Adım Adım Sakal Ekimi Hakkında Her Şey

Sakal ekimi sakalın olmadığı ya da bölge bölge sakal çıkmayan bölgeler için yapılabilmektedir. Her durumda yapılan işlemler aynı olmakla birlikte yalnıza ekim süresi ve fiyatında değişiklikler olabilmektedir. Sakal ekiminin yapılması için vücudun belirli bölgelerinden kıl kökleri alınarak sakalda tüy çıkması istenen bölümlere ekim yapılmaktadır. Sakal ekiminin yapılmasının ardından önce tüyler dökülmekte ardından yeniden çıkmaya başlamaktadır. Bu nedenle istenen görüntüye ulaşılması zaman almaktadır. Sakal tüylerinde istenen sonucun alınması kişiden kişiye değişebilmektedir. Her kıl kökünden aynı sonuçların alınması beklenemez. Sakal ekimini yapacak kişinin alanında tecrübeli bir uzman olması sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır.

sakal ekimi 1

Sakal ekimi nasıl yapılır?

Sakal ekiminin yapılması öncelikle ekim yapılacak bölgenin incelenmesi ve en uygun yönteme karar verilmesi ile başlar. Sonrasında ekim işleminin aşamaları şu şekildedir:

 • Operasyon günü vücudun hangi bölgesinden kıl kökleri alınacaksa bu bölgelere ve ekim yapılacak sakal bölgesine lokal anestezi uygulanmaktadır.
 • Lokal anestezinin etkisini gösterdikten sonra kıl kökleri alınır.
 • Alınan kıl kökleri, sakal için belirlenmiş bölgelere ekilir.
 • Kıl kökleri teker teker ekleneceği için işlemin süresi kıl sayısına göre uzayabilmektedir.

Bu işlemlerin ardından ekilen kıl kökleri uzadıkça dökülmeye başlamaktadır. Dökülen her kıl kökü yerine daha yeni ve sağlıklı kılların çıkmaya başlar.

Sakal ekimi neden yapılır?

Sakal ekiminin yapılma nedenleri kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı kişilerde sakallar doğuştan çıkmayabilir. Genetik faktörlere bağlı olarak sakallarda seyreklik görülebilir. Bu kişilerin isteğe bağlı olarak sakal ekimi yaptırmaları mümkündür.

Bazı durumlarda ise sakal olan bölgede saç kıran, sedef ya da Vitiligo benzeri hastalıklar nedeniyle sakal dökülmeleri meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda ise gerekli tedavilerin akabinde sakal ekim işlemlerine başlanmaktadır.

sakal ekimi 2 e1605009259604

Sakal ekiminde hangi teknikler uygulanır?

Sakal ekiminde kullanılan teknikler saç ekiminde kullanılan teknikler ile benzerdir. Bu teknikler şunlardır:

 • FUT tekniği (artık kullanılmamaktadır, asla yaptırmayın!) saç ve sakal ekiminde kullanılan klasik yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntemde belirlenen bölgeden alınacak kökler, şerit halinde bir arada alınır. Bu durumda bazen kesik izleri kalabildiği için alternatif yöntemler tercih edilmektedir.
 • FUE yöntemi ise hem saç hem de sakal ekiminde yeni teknolojiler kullanılarak elde edilen bir yöntem olarak bilinmektedir. FUE tekniği ile sakal ekiminde bir şerit halinde kesi yapılmaz. Kıl kökleri tek tek alınmaktadır. Bu sayede herhangi bir estetik problem oluşmamaktadır. (Yaptırmanız gereken doğru yöntem FUE’dir)

Sakal ekimi ile ilgili olarak son çıkan teknolojiler sayesinde sistemli çalışan robotlar da kullanılmaya başlanmıştır. Fakat kullanılan araçlarda değişiklik olsa da mevcut olarak devam etmekte olan iki yöntem bulunmaktadır.

sakal ekimi 3

Sakal ekiminde ortalama kök sayısı nedir?

Sakal ekimindeki ortalama kök sayısı işlem yapılacak bölgenin genişliğine göre belirlenmektedir. Ne kadar geniş alan varsa o kadar çok kök ekimi yapılır.

Sakal kök sayısının belirlenmesi aynı zamanda istenen sakal yoğunluğuna bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Yoğun sakal görünümü istenmesi halinde daha fazla köke ihtiyaç duyulmaktadır.

Sakal bölgesinde yapılan ekimler eğer favori bölgesine yönelik ise ortalama olarak 200 ya da 250 kök ekimi yapılmaktadır. Fakat çene bölgesinde sakal ekimi yapılması istendiğinde alan daha geniş olduğundan 600 ile 750 aralığında kök ekimi yapılabilmektedir.

Sakal ekimi yaptıran kişilerin isteğe bağlı olarak bıyık bölgesine de ekim yapma talepleri olabilmektedir. Bıyık bölgesinde yapılan kök ekimleri için ortalama olarak 300 ile 500 adet aralığında kök ekimi yapılmaktadır.

Yanak bölgesinde belirli bir seviyeye kadar da kıl ekimi yapılabilmektedir. Bu bölgede minimum 300, maksimum 500 kök ekimi yapılabilmektedir.

Sakal ekim işlemi süresi nedir?

Sakal ekimi işlem süresi kıl adedine göre farklılık göstermektedir. 200 ya da 300 adet kök ekimi yapılması durumunda işlem süresi ortalama 2-3 saat sürerken, kök adedinin artış göstermesi ile birlikte bu süre 6 saate kadar çıkabilmektedir.

İşlem sürelerinin uzaması durumunda ekim işlemi iki farklı seans halinde de yapılabilmektedir. Seansların bölünmesi ya da tek bir parça halinde yapılması durumunda ekim işlem sonuçlarında farklılık oluşmamaktadır.

Sakal ekimi ile ilgili olarak bıyık ya da favori ekimi de yapılabileceği için işlem süreleri belirlenirken yapılacak olan ekim işlemlerinin de dikkate alınması gerekmektedir. Çoğunlukla sakal ve bıyık ekim seansları ikiye bölünerek yapılarak işlem kolaylığı sağlanmaktadır.

sakal ekimi 4

Sakal ekimi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Sakal ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Operasyon sonrasında sakal bölgesinde hassasiyet oluşacağı için bu bölgeye temas edilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle operasyon günü rahat kıyafetlerin giyilmesi önerilmektedir.
 • İşlem yapılan bölgenin su ve nemden uzak tutulması gerekmektedir. Su temasından kaçınılması gereken süre sınırı ise 5 gündür.
 • Sakal ekimi sonrasında bölgenin herhangi bir enfeksiyon kapmaması için mümkün olduğunca kirli ve tozlu ortamlarda bulunulmaması gerekir.
 • Operasyon sonrasında doktor tarafından ilaç kullanımı önerilmesi durumunda bu ilaçlar, düzenli olarak takip edilmelidir.

Sakal ekiminin istenen sonuçları verebilmesi için bu öneriler konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra işlem öncesi yapılacaklarla ilgili olarak da işlemi yapacak uzman ile görüşülmesi önerilmektedir.

Sakal Ekimi Uygulamasında İyileşme Süresi Nedir?

Sakal ekimi sonrasında iyileşme süresi yapılan işlemin uzunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak ilk bir hafta hassas olunması gereken bir süreç olduğu için iyileşme 10 günü bulur.

Sakal ekimi işlemlerinin sonrasında iyileşme süresi ile istenen sonucu alma süresi aynı değildir. İyileşme gerçekleştikten sonra ekilen sakallar dökülür ve daha sonra yeniden çıkmaya başlar. Bu nedenle istenen görüntüye ulaşmak için 4 ile 6 ay beklenmesi gerekmektedir.

İşlem sonrasında bir hafta kadar yüz bölgesinde şişlik ya da kızarma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu kızarıklıkların ardından ertesi hafta yüzde kabuklanmalar oluşmaktadır.

Yüzdeki kabukların dökülerek cildin ilk günkü halini alması ortalama 2-3 hafta sürebilmektedir. Bu iyileşme süresinin tamamen gerçekleştiğini göstermektedir. İyileşmenin ardından ekilen sakalların tamamen dökülmesi ise operasyonun 4. Haftasından itibaren gerçekleşir.

Sakal ekimi işleminin sonrasında kıllarda dökülme olması işlemin başarılı olduğunu göstermektedir. Dökülen kıl kökleri yeni kılların çıkması için alan oluşturmakta ve her hafta yeni kıllar artarak çıkmaktadır.

Sakal ekimi yaptıran kişilerin ortalama olarak iki hafta boyunca uygulamanın belirtilerini görmeleri beklenirken, en geç 6 ay içerisinde gür bir sakala kavuşmaları mümkün olmaktadır.

Sakal ekimi fiyatları kliniktek kliniğe göre değişiklik göstermektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

1 Comment

 1. Can

  Sakal ektirmeyi düşünüyorum onun için sizden bi fiyat alabilir miyim ?

Leave A Comment?