Favori Ekimi Nasıl Yapılır?

Favori ekimi, hem erkeklere hem de kadınlara uygulanan bir tedavidir. Favori ekimi yapılması ile beraber hastanın kulak yanındaki yüz kıllarının ideal şekilde yeniden dizayn edilebilmesi mümkün hale gelir. Favori bölgesindeki kıl kökleri tamamen dökülmez. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı seyrekleşebilir. Favori bölgesine medikal ve cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir. Greft sayısına, kullanılan yönteme, işlemi gerçekleştiren doktora göre favori ekimi fiyatları değişiklik gösterebilir. Ancak ekim yapılabilecek olan diğer bölgelere göre favori bölgesi daha az greft kullanımını gerektirdiği için diğer ekimlere göre daha uygun fiyatlıdır.

favori ekimi 1

Favori seyrekleşmesi nelen olur?

Favori bölgesinde kıl kökü olmayanların favorileri çıkmamaktadır. Ayrıca eğer kişinin testosteron hormonu eksik ise favori bölgesinde gözükecek kadar kıl çıkmamaktadır. Favori bölgesinde kıl kökünün olmaması ise genetik faktörlere dayanmaktadır. Favori ekimi yapılmasının genel sebepleri şunlardır;

  • Doğuştan favori kılları az olanlarda favori ekimi ihtiyacı doğmaktadır.
  • Yüz gerdirme ameliyatı olan hastalarda favori bölgesinde kıl kaybı yaşanmaktadır.
  • Yaralanma ve yanık gibi travmalardan sonra favori bölgesi deforme olabilmektedir.

favori ekimi 2

Favori ekim operasyonu nasıl yapılır?

Favori ekim işlemi yapılırken öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Saçlı deri donör bölge olarak kullanılmaktadır ve donör bölgeden greftler çıkartılmaktadır. Saçlı deri donör bölge olarak yetersiz kalır ise sakal ve göğüs de tercih edilebilmektedir. Ortalama 250-300 greft favori bölgesi için yeterli olabilmektedir. Kökler alındıktan sonra ekimi yapılana kadar ölmemeleri için soğuk bir alanda bekletilmektedirler.

Favori ekiminin yapılabilmesi için ekim yapılacak olan bölgeye doğru yön ve açı ile kanal açılması gerekmektedir. Daha doğal bir görünümün elde edilebilmesi için 15-25 derecelik eğim ile kanal açılmaktadır. Ardından greftler açılan kanallara yerleştirilmektedir. 2 kıl köküne sahip olan greftlerin tercih edilmeleri uygun olmaktadır.

favori ekimi 3

Favori ekimi sonrasındaki süreç nasıl işlemektedir?

Favori ekimi sonrası şöyledir;

  • Favori ekimi sırasında oldukça keskin uçlar kullanılmaktadır. Bu da ekim yapılan bölgenin kanamasına yol açmaktadır. Ancak kanayan bölge kabuk bağlayacağı için endişe edilmesine gerek yoktur. Kabukların dökülmesi için 3 gün beklenmesi ve ancak bu 3 günün sonunda yıkama işleminin yapılması gerekmektedir.
  • İlk yıkama işlemini kişinin kendisinin yapmasındansa hastane ortamında yaptırması tavsiye edilmektedir. İlk yıkamayı kendisi yapmak zorunda kalanların ise önce yumuşak hareketler ile ekim bölgesine losyon sürmeleri ardından durulamaları ve şampuanlamaları gerekmektedir.
  • Favori bölgesindeki kabuklar döküldükten sonra ilgili bölgede pembe bir görüntü oluşabilir. Yaklaşık 2-3 hafta pembelik görülebilir. Ortalama 10 gün içerisinde bu görüntü geçmez ise doktorlarının tavsiye ettiği hafifletici ilaçlar ile iyileşmeyi desteklenir.
  • Favori ekimi sonrasında şok dökülme yaşanabilmektedir. Endişe edilecek bir durum değildir.
  • Şok dökülmeden sonraki 4-5 ay içerisinde hastanın favori bölgesine ekilen köklerin uzadığı görülmektedir.
  • Operasyondan 1 hafta sonra favori bölgesi isteğe bağlı olarak makasla kesilebilir. Tam olarak tıraş olunması için ise 3-6 ay gibi bir süre beklenmesi gerekmektedir.
  • Favori ekiminden istenen sonucun alındığı zaman operasyondan sonraki 1 yılı kapsamaktadır.

Favori ekimi sırasında ağrı hissedilir mi?

Favori ekimi operasyonunda ağrı hissedilmesi gibi bir durum yoktur. Lokal anestezi etkisi altında yapılan bir operasyondur. Tüm yüze değil sadece yanak ve favori kısmına anestezi uygulandıktan sonra operasyona başlanmaktadır. Favori ekimi sırasında sinir uçları uyuşmuş olduğu için acı hissi olmamaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?