Kimler Saç Ektirebilir?

Günümüzde birçok kişi tarafından yaptırılan ve gün geçtikçe daha başarılı sonuçlar alınmaya başlanan saç ekimi operasyonları, bazı kişiler için uygun bir yöntem değildir. Peki kimler saç ektirebilir? 22 yaşından büyük, genel sağlık durumu yerinde olup, saç ekimi ihtiyacı olan, donör bölgesi yeterli, saç dökülmesi tipi saç ekimi için uygun, kadın-erkek herkes saç ekimi yaptırabilir.

kimler saç ektirebilir

Kimler saç ekimi yaptırabilir?

Saç ekimi operasyonu yaptırabilmek için saç dökülmesinin yanı sıra bazı kriterlere de sahip olmak gerekir.

 • Her saç dökülmesi çeşidi saç ekimi gerektirmez.
 • Her saç dökülme seviyesinde saç ekimi yapılmaz.
 • Bazı çeşit saç dökülmeleri saç ekimi için uygun değildir.
 • Bazı hastalıkları olan kişiler saç ekimi yaptıramaz.
 • Donör bölgesinde yeterli saç olmayan kişilere saç ekilemez.

kimler sac ektirebilir 3

Saç ekimi operasyonu yaptırmanın koşulları

Kimlerin saç ekimi operasyonu için uygun olup olmadığı bazı koşullara bağlıdır. Saç ekimi operasyonu yaptırabilmek için sizin ve saçınızın birtakım kıstaslara uyum sağlaması gerekmektedir. Bunlar;

 • Yaş aralığı
 • Sağlık durumu
 • Saç dökülmesi çeşidi
 • Donör bölgenin yeterliliği
 • Saç dökülmesinin seviyesi

kimler sac ektirebilir 1

Yaş aralığı

Saç ekiminde yaş aralığı önemli bir faktördür. Uzmanların görüşüne göre en erken saç ektirme yaşı, 22’dir. Yaş aralığı aynı zamanda kişinin psikolojisinin hazır olması ve saç dökülmesinin tamamlanmış olması durumu ile yakından alakalıdır.

22 yaşından önce saç dökülmesi büyük ölçüde devam eder. Böyle bir durumda saç ekimi yaptırmak, ilerleyen yaşlarda yeniden saç ekimi operasyonunu gerekli kılabilir. Kaza, yanık gibi çok özel durumlarda, doktorlar tarafından gerekli görüldüğünde 22 yaşından önce de saç ekimi yapılması mümkündür. Saç ekimi operasyonlarında belirli bir üst yaş belirlemek daha zordur. Burada sağlık durumu ve donör bölgenin yeterliliği durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde ortalama 55 yaşından sonra saç ekimi operasyonlarının tercih edilme hızı ciddi oranda azalmaktadır. Ancak kişi diğer koşullar bakımından uygunsa saç ekimi için önünde herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

kimler sac ektirebilir 4 e1600085187586

Sağlık durumu

Saç ektirme operasyonu yaptırmanın bir diğer koşulu da sağlık durumudur. Saç ekimi operasyonları mikro cerrahi operasyonlardır ve bu operasyonlar için bazı koşullar vardır. Kişinin genel sağlık durumunun iyi olması ve bazı hastalıklarının olmaması gerekir. Sağlık durumu kontrolleri için birtakım testler yapılır. Saç ekimi için risk oluşturabilecek temel hastalıklar şunlardır:

Hemofili: Saç ekimi öncesi yapılan kan testi ile kanın pıhtılaşma hızı kontrol edilir. Operasyonu riske edecek bir durum varsa ilaç ile kan pıhtılaşma hızı ve akışkanlığı düzenlenerek saç ekimi operasyonu yapılır.

Tansiyon ve Şeker: Tansiyon ve diyabet, saç ekimi öncesinde kontrol altına alınmış olması gereken hastalıklardır. Bu hastalıklara sahip kişilerin kendi doktorlarından saç ekimi operasyonu için onay alması gerekmektedir. Tansiyon düzensizlikleri ve diyabet olması durumunda saç ekimi yapılmaz.

Hepatit B, Hepatit C ve HIV: Hepatit B hastaları saç ekimi yaptırabilmektedir. Ancak hepatit C ve HIV, bulaşıcı hastalıklardır. Kişide Hepatit C veya HIV varsa saç ekimi operasyonu yapılmaz. Kalp rahatsızlıkları, kanser, anemi, bazı cilt hastalıkları ve enfeksiyon durumlarında kişinin bu hastalıklarıyla ilgili doktorundan saç ekimi için onay alması gerekmektedir.

kimler sac ektirebilir 6 e1600085211248

Saç dökülmesinin tipi

Her saç dökülmesi çeşidinde saç ekimi operasyonu yapılmaz ve her saç dökülmesi saç ekimi için uygun değildir. Saç ektirme konusunda saç dökülmesi çeşidi önemli bir rol oynar. Geçici saç dökülmelerinde saç ekimi yapılmaz. Öncelikle kişinin saç dökülmesinin çeşidini doğru olarak bilmesi gerekmektedir. Bazı hastalık sebebiyle, stres ya da hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıkabilen geçici dökülmelerde saç ekimi yapılması söz konusu değildir.

Saç ekimi sadece kalıcı saç dökülmelerinde yapılabilir. Kalıcı saç dökülmeleri, erkek tipi dökülme, kadın tipi dökülme ve bölgesel dökülme olarak üçe ayrılmaktadır.

 1. Erkek tipi dökülmeler: Saç ekimi için en uygun dökülmedir. Kalıcı olan bu dökülme çeşidi için günümüzde en iyi çözüm yöntemi saç ekimidir. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilmektedir.
 2. Kadın tipi dökülmeler: Hem erkeklerde hem de kadınlarda sıklıkla görülen bu dökülme çeşidinde saç ekimi çok başarılı sonuçlar vermeyebilir. Kadın tipi dökülmelerde saç ekimi yapılıp yapılamayacağına, saç analizi sonrasında doktor tarafından karar verilir.
 3. Bölgesel dökülmeler: Bölgesel dökülmelerde de bazı durumlarda saç ekimi yapılabilirken, bazen yapılamaz. Bu durumda bölgesel dökülmenin sebebi ve bölgesel dökülmenin durumu belirleyici rol oynar.

Örneğin, ara ve yanık durumlarında bölgesel dökülme yaşanır. Bu gibi durumlarda genellikle saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak yara ve yanık derinin çok içine işlemişse saç köklerinin çıkması mümkün olmayabilir ve saç ekimi yapılması gereksizdir. Belirli bir hastalık sebebiyle yaşanan bölgesel dökülmelerde hastalık ortadan kalktığında saç dökülmesi duracağı için saç ekimi yapılmaz.

kimler sac ektirebilir 5

Donör bölgenin yeterliliği

Saç ektirebilmek için göz önünde bulundurulması gereken etkenlerden biri de donör bölgenin yeterliliğidir. Çünkü saç ekimi yalnızca kişinin kendi kıl köklerinden yapılabilmektedir. Donör bölgesi yetersiz olan kişilerde saç ekimi yapılamaz. Donör bölgenin yeterliliği, yapılan saç analizi ile anlaşılır.

Saç ekimi için ilk tercih edilen donör bölge olan ense bölgesindeki saç kökleri yeterli değilse, hastanın isteğine ve doktorun kararına göre göğüs, sırt, kol ve bacak bölgelerinde donör bölge olarak kullanılabilir. Sakaldan saç ekimi yazımız bu konuda size bilgi verebilir.

Saç dökülmesinin seviyesi

Saç dökülmesi yeni başlamış olan kişilerde saç ekimi için bir süre saç dökülmesinin belirli bir seviyeye gelmesi beklenir. Çünkü çok erken yapılan saç ekimlerinde saç dökülmesi devam edeceği için ortaya estetik olmayan bir görüntü çıkar ve ikinci bir saç ekimi zorunlu hale gelir. Saç dökülmesi çok ilerlemiş olan kişilerde ise özellikle kelleşmiş olan alan çok genişlediyse saç ekimi iyi sonuçlar veremeyebilir. Dolayısıyla kimler saç ektirebilir konusunda saç dökülmesinin seviyesi de önemli bir etkendir. Nordwood ölçeği ile saç dökülmesi seviyenizi öğrenebilirsiniz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?