Sakaldan Saç Ekimi Hakkında Her Şey

Sakal kullanarak saç ektirme, saç ekiminde son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Sakaldan saç ekimi, saç ekim işleminde verici bölgenin sakal olarak seçilmesi ve verici bölgeden alınan greftlerin kelleşme problemi olan bölgeye nakledilmesi işlemine verilen genel isimdir.

sakaldan sac ekimi 3 e1599921522334

Sakaldan saç ekimi neden tercih edilmektedir?

Sakaldan saç ekiminin tercih nedenleri arasında en tepede yer alan neden sakaldan kıl kökü alınmasının ideal bir yöntem olmasıdır. Saç ekimi için genellikle enseden greftler alınarak işlem gerçekleştirilir. Ancak enseden alınan greft sayısı 8000’i geçmez. Genellikle bu sayının altında greft alındığından dolayı saç ekilen bölgede seyrek bir görüntü oluşmaktadır. İşte tam bu noktada sakaldan greft alınması ve seyrek görünümü olan bölgenin ideal bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.

Sakaldan greft alınmasının bir diğer nedeni de greft alınacak bölgede yeterince greft bulunmamasıdır. Bu durumda verici bölge olarak sadece sakal bölgesi tercih edilmektedir. Bu yöntem sadece sakalları çok sık ve gür olan kişilerde tercih edilmektedir.

sakaldan sac ekimi 1 e1599921557776

Sakaldan saç ekimini kimler yaptırabilir?

Sakaldan saç ekimi yaptırabilecekler ve sakaldan saç ektirmenin sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç ekimi gerçekleştirilen bölgenin sık saçlı bir bölge olmasını talep edenler,
 • Alıcı bölge için yeteri kadar greft sayısına sahip olmayanlar,
 • Saç ektirmenin en büyük nedenlerinden bir tanesi olan tepe bölgesindeki açıklığın sık bir saç ile kapatılmasını isteyenler,
 • Saç ekimi için kök alınan bölgeden alınan saçların alıcı bölgeyi kapatacak niteliğe sahip olmaması,
 • Saç ekimi için alınan saçların gereğinden zayıf yani ince olması,
 • Saç ektiren kimsenin boynunun gereğinden fazla kıllı olması,
 • Sakal kalitesinin verici bölgedeki saçlardan daha kaliteli olması.

sakaldan saç ekimi

Sakal kullanılarak yapılan saç ekiminde kullanılan yöntem hangisidir?

Sakal kullanılarak yapılan saç ekiminde tercih edilen yöntem FUE yöntemidir. Saç ekimi işlemlerinde en çok tercih edilen yöntem olan FUE yöntemi ile saç köklerinin alınması FUT yöntemine göre daha zor olsa da hastanın sakal sağlığı açısından oldukça önemlidir. FUE yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen sakal kökü alımında ilk olarak boyun bölgesi seçilmektedir. Daha sonra yeteri kadar kök alınana kadar işlem yukarılara doğru devam etmektedir.

FUE yöntemi kullanılarak yapılan sakaldan kök alma işleminde boyun kısmından kök alınmaya başlanması ve bölgede bir daha kıl çıkmayacak olması nedeniyle kişiye ekstra bir yarar sağlamaktadır.

sakaldan sac ekimi 2

Sakal kullanılarak yapılan saç ekimi nasıl yapılmaktadır?

Sakaldan saç ekim işlemlerinde izlenecek adımlar ve genel bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk olarak verici bölgeden alınacak greftlerin ekim işleminin gerçekleşeceği bölge belirlenir.
 • Saç ekim bölgesi belirlendikten sonra sakalın yapısı incelenir ve sakal uygunsa hangi bölgelerden sakal alınacağı kararlaştırılır.
 • Sakaldan köklerin rahat bir şekilde alınması için sakalın fazla uzun olmaması gerekir.
 • Sakalın kısaltılması işleminden sonra kök alınacak bölgeye lokal anestezi uygulanır ve greft alımına başlanır.
 • Kıl köklerinin alınmasının ardından saç ekimi yapılacak bölgeye de lokal anestezi uygulanır ve bölgenin tamamıyla uyuşması için 5 dakika kadar beklenir. Bu sayede hasta operasyon sürecinde acı veya ağrı hissetmez.
 • Uyuşan saç ekim bölgesine greftler ekilir ve işlem bittikten sonra greft alınan bölgede kanama olup olmadığı incelenir. Verici bölgede kanama olmaması halinde bölgeye pansuman yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra hasta istirahat etmesi için taburcu edilir.

sakaldan sac ekimi 5

Sakaldan saç ektirmenin avantajları nelerdir?

Sakaldan saç ektirmenin avantajları şu şekilde özetlenebilir:

 • Sakaldan saç ekimi avantajlarından ilki saç ekilen bölgede dökülme ihtimalinin minimum seviyede olmasıdır.
 • Sakaldan saç ekimi yapılan bölgede çıkan saçlar daha gür çıktığı için bölge estetik açıdan daha iyi gözükür.
 • Sakaldan alınan greftlerden elde edilen kapatıcılık özelliği normal saç köklerinden alınan greftlerin kapatıcılık özelliğinin iki katıdır. Yani 2000 sakal kökünün kapatıcılık özelliği 4000 saç kökünün kapatıcılık özelliğine eş değerdir.
 • Sakal bölgesi ense bölgesine göre daha hızlı iyileşme gösteren bir bölgedir.
 • Fazla sakalı olan kimselerde sakaldan saç ekimi işlemi epilasyon etkisi yarattığından sakaldan saç ekimi çok daha avantajlı olmaktadır.
 • Saç ekim işleminde sakal kökünün tercih edilmesi halinde hasta bir sonraki kök alma işlemi için 3 ay beklerken diğer bölgelerden kıl kökü alınması halinde ise hasta 1 seneye kadar bekleyebilmektedir. Bu zaman farkının en büyük nedeni de sakal bölgesinin daha kolay iyileşebiliyor olmasıdır.
 • Sakal bölgesinden greft alma miktarı diğer bölgelerle kıyaslandığında daha fazladır. Bu da saç ekim işleminin daha hızlı bitirilmesini sağlamaktadır.

Sakaldan saç ekiminin en önemli avantajı ise hastaların memnuniyet oranın yüksek olmasıdır. Operasyonu tercih eden kişiler incelendiğinde memnuniyet oranın oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bununla birlikte saç ekim merkezinin doğru seçilmemesi hastalarda pişmanlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle saç ekim merkezi seçiminde titiz davranmak oldukça önemlidir.

sakaldan sac ekimi 6

Sakaldan saç ektirmenin olumsuz yönleri nelerdir?

Saç ekiminde sakal kullanılmasının dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kıl kökü alınan bölgede kızarıklık oluşabilir. Ense bölgesindeki saçların uzama hızı sakal bölgesine kıyasla daha hızlı olduğundan ense bölgesindeki kızarıklık daha kolay bir şekilde kamufle edilebilmektedir.
 • Sakaldan alınan kıl kökleri uzadığında enseden alınan köklerden farklı olarak kıvırcık bir görüntüye sebep olmaktadır. Bu görüntü bazıları için dezavantajken bazıları için ise bir avantajdır.
 • Sakaldan alınan kıl kökleri başın ön kısmına ekilmez. Sakaldan alınan greftler sadece başın arka bölgesine ekilebilmektedir.
 • Sakaldan greft alınmasının maliyeti işlemin diğer kök alma işlemlerine göre daha zor olmasından dolayı daha fazladır. Maliyeti arttıran bir diğer sebep de saç ekilebilecek bölgenin de biraz daha zorlu olmasıdır.

Saç ekimi için sakal alınan bölgede iz kalır mı?

Sakaldan saç ekiminde iz diğer saç ekim işlemlerinde olduğu gibi bulunmamaktadır. Saç ekim işlemlerinde iz kalmasının en büyük nedeni tercih edilen saç ekim yöntemidir. Saç ekim yönteminde FUT yöntemi tercih edildiğinde iz bırakma ihtimali varken FUE yönteminin tercih edilmesi halinde iz kalma ihtimali bulunmamaktadır.

Sakaldan saç ekimi sonrasında sakal seyrekleşir mi?

Sakaldan saç ekimi sonrasında seyrekleşme görülmemektedir. Çünkü saç ekim işlemini gerçekleştiren doktorlar saç ekiminin en büyük neticesinin estetik bir görüntü elde edilmesi olduğunun farkındadır ve hiçbir doktor sakallardan estetik açıdan olumsuz bir görüntü oluşabilecek kadar kıl kökü almaz.

Sakaldan alınan greft sayısı kişiden kişiye farklılık gösterse de genellikle bir hastanın sakalından en fazla 2000 adet kıl kökü alınmaktadır. Bu sayıyı belirleyen en önemli etken, saç ekim yapılacak olan bölgenin genişliğidir.

Sakaldan saç ekimi sonrasında saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Sakaldan saç ekimi sonrasında saçların çıkma zamanı ile ense bölgesinden alınan kökler sonrasında saçların çıkma zamanı arasında bir fark bulunmamaktadır. Sakaldan saç ekimi işlemi gerçekleştirildikten sonra ekilen bölgede şok dökülme oluşur. Şok dökülme tarihinden 2 ay sonra dökülen bölgede kişinin kalıcı saçları çıkmaya başlar. Saç ekim işlemini gerçekleştiren kimsenin istediği görüntüye tam kavuşabilmesi için ekim tarihinden 1 sene geçmiş olması gerekmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?