Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası kaşıntı, saç ekim işlemi sonrasında en sık görülen semptomlardan bir tanesidir. Saç ekimi sonrasında oluşan kaşıntının en yaygın nedeni, saç ekilen bölgede iyileşme nedeniyle oluşan kabuklanmadır. Ancak istisnai olsa da saç ekim bölgesinde oluşan kaşıntıya farklı nedenler de sebep olabilmektedir. Saç ekimi sonrasında ortaya çıkan kaşıntının nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kabuklanma
 • Ekilen Saçların Uzamaya Başlaması
 • Enfeksiyon
 • Alerji

Saç ekim sonrası kaşıntı, genellikle 1 hafta ile 2 hafta arasında geçmektedir. Bu süreçte hastanın bölgeyi kaşımamaya dikkat etmesi önem arz etmektedir.

sac ekimi sonrasi kasinti 1

Saç ekimi sonrasında kabuklanma neden oluşur?

Saç ekimi sonrasında oluşan kabuklanma saç ekilen bölgede açılan küçük deliklerin kapanması yani iyileşmesi nedeniyle oluşmaktadır. Saç ekiminde kabuklanma işlemden iki gün sonra ortaya çıkar. Saç ekimi sonrası ortaya çıkan kaşıntının sebebi kabuklanma ise hasta endişe duymamalı ve bölgeyi kaşımamalıdır. Çünkü kabuklanma saç ekilen bölgenin iyileştiğini gösterir.

Saç ekimi sonrası alerji neden oluşur?

Saç ekimi sonrasında alerji, genellikle doktor tavsiyesine uygun şampuan kullanılmaması, belirlenen günden önce hastanın saçlarını yıkaması ya da kozmetik saç bakım ürünlerinin kullanılması nedeniyle meydana gelmektedir. Hastanın bu tür bir durumla karşılaşmaması için doktor tavsiyelerine uyması ve saç yıkama işlemini belirlenen günde gerçekleştirmesi gerekmektedir.

sac ekimi sonrasi kasinti 2

Saç ekimi sonrasında enfeksiyon neden oluşur?

Saç ekimi sonrasında enfeksiyon hastanın doktor tavsiyesine uygun hareket etmemesi, tozlu ortamlarda bulunması ya da tedavi için verilen ilaçların düzenli veya hiç kullanılmaması gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyonun en büyük belirtisi ise saç ekilen bölgede dayanılamayacak bir kaşıntının oluşmasıdır. Saç ekimi sonrası kaşıntı dayanılamayacak bir seviyede ise hastanın gecikmeksizin saç ekim uzmanına başvurması gerekmektedir.

Saç ekimi sonrasında kaşıntı için alınabilecek önlemler nelerdir?

Saç ekiminden sonraki kaşıntı için alınacak önlemler şunlardır:

 • Saç ekimi sonrasında oluşan kaşıntı dayanılmaz bir hal almışsa ya da operasyon tarihinden 2 hafta geçmiş olmasına rağmen kaşıntı azalmıyorsa hasta gecikmeksizin saç ekim uzmanına başvurmalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında kaşıntı oluşan bölge kaşınmamalıdır.
 • Hasta kaşıntı olan bölgeye dokunmamalıdır.
 • Saç kökünde kanama görülmesi durumunda hastanın gecikmeden doktoruna başvuru yapması gerekmektedir.
 • Kaşıntının azaltılabilmesi için hastanın doktor tavsiyesine uygun olarak saçını yıkaması tavsiye edilmektedir.
 • Kaşıntı riskinin başlama ya da artma ihtimali olduğundan daha önce kullanılmamış şampuan vb. saç bakım ürünleri kullanılmamalı ya da saç ekim uzmanının tavsiyesi ile kullanılmalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında kaşıntı engelleme yollarından bir diğeri de saç ekilen bölgeye güneş ışınlarının direk temas etmesinin engellenmesidir.
 • Sıcaklık farkı olan ortamların hızlı bir şekilde değiştirilmesi kaşıntıyı ortaya çıkarabileceğinden ya da kaşıntıyı arttırabileceğinden ortamlar hızlı bir şekilde değiştirilmemelidir.

sac ekimi sonrasi kasinti 3

Saç ekimi sonrası kaşıntı problemi ne kadar sürer?

Saç ekim sonrası kaşıntı problemi süresi, hastalar arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle net bir süre belirlemesi yapmak yanıltıcı olmaktadır. Kaşıntı probleminin genellikle ilk iki hafta içerisinde geçtiği kabul edilse de, 2 aya kadar devam edebildiği görülmektedir. İlk periyotta kaşıntının ekim bölgesinin iyileşmesinden dolayı meydana geldiği kabul edilmektedir. Bunun yanında saçların uzamaya başladığı süreçte de, kaşıntı söz konusu olabilmektedir. Saçların tamamının aynı hızda uzamaması ise 6. ayda dahi kaşıntı probleminin görülebilmesine neden olmaktadır. Saç ekimi sonrası kaşıntı probleminin nedeni hakkında bilgi almak için atılması gereken en doğru adım, saç ekim merkezine danışmaktır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?