Bıyık Gürleştirme Yöntemleri

Bıyık gürleştirme yöntemleri, bıyık bölgesindeki seyrelmeleri, düzensizlikleri düzeltebilmek için uygulanmaktadır. Bıyık gürleştirme yöntemleri ile beraber kişinin daha iyi bir görünüm kazanması ve daha özgüvenli olması amaçlanmaktadır. Bıyık bölgesinde bazı kişilerde doğuştan gelen bir seyreklik olmaktadır. Bazı kişilerin ise bıyık bölgesinde sonradan bir seyrelme ve dökülme oluşmaktadır.

biyik gurlestirme 1

Bıyık gürleştirme yöntemleri nelerdir?

Bıyık gürleştirme yolları aşağıdaki gibidir:

 • Bakım kürleri ve yağları kullanılabilir.
 • Gıda takviyesi kullanılması ile bıyık gürleştirme yapılabilmektedir.
 • Mezoterapi uygulaması tercih edilebilir.
 • Trombositten zengin plazma kullanılması ile bıyık bölgesindeki kıllar gürleştirilebilmektedir.
 • Bıyık ekimi ile bıyık gürleştirme yapılabilmektedir.

Bıyık gürleştirme yöntemlerine ihtiyaç duyulma sebepleri nelerdir?

 • Genetik yatkınlık sebebi ile bıyık bölgesinde seyrelme görülmesi,
 • Kişinin geçirdiği bazı hastalıklar sebebi ile bıyık bölgesinde kıl kaybı oluşması,
 • Düzensiz ve yetersiz beslenme sonucunda bıyık bölgesinde seyrelmeler,
 • Aşırı strese maruz kalan bireylerde; bıyık bölgesinde gürleştirme yapılmasına gerek duyulacak düzeyde, bıyıkta açılmalar görülmesi.

biyik gurlestirme 3

Bıyık gürleştirme ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Bıyıkların sık ve düzenli periyotlarda kesilmesinin bıyıkların daha gür çıkmasına neden olduğu, doğru bilinen bir yanlıştır. Bıyıkların daha gür çıkabilmesi için bıyıkları tıraş etmek yerine, uçlarından kısaltmayı tercih etmek gerekmektedir. Bıyıkların sık tıraş sebebi ile sert ve koyu renkli çıkması, bıyıkların daha güçlü olduğu anlamına gelmemektedir. Zaman içerisinde bu sert yapı eski haline döndüğü için kalıcı bir çözüm alınamamaktadır.

Deri altında yer alan kıl folikülleri birden fazla kıla sahip olduğu için kılların uzaması için yeterli bir süre beklenir ise istenen gürleşme sağlanabilmektedir. Her kılın uzama süresi farklı olduğu için bütün kıl folikülleri uzayana kadar sadece kısaltma yapılması gerekmektedir. Bu sayede bıyıklar hem daha gür hem daha güçlü hem de daha kalın olabilmektedir.

Bıyıkların gürleşmesi için nasıl beslenmesi gerekmektedir?

Bıyık gürleştirmek için beslenme hem kişinin kendisinin yeterli ve düzenli beslenmesi hem de kıl foliküllerinin beslenmesi açısından önem taşımaktadır. Bıyıkların köklerine kılcal damarlar aracılığı ile vitamin ve mineraller taşındığı için kişinin vitamin ve mineral bakımından zengin olan besinleri tüketmesi gerekmektedir. Tüketmez ise yetersiz beslenme sonucunda kıl kökleri de yetersiz beslenir ve güçsüz düşer. Ayrıca direkt olarak bıyık bölgesindeki kıl köklerinin beslenebilmesi için kür, serum ve bitkisel yağlar da kullanılabilmektedir.

Gıda takviyeleri ve vitaminlerin bıyıkların gürleşmesine etkisi

Bıyık gürleşmesi için gıda takviyesi ve vitamin kullanımı öncesi bir doktor tarafından muayene olunması gerekmektedir. Kişiye kan testi yapıldıktan sonra değerlerine bakılmaktadır ve vitamin ve mineral değerlerinin eksik olup olmadığı tespit edilmektedir. Eksik olan değerlerinin yükseltilebilmesi için uygun gıda takviyeleri ve vitamin önerileri verilmektedir. Bıyık gürleştirme yöntemlerinden biri olan gıda takviyeleri ve vitaminlerin doktorun tavsiye ettiği şekilde, söylenen dozda kullanılması gerekmektedir. Düzenli kullanım sonrasında zaman içerisinde değerler normale döner.

Bitkisel yağ ve bakım kürünün bıyık gürleşmesi üzerindeki etkisi

Bıyık gürleşmesi için bitkisel yağ ve bakım kürü kullanımı, istenen etkinin alınabilmesi için başvurulan yöntemlerden biri olmaktadır. Kıl köklerinin içeriden beslenmesini sağlayan bu yağlar ise şu şekildedir:

 • Badem yağı: Hem düzenli hem de uzun süre kullanılarak bıyıklar üzerinde etki göstermesi sağlanabilmektedir. İçeriğinde kalsiyum, fosfor, E vitamini, magnezyum, çinko ve niasin bulunmaktadır.
 • Hint yağı: Omega 6, trigliserid yağ asidi, E vitamini ve birçok minerali içeriğinde bulundurmaktadır. Bıyıkların güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Argan yağı: E vitamini, B vitamini, yağ asidi gibi maddeler içeriğinde bulunmaktadır. Argan ağacının tohum özlerinden elde edilen bir yağdır. Besleyici olmasının yanı sıra güçlendirici özelliğe de sahiptir.
 • Hindistan cevizi yağı: İçeriğinde kalsiyum, kobamin, magnezyum ve demir gibi birçok mineral vardır. Gürleşmesi istenen bölgeye akşam saatlerinde düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

biyik gurlestirme 2

Bıyık gürleştirme için trombositten zengin plazma etkisi nedir?

Trombositten zengin plazma etkisi; hücre yenileyici bir özelliğe sahiptir. Ortalama yarım saatlik bir uygulamadır. En az 3 seans yapılması ile beraber bıyık bölgesinde bir gürleşme olduğu görülebilmektedir.

Bıyık gürleştirme için mezoterapi nasıl yapılmalıdır?

Kıl köklerinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, kıl köklerinin olduğu bölgeye enjekte edilmektedir. Kıl köklerinin beslenmesi, güçlenmesi ve yenilenmesi için tercih edilen bıyık gürleştirme yöntemlerinden biridir. Her yıl en az 1 kere uygulanması yeterli olmaktadır.

Bıyık gürleştirme için bıyık ekiminin tercih edilmesi

Bıyık ekimi ile bıyık gürleştirmek isteyenler genellikle vitamin ve mineral takviyelerinin yeterli olmadığı durumlarda bıyık ekimine başvurmaktadırlar. Bıyık ekimi operasyonunun gerçekleştirilebilmesi için kişinin 24 yaşından büyük olması tercih edilmektedir. Donör bölgede yeterli düzeyde kıl kökü olup olmadığına bakılmaktadır. Bıyık ekimi için yeterli miktarda kıl kökü var ise; ekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi ile bıyık ekimi kıyaslandığında; bıyık ekiminde ekimi yapılan kök sayısı daha az olmaktadır. Bu sebeple operasyon süresi de daha kısa sürmektedir. Bıyık gürleştirme yöntemlerinden biri olan bıyık ekimi için donör bölge olarak ense bölgesi tercih edilmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?