Kadınlarda Saç Ekimi Hakkında Her Şey

Kadınlarda saç ekimi, uygulama aşamaları bakımından erkek saç ekimi ile aynı aşamalara sahiptir. Kadınlarda saç ekimi herhangi bir iz olmadan rahatlıkla yapılabileceği için ciddi saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için kesin çözüm olabilmektedir.

Kadınlar, hem genetik faktörler nedeniyle saçların seyrek olması durumunda hem de çevresel faktörler nedeniyle yaşanan yoğun saç dökülmeleri sebebiyle saç ekimi yaptırmaktadır.

Saç ekiminin kadınlarda uygulanması genellikle DHI tekniği ile olmakta ve herhangi bir tıraş işlemi olmadan rahatlıkla yapılabilmektedir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kadınlara öncelikle ön muayene yapılarak, kıl köklerinin nereden alınacağını belirlenir ve  saç ekimi sonrasında istedikleri dolgun saçlara kavuşmaları sağlanır.

kadinlarda sac ekimi 4

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır?

Kadınlarda saç ekimi yapılması, DHI tekniğiyle şu aşamalarla uygulanmaktadır:

 • Öncelikle, vücutta saç kıl tipine uygun olarak bilinen bazı bölgelerdeki kıl köklerinin alınması gerçekleştirilir.
 • Alınan kıl kökleri, saç bölgesinde seyrelme olan bölgelere tek tek ekilir.
 • Saç ekiminin yapılacağı kıl köklerinin saç tellerinin çıkma şekline ve yönüne uygun olarak ekimi sağlanır.
 • Saç ekim işlemi, istenen yoğunluğa göre belirlenmektedir.

Kadınlarda saç ekimi aynı zamanda tıraşsız olarak yapıldığı için işlemin yapılmasından sonra estetik açıdan herhangi bir problem oluşmaz.

Ekim işlemleri yapılırken özellikle alın bölgesindeki saç bitim çizgisinde doğallık kazandırılmaya çalışılarak işlem yapılacağı için keskin bir görüntü yerine yuvarlak bir görüntü oluşturulur.

kadinlarda sac ekimi 1

Kadınlara saç ekimi neden yapılır?

Kadınlarda saç ekiminin yapılma nedenleri, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Mevsimsel saç dökülmelerinin kalıcı hale gelmesi nedeniyle baş derisinin görünmeye başlaması
 • Hamilelik döneminde hormon dengesizliklerinin saçlarda yoğun dökülmeler oluşturması
 • PRP ve Mezoterapi uygulamalarının yapılmasına rağmen istenen dolgun saç görüntüsünün kazanılamaması
 • Genetik faktörler nedeniyle seyrek saç yapısına sahip olunması

Bu nedenlerin yanı sıra bazı hastalıkların ilaç tedavi süreçlerinde de saç dökülmeleri olabilmektedir. Bu saç dökülmelerinin yerine yeni saçlar çıkmadığında kadınlarda saç ekimi yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmelerinin nedenleri nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri, kişiye göre değişkenlik gösterse de en çok görülenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hamilelik veya regl dönemlerinde yaşanan hormon değişiklikleri
 • Menopoz dönemi sonrasında hormonlarda yavaşlama olması
 • Yanlış ve sağlıksız beslenme
 • Mevsimsel saç dökülmeleri
 • Yanlış veya kimyasal içerikli ürünlerin çok fazla kullanılması
 • Sedef ya da saç kıran gibi hastalıkların oluşması
 • Kaygı ve stres durumları
 • Bazı ilaçların yan etkileri

Bu nedenler ile oluşan saç dökülmeleri durdurulamadığında kadınlarda hafif kelleşme meydana gelebilmektedir. Bu kelleşmenin sonucunda özellikle saç birleşme bölümlerinde saç derisinin görünmesi, rahatsız edici bir görüntü oluşturabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi sebepleri yazımızı okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

kadinlarda sac ekimi 2 e1604943969637

PRP ve mezoterapi uygulamaları nelerdir?

PRP ve Mezoterapi uygulamaları, kadınlarda saç dökülme sorunlarının tedavi yöntemleri olarak bilinmektedir. Her iki uygulama da saç dökülmesinin ilk aşamasında tercih edilir. Yeterli sonuç alınamadığında hasta saç ekimine yönlendirilir.

PRP uygulaması aynı zamanda kök hücre tedavisi olarak da bilinmektedir. Vücutta bulunan alyuvarların uygun bir ortamda bekletilmesinden sonra saç köklerine enjekte edilmesi ile saçların yeniden canlandırılması amaçlanmaktadır.

Kök hücre tedavisinin yanı sıra Mezoterapi uygulaması ise saç derisinin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin enjeksiyon yoluyla verilmesi olarak bilinmektedir. Bu vitamin ve mineraller sayesinde saç derisindeki güçsüz yapının güçlendirilmesi ve dökülmelerin durdurulması amaçlanmaktadır.

Her iki uygulama da saç dökülmelerini durdurmanın yanı sıra aynı zamanda yeni saçların da çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle saç ekim yöntemlerine alternatif olarak tercih edilen tedavi yöntemleri arasında gösterilmektedir.

kadinlarda sac ekimi 3 e1604943999603

Saç dökülmesini önlemenin yolları nelerdir?

Saç dökülmesini önlemenin yolları, hemen her yaşta uygulanması gereken yöntemler olmakla birlikte şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Saç derisinin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin doğal yollarla da alınması gerekmektedir.
 • Düzenli uyku da saç dökülmelerinin en az bilinen nedenleri arasında olsa da yeterli uyku uyuyanların saç dökülme riskleri ile daha az karşılaştıkları bilinmektedir.
 • Kaygılı ve stresli durumlardan uzak durmak, ihtiyaç halinde kaygının düzenlenmesine yönelik psikolojik destek almak da tedavi sürecinin önemli faktörleri arasında yer almaktadır.
 • Saç tipinin tanınması ve saç tipine uygun olan bakım yöntemlerinin kullanılması da saç dökülmesi erkenden durdurmak için gereklidir.
 • Saç için yapılan bakımlarda genel olarak doğal ürünlerin kullanılması bunun yanı sıra kullanılan ürünlerin de saç tipine uygun şekilde seçilmesi önem taşır.
 • Saç dökülmelerinin önlenebilmesi için aynı zamanda saçın kirli ve tozlu ortamlardan da uzak tutulması gerekli görülmektedir.

Bunların yanı sıra saç dökülmelerinin durdurulamaması halinde ise mutlaka bir uzman desteği alınmalı ve erken dönemde tedaviler tamamlanmalıdır.

Saç dökülmeleri en çok kimlerde görülür?

Saç dökülmelerinin en çok görüldüğü risk grupları, genetik yatkınlığı olan kadınlardır. Aile saç tipinin seyrek olması ya da çok fazla saç dökülmesinin görülmesi durumlarında bu kişilerin risk gurubunda olduğu söylenmektedir. Bunların yanı sıra kaygı ve stresi çok yoğun yaşayan kadınlarda da saç dökülmesi daha fazla olabilmektedir. Özellikle hormon dengesizliklerinin olduğu süreçlerde yaşanan stres durumlarının saç dökülmeleri üzerinde önemli bir rol olduğu bilinmektedir.

Kadınlarda saç ekimi genellikle bu risk gruplarına uygulanmaktadır. Yapılan tedavilerden istenen sonuç alınamayacağı düşünülerek doğrudan saç ekimi uygulaması önerilmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?