Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Bıyık ekiminin yapılması, erkekler için yeni bir imaj tasarımı olarak bilinmektedir. Bıyık ekiminde de saç ekimine benzer işlemler  uygulanmaktadır. Bıyık ekimi aşamaları şu şekildedir:

 • Öncelikle bıyık ekimi ile ilgili yönteme karar verilmesi gerekmektedir. FUE yöntemi, günümüzde son teknoloji ile uygulanmakta olan bıyık ekim yöntemi olarak bilinmektedir.
 • Bıyık ekimi yapılması için bıyık bölgesinde öncelikle ölçüm yapılması ve kılların hangi açı ile ekileceğinin tespit edilmesi gerekmektedir.
 • Ense kökünden alınan kılların tek tek olacak şekilde bıyık bölgesine ekilmesi gerekmektedir. Buradaki ekme işlemleri toplu şekilde değil tekli olacak şekilde yapılmalıdır.

biyik ekimi 1

Hangi durumlarda bıyık ekimi gereklidir?

Bıyık ekiminin gerekli olduğu durumlar, genellikle halk arasında köselik olarak bilinen yüz bölgesinde herhangi bir tüylenmenin olmaması durumu, bıyık bölgesindeki seyrek tüylenme nedeniyle oluşan kötü görüntüler, ameliyat izi ya da saç kıran problemleri nedeniyle bıyık bölgesinde kıl, tüy çıkmaması gibi durumlardır.

Bıyık ekiminin gerekli olup olmadığına işlemi yapacak doktor karar verir. Bu nedenle işlem öncesinde ön görüşme yapılarak operasyon sonrasında nasıl bir görüntü beklendiği üzerine görüşülebilmektedir.

Bıyık ekimi, köselik durumu gerekçesiyle yapılmak istendiğinde sakal ekimi de yapılabilmektedir. Fakat bu işlem doğrudan kişinin kendi tercihi ile belirlenmekte olup uygulanmaktadır.

Bıyık ekim işleminde kaç adet kıl ekimi yapılır?

Bıyık ekiminde kullanılan kıl kökü sayısı, ekim yapılacak bölgedeki seyrekliğe göre değişkenlik göstermektedir. En az 100, en fazla 800 kök ekimi yapılabilmektedir.

100 kök ekiminin yapılması durumu genellikle küçük bir bölgede ameliyat izinin olması ya da yanık izinin olması gibi gerekçelerdir. Bu gerekçeler içerisinde bıyıksız olan bölge çok geniş olmadığı için sayının da fazla olmasına gerek kalmamaktadır.

Köselik olması durumunda ise ekim yapılacak sayı, alanın genişliğine göre değişkenlik göstermektedir. 500 kök ekiminden başlanarak ihtiyaca göre 800 kök ekimine kadar çıkılabilmektedir.

Kıl köklerinin adedi aynı zamanda işlem süresini de belirlemektedir. Bu nedenle ne kadar geniş alanda uygulama yapılacaksa işlemler de o kadar uzun sürebilmektedir.

biyik ekimi 2

Bıyık ekimi işlemlerinin sonrasında neler yapılır?

Bıyık ekim işleminin sonrasında yapılacaklar, doktor tarafından verilen özel geri bildirimlerin takip edilmesi ile ilgili olmaktadır. Bunun yanı sıra tüm bıyık ekimi süreçleri sonrasında yapılanlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kıl köklerinin alındığı bölgelerin işlem sonrasında pansumanının yapılması gerekmektedir. Bu pansuman sonrasında bölgenin bandaj ile kapatılması gerekmektedir.
 • Bıyık ekiminin yapılmasının ardından ekim yapılan bölgenin ise açık kalması gerekmektedir.
 • İşlem sonrasında iyileşme süresi ise ortalama on gün olacak şekilde belirlenmektedir.
 • On gün içerisindeki iyileşme sürecinde bıyık bölgesinde öncelikle kabuk oluşmaktadır. Sonrasında o kabuk oluşumunun gitmesinin ardından iyileşme gerçekleşmektedir.
 • Kabukların geçmesinin ardından bıyıklar küçük şekilde çıkmaktadır. İlk çıkan kıllar döküldükten sonra yeni kıllar kalıcı olarak uzamaktadır.
 • Tam iyileşmenin gerçekleşmesi ortalama olarak 4 ay ile 6 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Bıyık ekimi operasyon gününde neler yapılmalıdır?

Bıyık ekim operasyon gününde yapılması gerekenler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Operasyon sonrasında işlem bölgesine temas edilmemesi gerektiği için rahat bir kıyafet giyilmesi gerekmektedir.
 • Operasyon esnasında anestezi uygulamalarının yapılması nedeniyle operasyon öncesinde alkol ya da sigara tüketimine ara verilmesi gerekmektedir.
 • Beslenme konusunda hafif yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Ağır yiyecekler operasyon sonrasında ağırlık hissi bırakabilmektedir.
 • Bıyığı belirli bölgelerde olan kişilerin de kıl köklerinin doğru görüntülenmesi için bıyıklarını keserek operasyona gitmeleri gerekebilir.

Operasyon günü ile ilgili olarak aynı zamanda operasyonu yapan doktordan destek alınabilmektedir. Ön görüşme esnasında ilk gün önerileri sorularak, daha rahat bir operasyon geçirilmesi sağlanmaktadır.

biyik ekimi 3

Bıyık ekimi sonrasında ağrı olur mu?

Bıyık ekimi sonrasında olası ağrı durumları, çok düşük bir risk olarak bilinmektedir. İşlem sonrasında ağrıdan ziyade bıyık bölgesinde sızlamalar meydana gelebilmektedir. Bu durumda da doktor tarafından verilen hafif ağrı kesiciler uygulanabilmektedir.

Bıyık için kıl alınan bölgede ise herhangi bir ağrı olmadığı bilinmektedir. Fakat belirli durumlarda ağrı gözlemlenmesi halinde kısa süre içerisinde işlemi yapan uzman ile görüşülerek kontrollerin sağlanması gerekmektedir.

Bıyık ekim operasyonu ortalama 3-4 saat süren kolay bir operasyon olması nedeniyle ağrı ya da açık yara gibi zorlukları bulunmamaktadır. Bu nedenle ağrısız bir işlem olarak önerilebilmektedir.

Bıyık dökülmeleri neden olur?

Bıyık dökülmelerinin nedenleri, kişiye göre değişiklik göstermektedir. Genetik faktörler ağırlıklı olmak üzere çevresel faktörlerle de dökülmeler olduğu bilinmektedir. Bıyık dökülmelerine ilişkin en çok bilinen nedenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sedef hastalığı veya Vitiligo hastalığı oluşan bölgelerde kıl çıkmadığı için, bıyık bölgesinde görülmesi halinde bıyık dökülmeleri meydana gelebilmektedir.
 • Bıyık tüylerini sürekli koparma durumunda da kökler zayıflayacağı için bıyık dökülmeleri olabilmektedir.
 • Bıyık bölgesinde enfeksiyon oluşması ya da iltihaplanmanın meydana gelmesi durumlarında bıyıklardaki kıllarda da zayıflamalar ve dökülmeler olabilmektedir.
 • Saç kıran olarak bilinen hastalığın bıyık bölgesinde çıkması halinde de bıyıklarda dökülmeler olması söz konusu olabilmektedir.

Bıyık dökülmelerinin artış göstermesi ile birlikte bıyık bölgesinde seyrelme olabilmektedir. Bu durumda bıyık ekimi yapılması gerekli görülmektedir. Bunun yanı sıra genetik anlamda bıyık dökülme yatkınlığı olan kişilerin de isteğe bağlı olarak dökülmeler artmadan ekim işlemlerini yaptırmaları mümkün olmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?