Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekimi sonrası yıkama işlemi oldukça önemlidir. Bu sebeple saç ekimi sonrası yıkama işlemi, saç ekimi yaptırılan merkez tarafından yapılır. Evde kendisi saçlarını yıkamak isteyenler ise ekim işlemi yaptırdıkları doktordan veya merkezden dikkat etmeleri gereken noktaları öğrenmelidir. Yıkama işleminin gerçekleştirilebilmesi için özel bir losyon gerekir. Aynı zamanda ovuşturma ve bastırma gibi şiddetli hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu sebeple kişinin hem kurallara uygun bir yıkama gerçekleştirebilmesi hem de ekimi yapılan saç köklerinin zarar görmemesi için yanında kendisine yardımcı olabilecek bir kişi olması tavsiye edilmektedir.

sac ekimi sonrasi yikama 1

Saç ekimi sonrası ilk yıkama ne zaman yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası ilk yıkama saç ekim operasyonundan sonraki 3 ya da 4’üncü günde olmalıdır. Saç ekimi sonrasında saç köklerinde meydana gelen kabuklanmanın giderilebilmesi için bu kabukların yumuşatılması için losyonla yıkama işlemi yapılmaktadır. Ancak ilk yıkama işleminin hassas bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yeni ekilen saç köklerinin hasar görmeyeceği şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Eğer kişi gerekli özeni gösterebileceğinden emin değil ise bu durumda ilk yıkamasının hemşireler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama Neden Önemlidir?

Ekimi yapılan saç kökleri henüz çok yeni olduğu için nakledildikleri alana yerleşmeleri tamamlanmamıştır. Dolayısı ile saç köklerinin yerleşme süreci içerisinde ilk yıkamada yanlış bir hareket yapılır ise kökler yerlerinden oynar ve saç derisine de tutunmaları mümkün olmaz.

Saç ekimi sonrasında saçların yıkanması ile beraber saç diplerindeki kabuklanmalar saç köklerinden ayrılır. Bu sayede de saç kökleri nefes almaya başlar. Bu sebeple eğer acele ile ya da yanlış şekilde yıkama işlemi yapılır ise hem ilgili bölge hem de kıl kökleri bundan hasar almaktadır. Saç ekiminden sonraki 1 ay içerisinde yıkamalar aynı teknik ile yapılmalıdır.

sac ekimi sonrasi yikama 2

Saç ekimi sonrası yıkama nasıl yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası yıkama yöntemi şöyledir:

 • Öncelikle kabuk bağlamış olan saç diplerinin olduğu bölgeye losyon sürülmesi gerekmektedir. Bol sürülmesinde herhangi bir zarar olmamaktadır.
 • Sürülecek olan losyon tercih edilirken el ya da vücut için kullanılan herhangi bir losyonun tercih edilmesinde bir sakınca yoktur. Eczaneden bephanten gibi rahatça alınabilecek bir krem tercih edilebilir.
 • Yavaş hareketler ile losyonu ilgili bölgeye döktükten sonra bölgenin ovalanmamasına dikkat edilmelidir. Losyon ile saç diplerinin bütünü ile kaplanmasına özen gösterilmelidir.
 • Losyon sürüldükten sonra kabukların yumuşayabilmesi için ortalama 30-40 dakikalık bir bekleme süresi geçmelidir.
 • Bekleme süresi dolduktan sonra ılık ve tazyikli olmayan bir su ile losyon akıtılmalıdır.
 • Şampuan ile beraber saçlar köpürtülmelidir. Ancak bu işlem sırasında saç köklerinin zarar görmemesine özen gösterilmelidir.
 • Saç ekimi sonrası yıkama işlemi, yavaş dokunuşlar ile beraber köpürmüş şampuan saçlara sürüldükten sonra kısa bir süre o şekilde beklenerek ve sonrasında saçlar durulanarak yapılmalıdır.

Saç ekimi sonrası yıkama ne sıklıkla yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası yıkama sıklığı ilk 15 gün süresince gün içerisinde en az 1 kere olmalıdır. Ortalama 30 dakikalık süreler ile saç yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir.

sac ekimi sonrasi yikama 3

Saç ekimi sonrası yıkamada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi sonrası yıkama için bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • Saç köklerindeki kabuklanmaları çıkartmak için kişinin parmağını ya da tırnağını kullanmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Sadece losyon ile yumuşatması yeterlidir.
 • Yıkama işleminden önce sürülen losyonun saç için besleyici bir özelliği yoktur. Tek bir işlevi vardır ve o da kabukların yumuşamasını sağlamaktır.
 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk bir su ile yıkama işlemi yapılır ise saç kökleri zarar görür.
 • Tazyikli su kullanılır ise saç köklerinin yerinden oynamasına sebep olunabilir. Bu sebeple tazyikli su kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Saç yıkamasını evde yapmayı tercih edenlerin doktorlarını dikkatli bir şekilde dinlemeleri ve doktorlarının belirttiği kurallar çerçevesinde yıkama işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
 • Saç ekimi sonrasında yıkama işlemini yapacak olanların kendilerine yardımcı olması adına yanlarında birini bulundurmaları tavsiye edilmektedir.
 • Saç ekimi sonrasında yıkama yapıldıktan sonra saç kurutma işleminin yapılmaması gerekmektedir. Saçların kendi haline bırakılması ve kendi kendine kuruması gerekmektedir. Özellikle havlu ile kurutulmamalıdır. Eğer saç kurutma makinesi ile kurutma işlemi yapılacak ise kurutma makinesinin en düşük seviyeye alınması ve ardından saç diplerinden en az 30 cm’lik bir mesafedeyken kurutulması gerekmektedir. Bu sayede saç diplerinin zarar görmesi engellenebilmektedir. Havlu kullanmak isteyenlerin ise saç diplerini ve saçları ovuşturmaması gerekmektedir. Oldukça nazik hareketler ile havlunun saça bırakılması ve ardından geri çekilmesi gerekmektedir. Bu ise sadece fazla su alınana kadar tekrarlanabilmektedir.
 • Yıkama işleminde kullanılacak olan şampuanın markası fark etmemektedir. Şampuan seçiminde sadece şampuanın içerisinde paraben olmamasına dikkat edilmelidir. Doğal, yenileyici ve besleyici bir şampuan tercih edilmelidir.
 • Saç ekimi sonrası yıkama için dikkat edilmesi gereken noktalara, kabuklanma tamamen bitene kadar dikkat etmeye devam edilmelidir. İlk yıkama sonrasında kabuklanmalar ortadan kalkmamaktadır. Bu sebeple ilk birkaç yıkamanın dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu da yaklaşık 10 günlük bir süreye denk gelmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?