Saç Ekimi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Saç ekimi ile ilgili birçok kişi kulaktan dolma bilgilere sahiptir. Saç ekimi hakkında bilgi sahibi olmak iyi sonuç almak için atılacak en önemli adımdır. Saç ekimi merkezinin doğru seçilmesi, sonucu büyük ölçüde etkiler. sac ekimi hakkinda 1

Saç Ekimi ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi yapacak uzmanın kişinin saçlarının durumunu analiz etmesi, saç ekimi işlemi için uygun olup olmadığına karar vermesi ve donör bölgeyi seçmesi gibi aşamalar önem taşır. Saç ekimi hakkında doğru bilinen yanlışlar vardır. Bu yazımızda saç ekimi ile ilgili en çok merak edilen ve sorulan soruları cevapladık.

Saç ekimi hakkında geçici olduğu yönündeki bilgiler doğru mudur?

Saç ekiminin geçici olması, doğru bilinen yanlışlardan biridir. Kişide donör bölge olarak ense bölgesinin seçilmesi, greft alımlarının güvenilir bölge olarak aktarılan bölgeden alınması anlamına gelmektedir. Bu sebeple ense bölgesindeki saç folikülleri DHT hormonuna karşı dirençlidir ve dökülmeyi önlemektedir. Saçların donör alanı dökülmeye karşı dirençli olduğu için bu bölgeden alınan greftler ekildikten sonra da çıkan saçlar dökülmeye karşı dirençli olmaktadır. Dolayısı ile saç ekimi geçici değil kalıcı sonuçlar verir. Ancak saç ekimi yaptıran kişinin bu noktada şok dökülmesi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Saç ekimi işlemi yapıldıktan sonraki 2-4 hafta içerisinde şok dökülmesi meydana gelmektedir. Bu dökülme; saçlı deride ortaya çıkan travma sebebi ile olmaktadır. Bu sebeple saç ekimi yaptırıp da şok dökülmesi yaşamayan yoktur. Bunun geçici bir durum olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Ekimi yapılmış olan saç kökleri zarar görmemekle beraber, yeni çıkacak olan kökler için de gerekli alanı sağlamaktadır.

Saç ekimi hem kadınlara hem erkeklere yapılabilir mi?

Saç ekimi ile ilgili yanlış bilinen bir diğer bilgi, sadece erkeklere yapıldığıdır. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen bir işlemdir. Ancak istatistiksel olarak saç ekimi yaptıran erkek ve kadın oranına bakıldığında; saç ekimi yaptıranların %14.7’si kadındır. Kadınların saç ekimine başvurma sebepleri ise çoğunlukla ön saç çizgisini daha aşağıya seçmek, saçlarının daha yoğun olmasını sağlamak gibi sebeplerdir.

Kadınlara yapılan olan saç ekimi işlemi ile erkeklere yapılan işlem farklıdır. Kadınlara saç ekimi yapılırken saçlarının tamamının kazınması gerekmemektedir. Bu sebeple iki kulaklarının arasında dışarıdan bakıldığında görünmeyecek şekilde bir tıraşlama işlemi yapılmaktadır. Operasyon sonrasında da saç ekimi işleminin yapıldığı belli olmamaktadır.

sac ekimi hakkinda 2 e1605259563100

Saç ekimi operasyonu acılı mı geçer?

Saç ekimi işlemi esnasında herhangi bir acı duyulmaz. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte saç ekiminde kullanılan teknikler de değişmektedir. Günümüzde FUE teknolojisi kullanılarak yapılan saç ekim operasyonu oldukça başarılı geçmektedir. Ayrıca bu süreci hastanın konforlu bir şekilde geçirmesi de amaçlanmaktadır. Hastalar işlem süresince ağrı ya da acı duymamaktadırlar. Televizyon izleyerek, kitap okuyarak ya da gün içerisinde oturdukları yerden yapabilecekleri herhangi bir işlerini yaparak bu süreci geçirebilmektedir.

Saç ekimi operasyonunun konforlu olmasının esas sebebi; lokal anestezi etkisi altında yapılan bir işlem olmasıdır. Hem saç köklerinin alınacağı hem de ekimin yapılacağı alana lokal anestezi uygulandığı için işlemin hiçbir aşamasında ağrı hissi oluşmamaktadır. Anestezi etkisi yaratan maddeler; enjeksiyon iğneleri ile kafa derisine enjekte edilmektedir. İşlem yapılacak olan bölgeye anestezi uygulanırken hastanın hafif bir acı hissetmesi normaldir. Ancak eğer özel cihazlar ile püskürtme yöntemi kullanılarak anestezi yapılır ise; bu ağrı da hissedilmemektedir. İğne korkusu olanlar için ise gelişen teknoloji ile beraber uygulanan yeni yöntemler aracılığı ile işlem daha kolay hale getirilmektedir.

Saç ekimi için yaş sınırlaması var mıdır?

Saç ekimi yapılabilecek yaş aralığı belirlenirken, kişinin saç dökülmelerinin durduğu zaman dikkate alınmaktadır. Ergenlik döneminde hormonlardan dolayı yaşanan saç dökülmeleri sonrasında saç ekimi işleminin yapılabilmesi için bu dökülmenin durması beklenmektedir. 35-40 yaşlarında saç dökülmeleri yavaşlamaktadır. Ancak bu yıllardan daha sonra saç ekimi yaptırmaya başlanması durumunda; tek seansta istenen sonuç alınamayabilir. 2 ya da 3 seansta başarılı bir sonuç alabilmek mümkündür.

Saç ekimi işlemlerinde en başarılı sonuçları gençlerin aldığı yönünde bir yanlış anlaşılma bulunmaktadır. Saç dökülmelerinin henüz durmadığı dönemde gençlerin ani bir karar ile saç ekimi yaptırması durumunda, ilerleyen zamanlarda ortaya çıkan görüntüden de memnun kalmayabilirler. Saç ekimi öncesinde ilaç ya da losyon tedavisi ile koruyucu tedavi uygulamaları daha fazla tavsiye edilmektedir.

sac ekimi hakkinda 3

Saç ekiminin sonucu ne kadar sürede alınır?

Saç ekimi işleminin sonucu, işlem bittikten sonra hemen görülememektedir. Saç ekimi hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri de istenilen sonucun hemen alınabileceğidir. Öncelikle iyileşme sürecinin atlatılması gerekmektedir. İyileşme süreci ile beraber saçların uzaması için de 12 aylık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Şok dökülmeler işlemden sonraki 2-3 hafta içerisinde yaşandıktan sonra ortalama 2-2.5 ay içerisinde hastanın saçları büyüme dönemine girmektedir. Her ay ortalama 1.5 cm uzama görülmektedir. 9 ayın geçmesi ile beraber hastalar saçlarının istedikleri forma kavuştuğunu görmektedirler. Ancak saçlarının daha kalın, sık ve doğal saç yapısı ile bütünleşmiş gözükmesi için 1 yılın geçmesi beklenmelidir.

Saç ekimi maliyetli bir tedavi midir?

Saç ekimi ücretleri, saç ekimi ile saç problemlerine kalıcı bir çözüm üretilebileceği için gözden çıkarılmasına değer bir miktardadır. Yıllar geçtikçe rekabetin yüksek olduğu bir alan olmaya başladığı için ücretlerin de seneler içerisinde normal dengesini bulduğu görülmektedir. Yine de saç ekim merkezi seçerken merkezi sadece fiyat bazında değerlendirmemek gerekmektedir. Saç ekim kalitesinden ödün vermemiş olan bir merkez tercih edilmelidir.

Başkasından alınan saç kökleri ile saç ekimi yapılabilir mi?

Başkasının saç köklerinden saç ekimi yapmak, doğru değildir. Saç ekimi operasyonunun kişinin kendisinden alınan saç kökleri ile gerçekleştirilmesi zorunludur. Başkasının saç köklerinin kişiye nakledilmesi durumunda vücut bu saç köklerini yabancı madde olarak algılayacağı için reddetmektedir. Ancak tek yumurta ikizlerinin saç kökleri birbirlerine nakledilir ise vücudun herhangi bir reddetme durumu oluşmamaktadır.

sac ekimi hakkinda 4

Saç ekimi öncesinde kişinin saçları tamamen tıraş edilmeli midir?

Saç ekimi operasyonundan önce saçların tıraş edilmesi zorunlu değildir. Gelişen teknoloji ile beraber farklı teknikler uygulanmaya başlanmıştır. Bu sebeple özellikle kadınlar için saç ekimi operasyonu problem yaratmamaktadır.

Saç ekimi operasyonu zor mudur?

Saç ekimi 1 gün içerisinde tamamlanan bir işlem olduğu için zor değildir. Saç ekimi hakkında yanlış bilinen durumlardan biri de bu operasyonun hasta için zorlu geçeceğidir. Ancak operasyon zor geçmese de hastanın operasyon sonrasında 3 gün istirahat etmesi gerekmektedir. Dolayısı ile saç ekimi sonrasında eğer yapması gereken acil bir işi var ise saç ekimi işleminin zamanlamasını buna göre ayarlamalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?