Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık

Saç ektirdiyseniz ya da saç ektirmeyi düşünüyorsanız saç ekimi sonrası oluşabilecek bazı durumlardan haberdar olmalısınız. Öncelikle saç ekimi sonrası kızarıklık, saç ekimi yaptıracak herkesin yaşayacağı bir durumdur. Kimi yerlerde saç ekimi sonrası kızarıklık problemi diye anılsa da, aslında bir problem değildir. Operasyon sonrası yaşanacak doğal sürecin bir parçasıdır. Peki saç ekimi sonrası saç diplerinde kırmızılıklar neden oluşur ve ne zaman geçer?

sac ekimi sonrasi kizariklik 4

Saç ekimi sonrası kızarıklık neden oluşur?

Bilindiği üzere, saç ekimi operasyonlarında donör bölgeden toplanan saç kökleri, saçsız bölgeye ekilir. Ekim öncesinde ise saçsız bölgede kanal açma işlemi uygulanır. Kanal açma işleminde, toplanan greft sayısıyla doğru orantılı olarak kanallar açılır. Bu işlem esnasında doğal olarak, deliklerin diplerinde ufak kanamalar olur. Saç ekiminde kızarıklık işte bu sebepten oluşmaktadır.

sac ekimi sonrasi kizariklik 3

Saç ekimi yaptıracak insanlar arasında problem olarak anılan bu durum, yukarıda da belirttiğimiz gibi bir problem değildir. Operasyon sonrası doğal sürecin bir parçasıdır. Ancak bu kızarıklık herkeste aynı ölçüde olmayabilir. Beyaz tenli insanlarda daha belirgin olan bu kızarıklık, esmer tenli kişilerde daha az dikkat çeker. Bununla birlikte, alacağınız küçük ama etkili önlemler, bu kızarıklığın daha kısa sürede geçmesini sağlar. Örneğin güneşli günlerde, şapka olmadan dışarı çıkılmamalıdır. Eğer korunmasız bir şekilde güneşe maruz kalırsanız, saç ekimi sonra kızarıklık süresi daha da artacaktır.

sac ekimi sonrasi kizariklik 2 scaled

Saç ekimi sonrası kızarıklık ne zaman geçer?

Saç ekimi sonrası kızarıklık ne zaman geçer sorusunun cevabı, kişiden kişiye göre değişmektedir. Saç ekimi sonrası ilk yıkamada, bu kızarıklıkların büyük bir çoğunluğu kaybolmakla birlikte, 15 gün kadar daha devam eder. Kızarıklık, beyaz tenli insanlarda ise yaklaşık 2 ay kadar devam eder. 2 ayın sonunda ise tamamen gözden kaybolur. Yukarıda belirttiğimiz gibi şapka takılır ve güneşe doğrudan maruz kalınmazsa, saç ekimi sonrası ortaya çıkan kızarıklıklar kısa sürede atlatılabilir. Bununla birlikte, operasyon sonrasında doktorunuzun önereceği krem ve losyonlar da bu kızarıklıkların geçmesinde önemli rol oynar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?