Saç Ekiminde Çim Adam Görüntüsü Neden Olur?

Saç ekiminde çim adam görüntüsü saç ekim işleminin gerekli özen gösterilmeden yapılması ya da saç ekim işlemine sadece ticari kazanç gözüyle bakılması gibi sebeplerle hatalı saç ekimi işleminden sonra ortaya çıkan estetik açıdan olumsuz bir görüntüdür. Saç ekim işlemi sonrasında estetik açıdan sorun oluşturan çim adam görüntüsü, saç ekilecek bölgede açılan deliklerin 90 derecelik açılarla açılmasından kaynaklanmaktadır. Bu yanlış ekim ve yanlış açı ile gerçekleştirilen saç ekim işleminden sonra saç ektiren kişi, estetik açıdan sorun yaşamaktadır.

sac ekiminde cim adam 1 e1605263284631

Hatalı Saç Ekiminde Çim Adam Görüntüsü

Saç ekiminde çim adam görünümünün ana sebepleri, kullanılan uygunsuz cerrahi aletler, uzman olmayan kişiler ve yanlış teknik tercihidir. Saç ekimi yapan kişilerin, elde edilen saç köklerini açılan kanallara doğru açıda ekmesi gerekir. Bu açı, doğal saç köklerinin yoğunluğu, sıklığı ya da seyrekliğine göre belirlenir. 35 dereceye kadar paralel eğik şekilde ekim yapılmalıdır.

Saç ekimi yapan uzman, 90 derecelik açı ile kanal açarak saç köklerini bu kanallara yerleştirirse, saçlar uzadığında çim adam görüntüsü ortaya çıkar. Çim adam görünümü, yanlış açı ve yanlış ekim sebebiyle oluşur.

Saç ekimi yaptıracağınız klinik ya da uzman tercihini doğru şekilde yapmanız bu açıdan önem taşır. Yeterince tecrübesi bulunmayan ve hastalara müşteri gözüyle bakan kuruluşlarda çim adam görüntüsünün oluşması muhtemeldir. Greftlerin doğru açıda ekilmesi durumunda doğal bir saç ekim sonucu oluşur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise kanal kalınlığı ile greft kalınlığının uyumlu olmasıdır. Kanalın genişliği, greftin boyutundan az olsa, çim adam görüntüsü oluşabilir.

Saç ekiminde en çok rastlanılan olumsuz sonuçlardan biri çim adam görünümüdür. Saç ekimi yapıldıktan sonra doğal bir görünüme ulaşılması önem taşır. Bu açıdan ekim yapacak doktorun tüm detayları doğru şekilde yerine getirmesi gerekir. Başarılı bir operasyon sonrasında saçların son halini alması 1 seneyi bulmaktadır. Saç köklerinin uzamasından sonra saçların görünümü tam olarak ortaya çıkmış olur. Saçlar uzadıktan sonra doğal bir görünüme sahipse saç ekimi başarılı sonuç vermiş demektir. Saç ekimi yapan uzmanın saç ekim yönünü doğru şekilde belirlemiş olması bu sonucu almayı sağlar.

sac ekiminde cim adam 2 scaled

 

Başarısız saç ekim nedenleri nelerdir?

Başarısız saç ekim nedenleri, farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Yapılan incelemeler doğrultusunda saç ekiminde çim adam görüntüsü gibi olumsuz durumların en genel nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Saç ekim kliniklerinin tecrübeli ve bilgili çalışanlara sahip olmaması
  • Saç ekim işleminden sonra saç ekilen bölgeye yeterli temizlik ve bakımın yapılmaması
  • Saç ekilen hastanın saç ekimi için gerekli şartları taşımaması
  • Saç ekimi yapan kliniğin saç ektirmek isteyen kimseye sadece ticari kazanç gözüyle bakması ve gerekli özeni göstermemesi

Hatalı saç ekimi işleminden dolayı olan çim adam görüntüsü nasıl düzeltilir?

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?