesine darbe almamaya dikkat etme, işlem öncesi saç analizi yapılması, ekim aşamasında FUE gibi gelişmiş yöntemlerin tercih edilmesi, ense bölgesine yeterli saç köküne ulaşma gibi detaylardır.

Başarılı Saç Ekimi Sonucu İçin Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi başarısı kapsamında elde edilecek doğal sonuçlar ise tedavi öncesi 3D modeller ile bilgisayar üzerinden yapılan tasarımlar ile hastaya sunulur.

Saç ekiminde saçlar kaç numara kesilir?

Saç ekiminde saç kesim numarası, üç numara olarak belirlenmiştir. Bu saç kesiminin yapılmadığı tek teknik ise FUE yönteminde tıraşsız saç ekimi olarak bilinir. FUE tıraşlı ve tıraşsız şekillerde yapılabilirken, kesim gerektirmeyen çeşidi sadece seyrek şekilde saç kaybına uğrayan kişilerde tercih edilir. Saçlar arasında dökülme bulunan ve saç telleri arasına yapılacak müdahale ile seyrekliğin giderilebileceği durumlarda saçın 3’e vurulması tercih edilmeyerek tıraşsız işlem yapılır.

sac ekimi basarisi 1

Saç ekiminde greft nedir?

Saç ekiminde greft, saç kaybı bulunan alana uygulamak amacı ile ense alanından alınan ve içerisinde saç köklerini taşıyan dokudur. Ön saç çizgisinin ilk sırasına dizilecek olan greftlerde sadece bir saç kökü bulunur. Kelliğin yoğun bulunduğu alanlar için alınan greftlerde ise 3 adet saç kökü aynı anda bulunur. Bu kapsamda 3000 greft ile yapılan bir saç ekim işlemi ardından 7.500 adet saç teline sahip olmak mümkün hale gelir.

FUT tekniği saç ekimi nasıl yapılır? (FUT Saç Ekim Tekniği Artık Kullanılmayan Bir Yöntemdir, Asla yaptırmayın!)

FUT yöntemi saç ekimi yapmak için izlenen adımlar şöyledir:

 • Ensenin biraz üzerinden ve iki kulak arkasına yakın olan bölgeden yaklaşık 10×3 cm ölçüsünde üzerinde saç bulunan deri mikrogreftler haline getirilir.
 • Bu greftler şeritler halinde saçsız alanlara tek tek olacak şekilde ekilir.
 • Enseden saç alınan kısım ile dikilerek kapatılır.
 • Bu kısımda sadece çizgi halinde 6 cm’lik hafif bir iz kalır.
 • Bu uygulama kapsamında tek seans içinde 6.000 civarında saç teli diğer bir ifade ile 1700 adet greft ekimi gerçekleştirilir.
 • Seans kapsamında kellik açıklığı çok geniş değil ise tek seferde kapamak mümkündür.
 • Gerek duyulması halinde FUT yöntem kapsamında 6 ay ara ile maksimum 3 seans gerçekleştirilir. Bu durum yoğun kellik halinde seyrek olarak tercih edilir.
 • Bir seans ise ortalama 3 saat sonunda tamamlanır.

FUE tekniği saç ekimi nasıl yapılır?

FUE yöntemi saç ekimi yapmak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Saç ekimi başarısı yüksek FUE yöntemi ile ense, sırt, göğüs veya çene bölümlerinden saç kökleri alınır.
 • FUE yöntemi ile bu alanlardan, ucu 1mm çaplı olan punch aleti ile saç kökü içeren dokuyu alma işlemi uygulanır.
 • Alınan 1 mm çaplı dokuda bir veya 3 civarında saç sayısı bulunur.
 • Saç kaybı yaşanan alanlara ise köklerin yerleştirileceği bölgeler açılıp, alınan donörler bu alanlara ekilir.
 • FUE yöntemi ile bir gün içinde 1500 saç teli nakledilir.
 • İşlem 3 ila 4 gün boyunca izlenen seanslar ile arka arkaya uygulama yapmaya olanak tanır.
 • 3 gün sonunda ise toplamda 5.000 saç telinin nakil işlemi rahatlıkla gerçekleştirilir.

Bu yöntemin en büyük avantajları ensesinden greft alımına uygun saç köküne sahip olmayan hastalar için vücudun diğer bölümlerinden alınan kıllar ile saç ekimi yapılabilmesini sağlamasıdır.

Saç ekimi sonrası alkol neden yasaktır?

Saç ekimi ardından alkolün yasak olma sebebi, iyileşme sürecinde saç köklerinde kırılma riskini yükseltmesidir. Saç ekimi ardından alkolden uzak durulması gerekir. İyileşme döneminin ilk evrelerinde yapılan alkol tüketimi saç ekim sonucunun başarısını olumsuz yönde etkiler. Bu kapsamda yeni çıkan saçlar kırıklar ile kaplanır veya dayanıksız saç yapısı ortaya çıkar.

sac ekimi basarisi 3

Saç ekimi sonrası şişlik ne kadar sürer?

Saç ekimi ardından şişlik süresi, 1 hafta olarak ifade edilir. 1 haftalık dönem ardından şişlik azalarak kaybolur. Şişliğin kısa sürede ortadan kalkması için uyurken baş ve boyun desteklenerek, yüksekte tutularak yatılmalıdır. Kişinin baş altını yastık ile destekleyerek yatması başta oluşabilecek basıncı azaltarak, şişliğin kaybolmasına olanak sağlar. Diğer yandan kanı sulandıran ve incelten ilaçların kullanımından kaçınılması gerekir. Bu ilaçların kullanılmaması ve vücut ödeminin atılması için bol su tüketiminin tercih edilmesi ve doktorun önerdiği buz uygulamalarının yapılması ile 1 hafta içinde şişlikler kaybolmaya başlar.

Saç ekimi ile kafa derisinde kabuklaşma oluşur mu?

Saç ekimiyle kafa derisinde kabuk oluşumu mümkündür. Bu kabukların oluşumu doğaldır. Ekilen saç greftleri bölgesindeki veya verici bölgedeki kabukları saç ekiminden 10 gün sonraki dönemde soymaya çalışmak veya sert cisimler ile almak yanlıştır. Bu kabuklar 10 gün boyunca koparılmamalıdır. Hafif bir kaşıntı olması halinde ise temas işleminden kaçınılmalıdır.

Oluşan küçük kabukların tamamı kendiliğinden döküldüğünde donör bölgeyi yumuşak bir havlu ile ovmak, büyüyen saç tellerini açığa çıkarmak için tercih edilir.

Saç ekiminde şok dökülme nedir?

Saç ekiminde şok dökülme, saç ekim işleminin ardından geçen 3 haftalık süreçte ortaya çıkan ve başarılı bir saç ekimi ardından yaşanması gereken saçların dökülmesi durumudur. 3 haftada dökülen saçlar yerine yeni ve daha sağlıklı saçlar gelir. Bu süreçte kökler yeni saçların büyümesi için hazırlık gerçekleştirirler.

Şok dökülmeden 2 ay sonra dökülen greftler yeniden büyümeye başlar. 3. Aydan itibaren gözle görülür bir uzama gerçekleşir. Dördüncü ayın sonunda ise %40 oranda büyümüş saçlar ile doğal ve estetik bir görünüm yakalanır. 6. Ay içinde %60 civarında büyümüş ve sağlamlık kazanmış saçlar, 12 ay sonunda tam anlamı ile sağlıklı bir hal kazanırlar. 12. Ay sonunda ise sağlıklı ve uzun saçlara sahip olunur.

sac ekimi basarisi 2

Saç ekiminde saç yıkama nasıl olmalıdır?

Saç ekiminde saçları doğru yıkama şu şekilde olmalıdır:

 • Saç ekimi ardından geçen 10 gün boyunca saçlar oldukça dikkatli şekilde yıkanmalıdır.
 • Saçın uzun süre boyunca su ile temas etmesinden kaçınılmalıdır.
 • Saç yıkma işlemi kısa sürmeli ve doktorun önerdiği tıbbi şampuan ile temizlik sağlanmalıdır.
 • Bir miktar tıbbi şampuan alınıp, elde köpürtme işlemi ardından tüm saç derisine dikkatli şekilde ve yumuşak hareketler ile uygulama yapılır.
 • Sıcak olmayan su ile durulama yapılıp, hijyenin sağlanması için kağıt havlu ile nazikçe kurulama işlemi gerçekleştirilir.
 • Saç derisinde ekim ardından oluşan kabukların temizlenmesi için her gün bu hassas saç yıkma işleminin yapılması önerilir.
 • Yaklaşık 10 gün uygulanan saç yıkama işlemi sonrasında deri üzerinde kabuk ve kurumuş kan izleri kalmamalıdır.
 • Saç ekimi işleminden 14 gün sonra normal yıkama rutinine dönüş yapılır.
 • Doktor tarafından verilen özel şampuan bitene dek bu şampuanın kullanımına devam edilmeli ve günde bir kereden fazla saç ekimi yapılan alanın yıkanmaması gerekir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?