Kadınlarda Saç Ekimi

2 Articles

Kadınlarda Saç Ekimi ile ilgili merak ettiğiniz detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Kadınlarda saç dökülmesi sorunu erkeklerdeki gibi yüksek bir oranda gerçekleşmez. Ancak kadınların saçlara daha fazla önem vermesi nedeniyle ufak miktarlarda saç dökülmesi bile üzücü olabilir. Genellikle kadınlarda tam bir saç dökülmesi değil, saç derisinin bazı yerlerinde ufak saç seyrelmeleri söz konusudur.  Erkeklerde ise durum daha farklıdır. Genellikle erkekler tam bir saç dökülmesi durumuyla karşı karşıya kalabilirler. Erkek nüfusunun çeyreğinden daha fazlası hayatının bir döneminde saç dökülmesi durumuyla yüzleşebilmektedir.

Kadın Saç Ekimi

Erkek tipi saç dökülmesi durumunda erkeklere yapılan işlemlerin kolaylığı kadınlar için de geçerlidir. Bu saç dökülmesi tipinde iki kulağın hemen arka tarafındaki saç kökleri dökülme yaşamazlar. Genelde burası donör bölge olarak belirlenir ve buradan alınan saç kökleri ilgili yerlere ekilir. Bu işlemin kolaylığıdır. Ancak işlemler bununla sınırlı değildir ve herhangi bir vücut bölgesinden alınan tüyler saç bölgesine ekilebilir.

Kadınlar saç ekimi yaptırabilir mi?

Kadınlar tıpkı erkekler gibi saç ekimi yaptırabilirler. Çalışmalar bugüne dek kadınların saç ekimi yaptırmasının sakıncalı olduğuna dair herhangi bir veri ortaya koymamıştır. Kadınların saç ekimi yaptırmasında hiçbir sakınca yoktur. Erkeklerde kullanılan yöntemlerin benzeri kadınlarda kullanılır. Oldukça farklı olan tek şey kadınların bazı yöntemleri daha sık tercih edebilmesidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Operasyonu Süreci

Kadınların sık sık tercih ettiği saç ekim yöntemlerinden birisi hiç şüphesiz High Quality Graft (HQ-Graft) FUE tekniğidir. Bu yöntemde diğer saç ekim yöntemlerinde olduğu gibi, alınan örnekler ilgili yerlere doğal görünecek bir hesaplama sonucunda ekilir. Ancak yöntemi farklı kılan bu değildir. Yöntemde kullanılan ekipmanlar ve malzemeler saç derisi ve cilt dokularıyla uyumlu olan altın malzemesiyle kaplıdır.  İsminden de anlaşılacağı üzere yüksek kaliteli greft ekimi sayesinde kişinin saç derisi bölgesinde iz kalmamaktadır. Bu yüzden kadınlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kadınların tercih etmeye meyilli olduğu tekniklerin başında DHİ yöntemi ve FUE tekniği gelir. Ayrıca saç simülasyonu talep edilebilir. DHİ yönteminde greftler teker teker çıkarıldığı ve kanal açılmadan ekildiği için tercih sebebidir. FUE tekniği ise yaygın kullanılır ve son derece başarılı sonuçlar doğurur. Saç simülasyonu ise genellikle tek başına kadınlar tarafından talep edilmez. Genellikle kadınlar tarafından yardımcı bir işlev olarak görülür, çünkü saç simülasyonu sayesinde saçların ara kısımları ve boşlukları kapatılır, böylece saçlar daha yoğun bir görünüme kavuşur.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesi aşağıda sıralanan sebeplere bağlı olarak gelişebilir:
  • Tiroit hastalıkları
  • Beslenme yetersizlikleri
  • Yumurtalık kisti
  • Polikistik over
  • Adet düzensizlikleri
  • Perma, röfle, fön gibi saçı yıpratan uygulamalar
  • Demir eksikliği ve Anemi
  • Hormonal bozukluklar ve dengesizlikler
  • Stresli ve gergin bir yaşam tarzı

Kadınlarda hamilelik saç dökülmesine yol açar mı?
Bazı durumlarda lohusalık ve gebelik saç dökülmelerini  hızlandırabilir. Bunun temel nedeni bu döngülerin içinde bulunan bireylerde hormonal bazı değişikliklerin meydana gelmesidir. Biliyorsunuz ki saç dökülmelerinin nedenlerinden biri de ani hormonal değişimler ve bozulmalardır.
Adet dönemi saç dökülmesini tetikler mi?
Regl döneminde hormonal değişimler saçları etkileyebilir. Ayrıca adet düzensizliklerinin de saç sağlığının bozulmasıyla dolaylı bir ilgisi vardır. Öyle ki, polikistik over sendromu hem saç dökülmelerine hem de adet düzensizliklerine yol açabilmektedir. Doğrudan adet düzensizliği veya regl sorunları saç dökülmesine yol açmaz.  Tüm bunların saç sağlığına ve saç dayanıklılığına olan etkisi dolaylıdır.
Tıraşsız saç ekimi
Bayanların saç ekiminde mevcut saçlarını tıraş etmek istememeleri normal bir tepkidir. Bu yüzden bir çok kadın birey tıraşsız saç ekimi metoduna yönelebilmektedir. Tıraşsız saç ekiminde mevcut saçların hiçbiri tıraş edilmeden saç ekimi gerçekleştirilir. Normal ve geleneksel yöntemlerde saç ekimi yapılmadan önce saçların büyük bir kısmı tıraş edilir. Bunun nedeni açılacak kanalların saç derisinde net bir biçimde görülebilmesini sağlamaktır.
Choi implanter kalemleriyle gerçekleştirilen DHİ saç ekimi bir tür tıraşsız saç ekimidir. İstekler doğrultusunda bu işlemde saçlar tıraş edilmeden, alınan greftler ilgili yerlere nakledilebilir. Yöntemin tıraş gerektirmemesinin nedeni, yöntemin kanallar açmadan gerçekleştiriliyor olmasıdır.