Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınlarda saç ekimi operasyonuna uzman doktor ile birlikte karar verildikten sonra çeşitli tetkikler ve planlamalar sonucunda işlem günü verilmekte ve saç ekimi gerçekleştirilmektedir. Kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler genellikle saçın temiz tutulması, kan sulandırıcı, sigara, alkol ve kafein tüketiminin sınırlandırılması gibi operasyonu ve operasyon sonrasındaki iyileştirme dönemini kolaylaştırıcı etkenlerdir.

kadinlarda sac ekimi oncesi 2

Kadınlarda saç ekimi hangi durumlarda yapılmaktadır?

Kadınlarda saç ekimi işlemleri farklı nedenlere bağlı olarak gelişen kalıcı saç dökülmesi durumlarında yapılmaktadır. Her saç dökülmesi durumunda saç ekimi uygulaması bir tedavi yöntemi değildir. Bu nedenle öncelikli olarak saç dökülmesine neden olan hastalığın ve etmenlerin araştırılması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda saç dökülmesine neden olabilecek hastalıkların tedavi edilmesi ve demir düşüklüğü gibi kan değerlerindeki anormalliklerin düzeltilmesi sürecinden sonra saç dökülmesi sorunu büyük oranda giderilebilmektedir. Ancak çeşitli tedaviler sonucunda en az 6 ay boyunca bir iyileşme gözlemlenmez ve geri dönüşü olmayan saç kayıpları ortaya çıkarsa saç dökülmesinin kalıcı olduğu kabul edilerek saç ekimi planlanabilmektedir. Kadınlarda saç ekiminin bir tedavi yöntemi olarak uygulanabileceği hastalık ve durumlardan bazıları şunlardır:

 • Erkek tipi saç dökülmesi
 • Saçkıran
 • Doğuştan seyrek saçlılık
 • Geride duran ön saç çizgisi
 • Saç koparma (Trikotilomani)
 • Kaza, yanık ve yara sonrası

Kadınlarda saç ekimi süreci nasıldır?

Kadınlarda saç ekimi işlemlerinde normal saç ekimi prosedürü uygulanarak ekim bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulmakta ve sağlıklı saç kökleri saçsız bölgeye taşınmaktadır. Saç ekimi süreci temel olarak hazırlık, planlama, saç ekimi operasyonundan oluşmaktadır. Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve yapılması gerekenler de tamamlandıktan sonra süreç tamamen sonlandırılmaktadır.

Saç ekimi işlemine hazırlık aşamalarında ilk olarak kişinin operasyon için uygunluğu çeşitli testler aracılığı ile araştırılmaktadır. İlk olarak ayrıntılı bir saç analizi ile saç dökülmesi çeşidi, tipi ve derecesi belirlenmekte ve kan testi ile uygunluk ölçülmektedir. Kolesterol, diyabet, hepatit B ve hepatit C gibi birçok hastalığın kontrol edilmesinden sonra saç ekimi için herhangi bir engel bulunmaması halinde operasyon planlaması aşamasına geçilmektedir.

Saç ekimi planlaması, ekim yapılacak bölge için ne kadar greft gerektiği ve donör bölgeden alınacak greft miktarı gibi hesaplamalardan oluşmaktadır. Sonrasında operasyon işlemlerine hazırlık yapılmaktadır. Tıraş edilerek saç ekimi yapılacak ise saçlar tıraş edilmekte ve kişinin de talepleri göz önünde bulundurularak alın çizgisi belirlenmektedir. Bu işlemlerden sonra operasyon aşamasına geçilmektedir.

kadinlarda sac ekimi oncesi 1

Saç ekimi operasyonu kendi içerisinde farklı aşamalardan oluşmaktadır. Genel hatları ile kadınlarda saç ekimi operasyonunda aşamalar şu şekildedir:

 • Anestezi

Operasyon sırasında ağrı ve acı hissinin önüne geçilmesi için, ekim işlemine başlamadan yaklaşık yarım saat öncesinde ekim yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Kişinin bilincinin yerinde olduğu lokal anestezi uygulaması saniyelik gerçekleşen hafif bir yanma haricinde tamamen acısızdır. Kişinin talebi ve doktorun uygun görmesi halinde genel anestezi de uygulanabilmektedir.

 • Donör bölgeden greftlerin çıkarılması

Kadınlarda greftler genellikle FUE adı verilen bir yöntem ile çıkarılmaktadır. Buna göre köklere uygun olarak seçilen ince uçlu aletler yardımı ile saç kökleri önce gevşetilmekte, penset ile kökler toplanmakta ve sonrasında ilgili bölge bandajlanmaktadır. Bu işlem genellikle 2-4 saat arasında sürmektedir.

 • Kanalların açılması

Saç ekiminde en önemli aşamalardan biri olan kanal açma işlemi, saçın doğallığını koruması adına uygun açı, derinlik ve yön bilgileri göz önünde bulundurularak, toplanan greftler ile eşit bir biçimde açılmaktadır.

 • Greftlerin yerleştirilmesi

Son aşama olan saç köklerinin yerleştirilmesi, açılan kanallara toplanan saç köklerinin yerleştirilmesi ile tamamlanmaktadır.

kadinlarda sac ekimi oncesi 3 e1605277460879

Kadınlarda saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kadınlarda saç ekimi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şunlardır:

 • İşlemden en az 1 hafta önce sigara ve alkolün bırakılması ya da azaltılması, iyileşme sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için gereklidir.
 • Kafein içerikli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Pıhtılaşmayı önleyici ve kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçların ve multivitaminlerin işlemden bir hafta öncesinde bırakılması gerekmektedir.
 • İşlemden 1 ay öncesinde saç ve saç derisi losyonu ve ilaçlarının bırakılması gereklidir.
 • İşlem için saçlar sadece yıkanmalı, jöle ya da sprey gibi hiçbir ürün kullanılmamalıdır.
 • İşlem günü aç karnına olunmamalı, hafif bir öğün yenilmelidir.
 • İşlem sırasında yakası açık ya da gömlek gibi başa sürtmeden rahat çıkarılabilecek kıyafetler giyilmelidir.

Kadınlarda saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kadınlarda saç ekimi sonrası ilk dönemlerde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Şapka, bere gibi yeni ekilen saçlara zarar verici şeylerden kaçınılmalıdır.
 • Yağmur ve sert su ile duştan kaçınılmalıdır
 • Ağır sporlara ve yüzme gibi sporlara hemen başlanmamalıdır.
 • İlk üç gün kahve, alkol ve sigara tüketilmemelidir.
 • İlk haftalarda güneşe çok fazla çıkılmamalıdır.

kadinlarda sac ekimi oncesi 4

Kadınlarda saç ekimi ne kadar başarılıdır?

Kadınlarda saç ekimi başarısı, tüm ekim işlemlerinde olduğu gibi donör bölgedeki yoğunluğa, dökülme tipine ve derecesine, saç durumuna ve ekim yapan ekibe göre değişkenlik göstermektedir. Donör bölge ile ilgili bir sorun olmaması halinde kadınlarda saç ekimi başarısı yüksek sonuçlar gözlemlenmektedir.

Kadınlarda saç ekiminde erkeklere oranla avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Kadınlar genellikle daha uzun saç kullandıkları için tedavi sürecinde donör bölge daha başarılı bir şekilde saklanabilmektedir. Ayrıca kadınlarda donör bölge daha geniş olduğu için daha rahat bir operasyon gerçekleştirilmektedir. Ancak kadınlarda donör bölgeye uygunluk erkeklerin aksine sadece ense bölgesi için geçerlidir. Erkeklerde saç ve vücut kılları da donör bölge için uygundur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?