Saç Ekiminde Saç Yoğunluğunun Yani Greft Sayısının Önemi

Saç ekiminde saç yoğunluğu, saç ekimi işleminin başarısı anlamında oldukça önemlidir. Operasyonun tekniğinin belirlenmesi, elde edilebilecek greft sayılarının hesaplanması, saç yoğunluğunun sağlanması açısından önem taşır. Tamamen gerçekçi veriler ile hesaplanması gereken saç yoğunluğu, saç ekimi merkezlerindeki uzman kişiler tarafından çeşitli matematiksel yöntemler, saç analizleri ve ölçüm cihazları yardımı ile yapılmaktadır.

sac ekiminde sac yogunlugu 1

Saç ekiminde saç yoğunluğu nedir?

Saç ekiminde saç yoğunluğu, saç köklerinin alınacağı donör bölgedeki saç kökü yoğunluğunun hesaplanması ile ortaya konmaktadır. Donör bölgede yer alan saç yoğunluğu, greft sayısını belirlemekte ve saç ekim işleminin gidişatına yön vermektedir. Saç köklerinin kaliteli ve güçlü olması gerekmektedir. Bu nedenle saç ekimlerinde genellikle ense bölgesi donör bölge olarak seçilmektedir. Ense bölgesindeki saç yoğunluğunun yetersiz olması ya da kalitesiz olması durumlarında göğüs, kol gibi vücut bölgeleri de donör bölge olarak seçilebilmektedir. Kişinin kıl kalitesine bağlı olarak seçilen donör bölgedeki saç kökü yoğunluğu, saç yoğunluğu olarak adlandırılmaktadır. Doğal saç yoğunluğunu, kişilerin ailesinden gelen genetik özellikleri belirlemektedir.

sac ekiminde sac yogunlugu 2

Saç ekiminde saç yoğunluğunun önemi nedir?

Saç ekiminde saç yoğunluğu, yapılacak olan saç ekimi işleminin verimliliğini belirlemektedir. Saç ekimi yoğunluğunun belirlenmesi ile saç ekilecek olan bölgelere uygunluk, ne kadar saç kökü ve greft toplanabileceği, nasıl bir saç ekimi tekniği izleneceği gibi durum planlamaları yapılmaktadır. Bu nedenle saç ekiminde saç yoğunluğunun doğru bir şekilde hesaplanması çok önemlidir. Ekim sonrasında bölgede büyüyecek olan saçların başarısını, saç yoğunluğu kadar saç köklerinin kalitesi de belirlemektedir. Saç yoğunluğu ile birlikte saç köklerinin gücü ve kalitesi de hesaplanarak uygun tasarım ve operasyon planı yapılmaktadır.

Saç Ekiminde Saç Yoğunluğu / Greft Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Saç ekiminde saç yoğunluğu, saç ekim merkezlerindeki uzman kişiler tarafından hesaplanmaktadır. Klasik ölçüm aletleri ve matematiksel hesaplar ile belirlenebileceği gibi bilgisayar ortamındaki taramalar ile de saç yoğunluğu belirlenebilmektedir. Ekim alanında da saç yoğunluğu ölçümleri yapılarak donör bölge ve ekim bölgesi arasında karşılaştırmalar yapılmaktadır. Santimetre kare cinsinden yapılan ölçümler sonucunda ihtiyaç olan greft sayısı ve donör bölgeden elde edilebilecek greft sayısı belirlenerek, talep edilen saç ekimi görüntüsüne uygun teknik ayrıntılandırmalar ve planlamalar belirlenmektedir.

sac ekiminde sac yogunlugu 3

Saç ekiminde saç yoğunluğu ne kadar olmalıdır?

Saç ekiminde ne kadar saç yoğunluğu olması gerektiği, ekim yapılacak bölgenin genişliğine ve saç durumuna bağlı olarak değişmektedir. Kişiler tarafından genellikle sık saç ekimi ya da doğal görünümlü saç ekimi tercih edilmektedir. Bu beklentilerin doğru bir şekilde karşılanabilmesi için saç yoğunluğu sonuçlarının doğru ve gerçekçi bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Saç derisinin gevşekliği, kafa yapısı gibi durumların bile ekilmesi gereken greft sayısında, dolayısıyla olması gereken saç yoğunluğu miktarında etkisi bulunmaktadır. Sağlıklı bir saç derisinde bir santimetrekarede ortalama 100 saç teli yer almaktadır. Zaman içerisinde dökülmeler ile birlikte bu saç yoğunluğu azalmakta ve ekilmesi gereken saç kökü miktarı artmaktadır.

Normal bir saç ekiminde bir santimetrkareye ortalama 40 adet saç kökü ekilmektedir. Bu miktar kellik durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ekilecek olan saç kökü yapısının kalın ve koyu renkli olması, 40 adet saç telinin 100 adet saç teli kadar yoğun ve gür gözükmesini sağlamaktadır. Tüm bu kişisel değişkenlere bağlı olarak saç ekiminde saç yoğunluğunun ne kadar olması gerektiği, en doğru bir şekilde uzman kişiler tarafından belirlenmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?