Saç Ekiminden Sonra Şok Dökülme

Saç ekimi operasyonu, sonrasında sabır ve dikkat isteyen bir süreçtir. Kellik sonrası saç ekimi yaptıran kişiler büyük bir merak ve hevesle yeni saç köklerinin çıkmasını bekler. Yeni saçların çıkması ve şekil itibariyle tam olarak oturması için yaklaşık 12 aylık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Şok dökülme kavramı, kulağa korkutucu gelse de tamamen doğal sürecin bir parçasıdır. Peki şok dökülme ne zaman başlar? Herkes şok dökülmeyi yaşar mı?

şok dökülme

Saç ekiminde şok dökülme nedir?

Saç ekimi operasyonu sonrasında, ekilen saç tellerinin dökülmesine şok dökülme denir. Şok dökülme için tam bir zamanlama verilemese de, genellikle operasyon sonrası birinci aya kadar başlamaktadır. 1 ile 2 hafta arasında sürecek olan bu süreç, kişiye göre değişir. Kimi zaman daha önce başlayıp daha erken bitebilir veya biraz daha geç tamamlanabilir. “Şok dökülmenin sebebi, saç köklerinin yeni büyüme döngülerini başlatabilmesidir. Ekilen saç kökleri yeni yerlerine adapte olunca, yeni doğan bir bebeğinki gibi bir büyüme döngüsü başlar. Bu şekilde bakıldığında korkulacak ve rahatsız olacak bir durum olmadığı, doğal bir süreç olduğu daha net anlaşılır.”

Saç kökleri doğuştan bizimle gelir ve 3 fazlı bir döngüye sahiptir. Bu döngü büyüme, bekleme ve dökülmeden ibarettir. Bu döngü içerisinde dökülen saç kökleri yerine yenileri çıkar. Bu durum insan ömrü boyunca yaklaşık 20 defa tekrarlanmaktadır. Yani doğuştan sahip olduğumuz saç telleri de ortalama 7 senede bir dökülür ve aynı kökten yeni saç telleri gelişmeye başlar. Bu döngü her bir saç teli için farklı zamanlarda yaşanır. Doğum sonrasında bebeklerin saçlarındaki ilk dökülmenin nedeni de benzer bir sebeptendir. Bu durum saçlarımızı kaybetmemizi engelleyen bir mekanizmadır. Saç kökleri farklı büyüme süreçlerinde ortalama 5 ile 7 yıl arasında büyümelerini sürdürür ve her biri belirli bir bekleme süreci sonrasında dökülür.

sok dokulme 3

Saç ekiminden sonra şok dökülme ne zaman başlar?

Şok dökülme zamanı kişiye göre değişmektedir. Bazı kişilerde ilk ayda başlayabilmektedir ama genellikle birinci ay ile üçüncü ay arası gerçekleşir.

Şok dökülme olarak bahsettiğimiz süreçte saç kökleri bir gecede aniden dökülmezler. Dökülmenin tamamlanması 1–2 ay kadar sürmektedir. Bu süreçte ilk dökülen saç kökleri, yeni saç tellerini büyütmeye başlamıştır. Bu durum normal döngünün başladığını gösterir.

Bazı kişilerde ise şok dökülmenin ilk haftalarda başladığı gözlemlenmiştir. Bu durum daha önce bahsettiğimiz gibi kişinin bünyesine göre değişmektedir.

sok dokulme 2

Şok dökülme döneminde nelere dikkat etmek gerekir?

Saç ekimi sonrasındaki birkaç hafta, ekim yapılan bölge darbeye maruz kalmamalıdır. Bunun yanı sıra, doktorun vereceği bazı tavsiyeler de olacaktır. Bunlar;

  • Önerilen şampuanı kullanmak
  • Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek
  • Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak

Bununla birlikte, yeni ekilen saç tellerini güçlendiren solüsyon PRP de uygulanabilir. Şok dökülme sürecine denk gelen zamanda yapılabilen PRP, şok dökülmeyi engellemez. Ancak yeni çıkan saç köklerinizi daha güçlü olmasını ve hızlı büyümesini sağlar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?