Sakal Bıyık ve Kaş Ekimi

9 Articles

Sakal Bıyık ve Kaş Ekimi ile ilgili merak ettiğiniz detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Sakal, Bıyık ve Kaş Ekimi ile ilgili Bilmeniz Gerekenler

Ekim yalnızca saçlara mı yapılır? Bu sorunun cevabı hayır olarak verilebilir. Ekim, bıyık, kaş ve sakal bölgelerine yapılabilmektedir. Saç ekimiyle hemen hemen aynı yöntemler uygulanmaktadır. Saç dışındaki bölgelerde dökülme nedenleri
 • Saç kıran yani alopesi areata rahatsızlığı
 • Cilt sorunları ve deri hastalıkları
 • Kemoterapi
 • Bilinçsizce gerçekleştirilen kalıcı makyaj teknikleri

Bıyık ekimi

Bıyık ekimi çoğunlukla FUE yöntemi tarafından gerçekleştirilir. Erkekler tarafından tercih edilen bu yöntem, yüzleri güldüren sonuçları sağlayabilmektedir. Toplumumuzda özümsenen bıyık, son günlerde sakalla beraber bir moda tarzı haline geldi. Bıyıkları az çıkan veya neredeyse hiç çıkmayan erkek bireyler bu sebeple bıyık ektirmek isteyebilmektedirler.

Bıyık ekiminde dikkat edilmesi gerekenler

 • Ekilen bıyık kılları kabuklanma yaşayabilir ve en fazla 4 gün sonra kabuklanma sona erer. Bu süreçte bıyık kısmınıza dokunmamanız hem enfeksiyon riskini azaltmak hem de ekilen kıllara zarar vermemek açısından önemlidir.
 • Bıyık ekimi işleminden sonra bu kısım bandajla kapatılmalıdır ve bandaj doktorun vereceği süre boyunca kesinlikle çıkarılmamalıdır. Bıyık ekiminde iyileşme süresi genellikle en fazla 2 haftadır.
 • Bıyıkların hemen uzamaması sizi korkutmasın, çünkü ekilen bıyıklar yavaş uzar ve bir ay sonra nispeten dökülür. Burada dökülen bıyık kılları değil bıyık tüylerinin kökleridir ve bu normal bir süreçtir. Bu yüzden bu konuda endişelenmenize gerek yoktur. En fazla 7 ay sonra bıyıklar olağan seyrinde çıkar ve uzamaya başlarlar.

Bıyık ekiminde yan etkiler

 • Üst dudak kısmında şişlik
 • Dudak çevresinde ve dudaklarda zonklama hissi

Sakal ekimi

Sakalların varlığı erkekler tarafından oldukça önemsenen bir husustur. Sakal ekimi işleminde genelde elmacık kemikleri tarafında bulunan kıllar alınır ve daha ön planda olan sakal bölgelerine ekilir. İstenen veya gerekli görülen herhangi bir yerden de kıl örnekleri alınıp, seyrekleşmiş veya hiç kıl çıkmamış sakal kısımlarına ekilebilmektedir.

Sakal ekiminde FUT ve FUE yöntemleri

Sakal ekiminde gür ve sağlıklı çıkan sakal kılları, operasyonun başarı ölçütüdür. Bu raddeye gelinmişse sakal  işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş demektir. Sakal ekiminde FUT ve FUE yöntemlerinin yanı sıra DHİ yöntemi de kullanılabilir. Sakal ekiminden sonra bölgede herhangi bir yara izi veya yanık izi kalmamaktadır.  Vücudun çeşitli yerlerinden alınabilen köklerin rengi yüzde uyumsuz durmamaktadır, çünkü çıkarılan kökler yine kişinin kendisinden alınmaktadır.

Sakal ekiminde dikkat edilmesi gerekenler

 • Sakal ekiminde, işlemden kısa bir süre sonra, tıpkı bıyıkta olduğu gibi, şok dökülme denen süreç başlar. Bu evre normal karşılanmalıdır.
 • Sakal ekiminden sonra ekim yapılan bölgelerde ufak kanlanmalar görülecektir. Bu kanlanmalar ufak kırmızı noktacıklar olarak gözlemlenebilmektedir. Bu da normal bir süreçtir ve bu etkiler en fazla 2 hafta sonra tamamen sona erer.

Sakal ekiminde yan etkiler

 • Sakal bölgesinde tahriş
 • Kızarıklık
 • Kabuklanma
 • Ekim yapılan bölgede uyuşma hissi

Kaş Ekimi

Kaşlar bir yüzün estetik açıdan güzel görünmesinde önemli bir role sahiptir. Kaşların şekli ve yoğunluğu yüzü ön plana çıkartan bir etkendir. Genel hatlarıyla kaş ekimi hakkında sağda solda verilen bilgiler oldukça yanıltıcı olabilmektedir. Kaş ekimi bir makyaj veya dövme işlemi değildir. Son derece ciddi bir cerrahi işlemdir. Normal bir insanda ortalama 600 ila 750 kadar kaş tüyü mevcuttur. Bu sayı her iki kaş bölgesi için geçerlidir. Seyrelmeyi gideren sıklaştırma amaçlı ekimlerde 250 ila 290 kadar kök beklenen talebi karşılamak için sıklıkla yeterli olmaktadır. Kaş ekimi ortalama 2 ila 5 saat sürer. İşlemlerin genellikle tek seansta tamamlanır. Kontrole gelip gelmemeniz gerektiği doktor tarafından iletilir.

Kaş ekiminde dikkat edilmesi gerekenler

 • Kaş ekiminden sonra kaş bölgesi oldukça hassaslaşmakta ve dış uyaranlara karşı özel bir duyarlılık kazanmaktadır. Bu nedenle ekim sonrasında kaş bölgesinin korunması mühimdir.
 • Kaş ekiminde tıpkı saç bölgesinde çim adam görünümü gibi olumsuz bir sonuçla karşılaşmak mümkündür. Kaş bölgesine ekilen kıllar dik bir şekilde çıkabilir ve uzayabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için kaş bölgesine ekilen kılların 25 ila 30 derecelik uygun bir açıyla konumlandırılması gerekmektedir.

Kaş ekiminde yan etkiler

Ekim sonrasında görülebilecek olası yan etkiler aşağıdaki gibidir.
 • Kızarıklık ve renk değişimi
 • Kaşıntı hissi
 • Kabuklanma
Başka birinden alınan örneklerle kaş, sakal ve bıyık ektirilebilir mi? Son teknolojilerle beraber bu teknik açıdan mümkün gözükmektedir, fakat herkesin kıl yapısı farklılık göstereceği için bu işlemlerin ardından belirli ilaçlar kullanılmak mecburiyetinde kalınabilir.
Saç dışındaki bölgelere ekim neden yapılır?
Saç bölgesinin dışında kalan yerler için duyulan ekim ihtiyacının nedeni, genellikle tüylerin seyrekliği veya köseliğidir. Özel ve istisnai durumların haricinde genellikle saç dışındaki bölgelerde tam bir dökülme beklenmez. Saç derisinin dışındaki bölgelere ekimde dikkat edilmesi gerekenler Hayatınızın herhangi bir döneminde kaş, sakal veya bıyık bölgelerinde dökülmelerle karşılaştıysanız  mutlaka bir cildiye uzmanına (dermatolog) görünmeniz gerekir. Dökülmenin altındaki nedenin araştırılması ve neden belirlendikten sonra tedavi edilmesi oldukça önemlidir.
Kaş, bıyık ve sakal ekiminde kullanılan metotlar
FUE yöntemi tercih edilebilse de daha ziyade DHİ yöntemiyle bu ekimler gerçekleştirilmektedir. DHİ yöntemi, kanal açmadan, donör bölgeden alınan saç köklerinin belirlenmiş bölgeye ekimini içeren bir dizi işlemdir. DHİ en yeni yöntemlerden biridir. Yeni olmasına aldırış etmemek, son teknolojiyle entegre edilmiş olduğunu bilmek gerekir. DHİ metodunda choi implanter kalemleriyle ekim gerçekleştirilir. Ekim esnasında herhangi bir ciddi ağrı hissedilmez. Bu durum hem kalemlerin maharetine hem de ekim işlemlerinde lokal anestezi kullanılmasıyla ilişkilendirilebilir.