DHI Saç Ekimi Hakkında Her Şey

Direct Hair Implant (DHI)  tekniği kullanılarak yapılan saç ekiminin en önemli özelliği dikişsiz ve kesisiz uygulanması ve iz bırakmamasıdır. DHI saç ekimi tekniğinde saç ekimi yapılması planlanan bölgede delik açılması söz konusu değildir. Saç kökleri başın arka bölümünden alınır. Elde edilen greftler kısa sürede alındığı için çok daha sağlıklıdır. Bu yüzden daha gür ve doğal bir saç görünümü sağlanır. Uygulama aşamasında kişi ağrı ya da acı hissetmez.

DHI saç ekim tekniği nedir?

Tıraşsız saç ekimi olarak da bilinen ve bazı araştırmalara göre bir saç ekim tekniği kabul edilen DHI tekniği, bazı kaynaklara göre sadece bir pazarlama tekniğidir. DHI uygulama tekniği FUE tekniğinin implant ile yapılan bir metodudur. Klasik FUE tekniği ile kıyaslandığında daha uzun sürer ve daha zahmetlidir. Dünyada yaygın olarak kullanılmasına karşın ülkemizde DHI saç ekim tekniğini uygulayan klinik ya da operasyon merkezi oldukça azdır. Yöntemde saç kökleri tek tek toplanır. Choi implanter kalemi ile ekilmek istenen bölgeye yerleştirilir. Yöntem uygulanırken saç derisinde herhangi bir delik açılmaz ve tek seferde uygulama tamamlanır.

DHI sac ekimi 1

DHI Saç Ekimi nasıl yapılır?

FUE yöntemine göre çok daha etkili sonuçlar veren DHI saç ekimi tekniği dayanıklı yapısı sayesinde saçlara doğal bir görünüm verir. FUE yönteminde greftlerin donör bölgesinden alınması ve istenilen alana ekilmesi iki farklı aşama iken DHI yönteminde saç kökleri tek tek toplanır ve tek aşamada istenen alana yerleştirilir. Dolayısıyla tek işlem uygulanır. Klasik FUE yöntemi ile aralarındaki fark yalnızca budur. Klasik yönteme göre seans süresi daha fazla olan DHI saç ekim yöntemi uygulanan bölgedeki tahribatı azaltır. DHI saç ekimi tekniğinde kullanılan implanter kalemi 0,6 mm ile 1 mm arasında değişen kalınlıktadır. Ucundaki iğne keskin uçlu ve silindiriktir.

Yara izi ya da leke kalmaz.

Donör bölgedeki saç köklerini zayıflatarak toplanmasını sağlayan Choi implanter kalemi ucunda kanala benzeyen iğnede saç kökleri bulunur. Implanter kalemi ile saç kökleri saç ekimi yapılmak istenen bölgeye direk olarak enjekte edilir. İğne ucunun çok ince bir yapıya sahip olması sayesinde saç derisinde uygulama aşamasında ağrı ya da sancı hissedilmez. Buna bağlı olarak yara izi ya da leke kalmaz. DHI saç ekimi tekniğinin seans süresi ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişir. Ayrıca yalnız saç ekimi yapılacak alanın büyüklüğü değil saç ekimini yapacak hekimin tecrübesi, uygulanacak yöntem konusundaki deneyimi ve bilgisi ile saç derisinin yapısı da seans süresini belirleyen unsurlardır.

DHI Saç Ekimi uygulama süresi

FUE tekniğinde 3000 greft sayısının ekim işlemi 6 saat gibi bir sürede tamamlanırken DHI tekniğinde bu süre 6 saat ve 2 gün olarak belirlenebilir. Uygulama öncesi hazırlık aşaması oldukça önemlidir. Operasyondan bir hafta önce kişi alkol ve sigara kullanımını sınırlandırmalı ve vücudu yoracak spor egzersizlerinden uzak kalmalıdır.

DHI sac ekimi 4

DHI Saç Ekimi öncesi yapılması gerekenler

DHI saç ekimi operasyonun gerçekleşeceği gün kişi rahat edebileceği kıyafet seçimi yapmalıdır. Saç ya da saç derisi üzerinde jöle, ya da köpük benzeri kimyasallar olmamalıdır. Saçta yağlanma gibi bir durum varsa kesinlikle saçlar yıkanmalı ve temiz bir hale getirilmelidir. Tok halde yapılması doğru olan operasyon öncesinde yenilecek yemek ile vücudun güçlenmesi sağlanmalıdır. Saç ekimi sonrasında ise saç ekilen bölgenin korunması da önemlidir. Saç köklerinin zarar görmemesi için kişi tüm tedbirlerini almalı ve istirahat etmelidir. Operasyon sonrasında seyahat edilmemeli ve en az 6 saat araç kullanılmamalıdır.

DHI Saç Ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Doktor tarafından verilen süre öncesinde asla saçlara su değdirilmemeli ve saç ekimi yapılan alana dokunulmamalıdır. Operasyon sonrasında saç derisi üzerinde bir kabuklanma oluşur. Ancak zaman içinde bu kabuklar kendiliğinden dökülür. Bu yöntem sayesinde saç derisinde herhangi bir yara izi ya da leke kalması söz konusu değildir. Doktor tarafından verilen ilaçlar ve kremler ile tedavi süreci tamamlanır.

DHI sac ekimi 2

DHI Saç Ekimi tekniğinin avantajları

Ülkemizde yeni uygulanmaya başlayan ancak dünya üzerinde çok sık kullanılan DHI saç ekimi tekniğinin birçok avantajı vardır. Bunlar;

 • Saç ekimi tekniğinde kullanılan Choi implanter kalemi çok ince uçludur ve bu sayede saç derisinde hiçbir şekilde yara izi kalmaz ve leke oluşmaz.
 • Saç kökünün açıkta kalma süresinin kısa olması diğer yöntemlere göre daha sağlıklı saç kökünün saç ekimi alanına ekilmesini sağlar. Yani saç köklerinin kalitesi diğer yöntemlere göre daha yüksektir.
 • Implanter kalemi sayesinde saç kökleri doğru açı ve doğru yön belirlenerek oldukça kolay bir şekilde ekilir.
 • DHI saç ekimi tekniği saçlarda estetik ve doğal bir görüntü elde etmeyi sağlar.
 • İçlerinde bir parça doku ve saç köklerini barındırdığından dolayı ekilecek saç kökleri ayrı ayrı sınıflandırılır.
 • Saç kökünün yapısına ve kalınlığına uygun implanter kalem kalınlığı belirlenir.
 • Saç derisinde yuvarlak yuvalar oluşturulur ve greftler buralara yerleştirilir.
 • Dar alanlarda daha yoğun saç ekimi yapılabilir.
 • Greft kaybı azalır ve daha sık saç nakli yapılabilir.
 • Saç ekimi sonrasında saç derisi hızlı bir şeklide iyileşir.
 • Diğer yöntemlere göre seans süresi uzun olsa da daha gür ve daha sağlıklı saç kökleri elde edilir.
 • Uygulama sonrasında saç derisinde ya da saç köklerinde hiçbir sağlık sorunu oluşmaz.
 • Doğal bir görüntü veren saç kökleri güçlü bir şekilde büyür.
 • Kesi alanının az olması sayesinde kanama riski en aza indirilir.
 • Yöntem ile tıraşsız saç ekimi daha kolay uygulanır.

DHI Saç Ekimi hangi saç tiplerine uygulanır?

Klasik FUE yöntemine ya da robotik saç cerrahisine göre DHI saç ekimi tekniğinin dezavantajları arasında ilk sırayı maliyeti almaktadır. Klasik yöntemlere göre DHI tekniği daha maliyetlidir. Ayrıca uygulamayı yapacak olan doktor ya da sağlık personelinin bu konuda eğitim almış olması gerekir. Geliştirilen Choi implanter kalem ucu sayesinde her saç tipinde yöntem uygulanmaktadır. Kadın ya da erkek her saç şekli ya da saç tipinde kişi bu tekniği kullanarak saç ekimi yaptırmaktadır.

DHI sac ekimi 3

DHI Saç Ekimi operasyonu ağrılı mıdır?

Saç ekiminde sıfır ağrılı yöntem olarak kabul edilen teknikte anestezi uzmanları kontrolünde sedasyon ile saç ekimi yaptırmak mümkündür. Sedasyon ile saç ekimi öncesi uygulanan lokal anestezi sayesinde ağrı hissetmek imkansızdır. Konforlu, ağrısız ve acısız saç ekimi deneyimi yaşamak isteyenler ya da iğne korkusu yaşamak istemeyenler için sedasyon uygulanması doğru bir karardır.

Ağrısız ve acısız saç ekim tekniği DHI

Sedasyon kişiye özel ayarlanan ve etkisi kişiye göre ölçeklendirilen sedatif ilaçlar ile kişi refleksleri korunarak sağlanan derinliği kontrollü uyku halidir. Çocuklara dahi uygulanan sedasyon güvenli bir uygulamadır. Ancak sedasyon uygulaması zorunlu değildir. Saç ekimi yaptırmak isteyenler için ağrısız ve acısız saç ekim teknikleri vardır.  Daha fazla bilgi almak için saç ekimi nasıl yapılır ile ilgili yazımızı da okumayı unutmayın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?