Mikromotor FUE ile Saç Ekimi

Mikromotor FUE, greft alımında hastaya ve doktora zaman kazandırarak operasyon süresini önemli ölçüde kısaltan bir yöntemdir. Son zamanlarda manuel-punch olarak tabir edilen elle toplamanın önüne geçen Mikromotor FUE günümüzde en yaygın olarak kullanılan saç ekim cihazıdır.

Günden güne gelişen teknoloji, insan hayatında birçok olumlu değişikliğe sebep olurken, sağlık alanında gerçekleşen teknolojik ilerlemeler de yaşam kalitesini önemli ölçüde artırmaktadır. Saç ekimi operasyonlarında, hastanın fiziksel ve genetiksel özellikleri operasyonun başarısında önemli rol oynasa da, operasyonu gerçekleştirecek doktorun kullandığı cihazlar da büyük önem taşır.

micromotor fue 1

Mikromotor ile operasyon süresi kısalır.

Sağlık alanında icat edilen ve son zamanlarda saç ekim operasyonlarında sıklıkla kullanılan Mikromotor da bu cihazlardan biridir. Yaygın olarak kullanılan ve FUE motoru olarak da bilinen bu teknoloji, saç ekim operasyonlarında daha kısa sürede daha çok kıl kökü alır. Manuel olarak yapılan işlemle temel olarak aynı mantığa sahip olan Mikromotorun tek farkı, işlem süresinin daha kısa sürede tamamlanmasıdır. Mikromotor sayesinde, ekim esnasında saç kökleri çok hızlı bir şekilde alınır ve bundan dolayı da doktor, daha kısa sürede çok daha fazla kıl kökü toplayabilir. Operasyonda hastanın saç derisine zarar vermeyen cihaz, operasyonun daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra cihazın bir diğer özelliği ise, mikromotor ile uygulanan işlemlerde daha fazla greft alınması ve greftlere zarar verme olasılığının daha az olmasıdır. Bu açıdan mikromotor teknolojisi sayesinde kıl kökünün yapısının bütünlüğüne zarar vermeden koruma başarısı artar.

micromotor fue 3

Mikromotor FUE cihazının kullanımı

06–08 mm çapları arasında değişen ve “Mikro-punch” adı verilen iğneler takılarak kıl kökleri gevşetilir. Mikromotorlu FUE yönteminde, uygulama, greftlerin “mikro-punch” adı verilen ve iğneye benzeyen keskin uçlu boruların yardımıyla, tek tek toplanmasıyla yapılır. Cihaz, işlem esnasında dönmek suretiyle deriye nüfuz eder ve saç köklerinin zarar görmeden daha kolay ve kısa sürede alınabilmesi için donör alanını rahatlatır. Sonrasında ise, Micropen-set olarak adlandırılan ve ucu kavisli bir cımbıza benzeyen alet yardımıyla, greftler kısa zamanda bulundukları bölgeden toplanır.

micromotor fue 4

Tek seansta 3 binin üzerinde greft alımı

Manuel iğneyle yapılan saç ekimlerinde 1 seansta 1500–2000 arası greft alınırken, bu sayı Mikromotor FUE yapılan ekimlerde rahatlıkla 3 binin üzerine çıkabilir. Ağrısız ve dikişsiz olan Mikromotor FUE operasyonlarında, saçlar uzama yönüne uygun olarak yerleştirilir ve bu sayede saçlar doğal şeklinde uzar. Bununla birlikte aynı şekilde motorun devir hızının da iyi ayarlanması gerekmektedir. Çünkü, saç ekimi uygulamasında saç teli çıkış yönünde çıkacak şekilde ayarlanmazsa, zarar gören saç kökü saç telinin oluşumuna izin vermez. Başarılı uygulamalara imza atan Mikromotor FUE’de, kıl köklerinin gevşetilerek çıkartılması yaklaşık olarak 2–4 saat arasında sürer. FUT yönteminde kullanılmayan Mikromotor ile saç ekiminin en önemli avantajı; kısa zaman içinde elle yapılan uygulamalardan daha çok kıl kökünü çıkarması ve saç ekim operasyonu süresini daha kısa sürede tamamlamasıdır.

Sonuç olarak, kanalların açılması ve ekim esnasında uygulanan diğer yöntemler aynı olmakla birlikte, işlemin Mikromotor ile yapılması zamandan tasarruf edilmesini sağlar. Daha kısa süren seanslarda, daha fazla kıl kökü alınır. Bu sayede doktor ve hasta daha konforlu bir operasyon geçirir.

Saç kökü transfer işleminin çok daha hızlı yapılabilmesiyle, tek seansta rahatlıkla 3 binin üzerinde greft nakli yapılabilir. Elle yapılan nakillerde doktorun durumuna bağlı olarak seans sayısı artarken, Mikromotor’la FUE yaptıran hastalar bu süreci daha kısa sürede ve daha konforlu bir şekilde atlatır. Bununla birlikte toplanan saç kökleri daha kısa bir süre vücudun dışında olacağı için, ekim sonrası saçın büyüme hızını da olumlu olarak etkiler, yani daha hızlı büyümesine olanak sağlar.

micromotor fue 2

5 adımda mikromotor FUE

  1. Saç kökü çıkartma uygulaması öncesinde, kökün alınacağı alan traş edilerek 1 mm ölçüsüne kadar kısaltılır.
  2. Lokal anestezi ile ekim yapılır ve planlanan alan uyuşturulur.
  3. Mikromotorun ucundaki punch adı verilen iğne ile, saç kökü ortalanarak, saç kökünün yapısına göre saçın çıkış yapısı hesaplanır. Sonrasında çıkış açısına uyumlu olarak deriye giriş yapılır ve çıkartılır.
  4. Mikropen-set yardımıyla kıl kökü hafifçe bulunduğu bölgeden çekilir.
  5. Saç kökleri, ekim yapılacak alana saçın çıkış yönüne uygun olarak ekilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?