FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

İlk olarak 1950 yıllarında ilk ve basit uygulamaları ortaya çıkan saç ekimi operasyonu, bugünkü haliyle az ve minimal müdahaleler içeren bir operasyon olduğu için mikro cerrahi olarak sınıflandırılır. 1990’larda kullanılmaya başlanan FUT yönteminin daha gelişmiş versiyonu olan ve 2004 yılından bu yana uygulanmakta olan FUE saç ekimi yöntemi ise, şu an en yeni ve en başarılı saç ekim yöntemidir. Lokal anestezi altında yapılan bu saç ekim işlemi, fazla iz bırakmaması ve iyileşme sürecinin kısa olması nedeniyle oldukça gelişmiş bir yöntem olarak görülür. Genellikle erkek tipi saç dökülmesi sorunlarına karşı tercih edilen bu işlem esasen diğer saç hastalıklarından dolayı kellik sorunu yaşayan kişiler için de etkili bir çözüm yöntemidir.

fue yontemi 2

FUE yöntemi ile Saç Ekimi

FUE (foliküler ünite ekstraksiyonu) yöntemi, lokal anestezi altında saç köklerinin greftler halinde tek tek toplanması ve greftlerin kellik olan bölgeye ekilmesi işlemidir. Yeniliklere açık olan bu yöntem kullanıma girdiğinden beri çeşitli gelişmeler göstermiş ve bu günkü üst düzey teknikler ile saç ekimi yönteminde altın standart haline gelmiştir. FUE saç ekim işleminde, çok küçük mikro bıçaklar vasıtasıyla 0,7 mm ila 1,0 mm çapındaki ince iğnelerle donör bölgeden greftler toplanır. Planlama aşamasında toplanacak greft sayısı hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir ve daha sonra ekim işlemine geçilir. Hastanın ekim işleminden sonra iyileşme süresi oldukça kısadır ve işlemin mikro cerrahi olmasından ötürü hissedilen ağrılar minimal düzeydedir.

fue sac ekimi

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE saç ekimi operasyonu temel olarak üç aşamadan oluşur. Bu aşamalar; greftlerin toplanması, kanalların açılması ve kanallara saç ekiminin yapılmasıdır. Bu temel aşamalar haricinde ayrıca hazırlık, planlama, PRP gibi saç derisini beslemek amacıyla işlem sonrası gerçekleştirilen bakımlar gibi uygulamalar da bulunur.

İlk olarak hasta operasyona hazırlanır. Bunun için alın çizgisi belirlenir ve saç ekim işleminin kolay bir şekilde gerçekleşmesi için saçlar belli bir miktar kesilir. Daha sonra ekilecek saç köklerinin toplanacağı donör bölge lokal anestezi yardımı ile uyuşturulur. Donör bölgeden çıkartılan saç kökleri özel bir besleme sıvısında tutulur. Bu esnada saçların ekileceği kellik olan bölgede kanallar açılır. Toplanan saç kökü sayısına göre açılan bu kanallara saç kökleri yerleştirilir. Saç ekim işleminden sonra kişinin operasyon bölgeleri iyileşene kadar kafasını kaşımaması ve bu bölgeye hassas davranması gerekir.

Tüm bu işlemler yaklaşık olarak 6-7 saat sürer. Ancak toplanacak greft sayısına göre bu işlem kısalabilir veya uzayabilir. Kişinin saç ekim işleminden sonra saçlarının tam olarak oturması için bir yıl kadar süre geçmesi gerekir. Hastaya müdahale edilmesi gereken acil bir durum olma ihtimaline karşı operasyonun tam teşekküllü bir hastanede uygulanması daha doğru olacaktır.

Esasen yeni ekilen saçlar ameliyattan sonra birkaç hafta uzar ancak bu süreden sonra dökülür. Bu dökülme normaldir ve hastanın endişelenmemesi gerekir çünkü dökülen saç kökü değil saçlardır. Saç kökleri ekildikleri yerde kalır ve bir hafta sonra yeniden uzamaya başlarlar. Tüm saçların çıkması ve uzaması ise 6 ay ila bir yıl arasında gerçekleşir.

fue yontemi 4

1. Saç köklerinin toplanması

Saç ekimlerinde birincil tercih edilen donör bölge, ense bölgesidir. FUE yöntemi ile saç kökleri tek tek gevşetilir ve daha sonra köklerinden folikülleriyle birlikte tek tek toplanır. Saç kökleri greftler halinde toparlanmaktadır. Her bir greftin içerisinde 3 ile 8 arasında saç teli bulunabilir. Greftlerin yoğunluğu saç ekim kalitesini ve başarısını yükselten bir etmendir. Saç köklerinin toplanması işlemi, toplanacak greft sayısına göre 2 ile 4 saat arasında sürer. Lokal anestezi kullanılarak yapılacak olan bu işlem sırasında acı ya da ağrı hissedilmez.

Toplanan greftlerin içinde bir miktar deri ve doku parçaları da bulunur. Saç kökleri toplandıktan sonra, hemşireler tarafından ayıklanır ve ekime hazır hale getirilir.

2. Kanalların açılması

Greftlerin toplanma işlemi bittikten saç köklerinin toplandığı alan mikrop kapma ihtimaline karşı bandajlanır. Bu işlemin ardından hasta sırt üstü yatırılarak, ekim yapılacak olan bölgelere toplu iğne ucundan daha küçük kanallar açılır. Kanal açılması işlemi mikro-pen denilen ucu keskin bir cihaz yardımıyla yapılmaktadır. Kanalların derinliği ya da genişliğinin saç kökleri ile uyum içerisinde olması, kanalların yönlerinin diğer saç kökleriyle orantılı olması saç ekiminin başarısını ve doğallığını etkiler. Saç ekim doktorunun tecrübesi burada devreye girmektedir.

Kanallar daha önce hasta ile doktor arasında gerçekleştirilen muayene sırasında kararlaştırılan ekim planlamasına göre belirlenen alanlara açılır. Toplanan greft sayısı kadar kanal açılmalıdır.

3. Saç köklerinin ekilmesi

Saç ekim operasyonunun en son aşaması saç köklerinin açılan kanallara ekilmesi işlemidir. Saç kökü toplama işleminin hemen ardından ayıklanarak düzgün bir şekilde özel kutulara yerleştirilen saç kökleri bulundukları yerden tek tek alınarak, açılan kanalların içerisine yerleştirilir. Saç köklerinin çok uzun süre bekletilmemesi, saç köklerinin kanalların içerisine yerleştirilirken zarar görmemesi gerekmektedir. Saç köklerinin ekilmesi işlemi de ekilecek greft sayısına göre 2 ile 4 saat kadar sürebilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra ekim yapılan alanın üzeri örtülmez, kapatılmaz ya da sarılmaz. Hava alabilmesi için açık bırakılacak olan alan, her türlü baskı ve darbeden korunmalıdır.

fue yontemi 3

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinin birkaç gün sonrasında ilk pansuman gerçekleştirilir. FUE yönteminden kesik ya da dikiş olmadığı halde saç köklerinin toplanması sırasında cilt üzerinde noktacıklar şeklinde yaralar açılmış olur. Bu yaraların iyileşmesi 1 hafta kadar sürer. FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde iyileşme sonrası ense bölgesinde herhangi bir iz kalmaz. Bu süreci 2. Ayda gerçekleşen şok dökülme izler. Şok dökülme ile geçici olarak dökülen saçlar, bundan sonra sağlıklı bir şekilde normal seyrinde uzamaya başlar. Ekilen saçların en iyi şekilde tam olarak doğal halinin alması 10-12 ay kadar sürmektedir.

FUE saç ekimi yönteminin faydaları ve avantajları nelerdir?

Gelişmiş bir saç ekim yöntemi olan FUE saç ekimi yöntemi özellikle FUT yöntemine göre daha kolay ve avantajlı bir işlemdir. FUE saç ekimi yönteminin bu avantajları ve diğer faydaları şunlardır:

 • FUE saç ekimi yöntemiyle hafif saç dökülmelerinden yoğun dökülmelere kadar birçok kellik sorunu büyük ölçüde iyileştirilebilir.
 • Ekilen saçların görüntüsü doğal olacaktır.
 • Saçlarınız kısa olsa bile işlemden sonra rahatsız edici ameliyat izleri kalmayacaktır.
 • Mikro cerrahi kategorisinde olduğu için hastalar operasyon sonrasında minimal düzeyde ağrı ve acı duyarlar.
 • Bu işlemden sonra hastaların birkaç gün gibi kısa süre içerisinde normal yaşantılarına dönmesi mümkündür.
 • Ameliyatın ardında 2 hafta geçtikten sonra donör bölgede ve ekim yapılan bölgede hiçbir belirti kalmaz ve bu bölgeler tamamen normal görünür.
 • Ekilen saçlardan % 98 oranında verim alınır.

FUE saç ekiminin riskleri ve komplikasyonları

FUE saç ekimi işlemi mikro cerrahi yöntemiyle gerçekleştirildiği için ameliyattan sonra herhangi bir iz kalmaz. Ancak saç foliküllerinin çıkartıldığı yerde beyaz noktalar kalması normaldir. Bunların haricinde nadir de olsa yaşama ihtimaliniz olan yan etkiler şunlardır:

 • Enfeksiyon kaptığınıza dair bulgular
 • Ameliyat edilen bölgelerde ödem ve şişme
 • Ameliyat bölgesinden irin akması
 • Ameliyat olan bölgeden kan gelmesi
 • Saç foliküllerinde şişme
 • Saç ekiminden sonra kelleşmenin devam etmesi

Bu riskler ve komplikasyonlar ortaya çıktığı takdirde derhal operasyonu gerçekleştiren doktorla irtibata geçmeli ve tüm belirtileri detaylı bir şekilde anlatmalısınız.

FUE saç ekiminden önce dikkat etmeniz gerekenler

FUE saç ekimi işlemi her ne kadar lokal anestezi altında gerçekleştirilen görece basit bir prosedür olsa da hala daha bir ameliyattır. Bu nedenle her ameliyat gibi hazırlık aşaması gerektirir. FUE saç ekiminden önce dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Operasyondan önceki birkaç gün boyunca sigara içmeyin.
 • Ameliyata son üç gün kala alkollü içecekleri tüketmeyi kesin.
 • Ameliyattan önce saçınızı kestirmeyin.
 • Ameliyattan 2 hafta önce aspirin dahil olmak üzere kan inceltici ilaçlardan uzak durun. Unutmayın mikro düzeyde de olsa saç derinizde operasyon yapılacaktır. Kan inceltici ilaçlar kanamanın durmama riskini arttırır.
 • Ameliyattan 2 hafta önce vitamin, gıda takviyesi ve bitki çayı tüketimini kesin.
 • Operasyondan önceki 2 hafta boyunca antidepresan ve antipsikotik ilaçlar kullanmayın.
 • Ameliyat öncesinde doktorunuzun verdiği tavsiyelere mutlaka uyun.
FUE saç ekiminden sonra dikkat etmeniz gerekenler

FUE saç ekim işleminden önce dikkat etmeniz gereken hususlar olduğu gibi ameliyat sonrası süreç de ehemmiyet ister. Bu dönemde yeni ameliyatlı ve hassas bir durumda olan bölgenin korunması son derece önemlidir. FUE saç ekiminden sonra dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Ameliyattan sonra 8-9 gün kadar saç ekimi yapılan bölgeyi koruyun. Özellikle ilk bir hafta ameliyat olan bölgenin üzerine yatmamaya dikkat edin. Bunun için yüzüstü ve yan tarafa yatmayın. Kafanızın yastığa yaslanmaması için boynunuzun altına yastık koyabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonraki ilk 4 hafta boyunca saçınızı boyamayın.
 • Doktorunuz bandajınızı ameliyattan birkaç gün sonra çıkartmanızı isteyecektir. Bu konuda doktorunuz onay vermeden bandajınızı çıkartmayın.
 • Saçlarınızı ameliyattan hemen sonra yıkamayın ve doktorunuzun saçınızı yıkamanızın uygun olduğunu belirttiği tarihten sonra saçınızı nazik bir şekilde yıkayın. Bu konuda doktorunuzun talimatlarına uyun.
 • Ameliyat öncesinde olduğu gibi sonrasında da birkaç hafta alkol almayın ve sigara içmeyin. Bu dönemde hızlı iyileşmek istiyorsanız sigaradan bilhassa uzak durmalısınız zira sigara yaraların iyileşmesini yavaşlatabilir.
 • İyileşme sürecini hızlandırmak için bol su için.
 • Ameliyattan sonra birkaç hafta havuza girmeyin.
 • Ameliyat olan bölge tamamen iyileşene kadar başınıza doğrudan güneş vurmasından sakının.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?