Saç Sıklaştırma Yöntemleri

Saç dökülmesi, kısa zamanda saçların seyrelmesine ve estetik olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olur. Saç dökülmesi seviyeniz, kelleşme halini almadan önce saç sıklaştırma için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Kişinin problemine ve saçın özelliklerine göre farklı saç sıklaştırma yöntemleri kullanılabilir. Bu yöntemler tek tek kullanılabileceği gibi bazı yöntemler birleştirilerek de saçların beslenmesi, güçlenmesi ve sıklaşması sağlanabilir.

saç sıklaştırma

Saç sıklaştırma yöntemleri ne işe yarar?

Saç sıklaştırma yöntemlerinin saç kökleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Bunlar;

 • Erken dönemlerden başlanarak, düzenli uygulandığında dökülmeyi azaltarak kelleşmeyi geciktirir.
 • Can sıkan açılma ve kellik görüntüsünün yok edilmesine yardımcı olur.
 • Saç tellerini besleyip kalınlaştırarak daha estetik bir görüntü kazanmasını sağlar.
 • İncelerek tüy halini almış saç kıllarının yeniden gelişmesini sağlar.
 • Saç köklerinin yaşam ömrünü uzatır.
 • Androjen kaynaklı erkek tipi dökülmelerde testesteron etkisini azaltarak saç köklerinin yeniden beslenmeye başlamasını sağlar.
 • Beslenme eksikliğinden kaynaklı dökülmelerde saçların doğal formuna kavuşma süresini hızlandırır.

Saç sıklaştırma yöntemlerinin kişinin psikolojisi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Her sabah uyandığında saçlarının döküldüğünü görerek mutsuz olan ve canı sıkılan kişi, bu yöntemler sayesinde kendini yeniden iyi hissetmeye başlayacaktır. Saç dökülmesini azaltan veya durdurabilen kişinin öz güveni artar ve sosyal ilişkileri gelişir. Estetik ve doğal görünümlü saçlarına yeniden kavuşan kişi kendini daha mutlu ve iyi hissetmeye başlar.

Her saç dökülmesi kişiye özeldir ve saç sıklaştırma yöntemleri de kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Saç dökülme seviyelerine göre uygulanabilecek yöntemler farklıdır. Örneğin, sadece stres sebebiyle saç dökülmesi yaşayan kişi ile orta derece genetik erkek tipi dökülmeye sahip kişi için uygulanacak saç sıklaştırma yöntemi aynı değildir. Saç sıklaştırma yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olunduktan sonra yapılması gereken saç analizi yaptırarak sizin için gerekli olan yönteme doktorunuz ile birlikte karar vermektir.

Saç sıklaştırma yöntemleri nelerdir?

Saç sıklaştırma yöntemleri 6 temel kategoriye ayrılabilir. Bu yöntemlerin etkisi kişinin saç dökülmesinin seviyesine göre veya saçın özelliklerine göre değişebilmektedir.

Saç bakım kürleri ve bakım ürünleri

sac bakimi

Özellikle geçici saç seyrelmesi yaşayan, hafif dereceli mevsimsel ya da dönemsel seyrelmeden şikayetçi kişiler tarafından kullanıldığında etkilidir. Saç tellerinin gürleşmesini sağlayarak saçların sık görünmesine sebep olur. Saç bakım kürleri ve bakım ürünleri, yoğun dökülmelerde tek başına asla etkili olamaz. Zayıf, hızlı kopabilen saçlarınız varsa saç bakım kürlerinden yararlanabilirsiniz. Saç bakım kürleri, dış etkenler, şekillendirme işlemleri boya gibi durumlar sebebiyle yıpranan saçlarda da oldukça etkilidir.

Not: Saç bakım kürlerinin ve bakım ürünlerinin ancak düzenli ve uzun süreli kullanımda etki ettiğini unutmayın.

Çeşitli besleyici ve güçlendirici ilaçlar

sac siklastirma 2

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kulaktan dolma bilgilerle ilaç alınmaması gerektiğidir. Bunun en doğru şekli bir kan testi sonrası hangi vitaminlere ihtiyacınız olduğunun anlaşılmasından sonra uygulanır. Saçlar seyrelmeye ve dökülmeye başladığında her zaman dışarıdan şampuan ve serumlarla onları beslemek yeterli olmaz. Saç kökleri kılcal damarlarla vücudumuz tarafından beslenmektedir. Saçımıza dışarıdan bakım yaptığımız kadar içeriden de beslenmesini sağlamalıyız. Saç yapısına uygun, saçın beslenmesini sağlayan ilaç takviyeleri, hafif seviyeli dökülmelerde saçı sıklaştırma adına etkili bir yöntemdir.

 • Besleyici ve güçlendirici ilaçlarınızın doğal olmasına özen gösterin.
 • Bu ilaçları doktorunuza sormadan kullanmayın.
 • Güvenilir markalar tercih edin.
 • Düzenli kullanın.

Birçok kişi hassas olduğu bir dönemde böyle ilaçları kullanmaya başlar ve çok kısa sürede unutur ve bırakır. Etkili bir toparlanma için saçlarınızın sürekli olarak düzenli ve dengeli vitamin alması gerektiğini unutmayın.

Saç sıklaştırma yöntemi olarak PRP

saç sıklaştırma

Kişinin kendi kanı ile hücre yenilenmesini hızlandıran ve saç köklerine direkt enjekte edilerek saç yapısının hızlı bir şekilde beslenip kendini yenilemesini sağlayan bu yöntem, uygulandıktan 6-8 ay içerisinde etkisini göstermekte ve cansız dökülmek üzere olan saç köklerinin yeniden canlanmasına yardımcı olmaktadır. PRP yöntemi özellikle son yıllarda estetik alanında sıklıkla kullanılmaya başlanan başarılı bir yöntemdir ve doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. PRP, kişinin kendi kanındaki trombositlerin santrifüj işleminden geçirilerek aktif hale getirilmesi ile elde edilir. Bu işlem kişiden alınan 1 tüp kan ile yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanır. Trombositten zenginleştirilmiş kan hücreleri kişinin saç diplerine enjekte edilerek doğal bir hücre yenilenmesi sağlanır. Burada önemli olan konu saç seyrekliğinin seviyesidir. Saçları % 40’ın üzerinde seyrelmeye başlamış olan kişilerin PRP’ye ek olarak farklı yöntemlerden destek almaları gerekmektedir.

Saç aşısı ile saç sıklaştırma

sac asisi e1600091519762

Saç aşısının ana maddesi hücre dışı matris ve prp’dir. Çok etkin hücre yenileyici özelliğe sahip olan saç aşısı, saç köklerine enjekte edilerek uygulandığında saç dökülmesinin durdurulması ve saçların güçlenmesi açısından oldukça etkilidir. Saç aşısının temeli, domuz mesanesinden yapılan hücre dışı matris’tir. Bu maddenin mucizevi hücre yenileme özelliği keşfedildikten sonra devrim olarak nitelendirilmiştir. Hücre dışı matris ilk olarak Amerika’da yara, yanık ve kopan organların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Saç aşısının tüm hakları bu ürünü bulan firmaya aittir ve saç aşısının orijinalinin şimdilik farklı bir firma tarafından üretilmesi ve kullanılması yasaktır. Türkiye’de bu firmanın orijinal ürünlerini alarak saç aşısını düzgün bir şekilde uygulayan yerler vardır. Etkili bir sonuç almak için bu ayrıntıya dikkat ediniz.

Mezoterapi ile saç sıklaştırma

sac mezoterapisi

Saçı besleyen bir doping niteliğindeki vitaminler içeren bu yöntemle canlılığını yitirmiş olan saç köklerinin yeniden canlanması ve saç yapısının gürleşmesi sağlanır. Saç mezoterapisinin içerisinde vitaminler, mineraller çeşitli oligo-elementler ve bazı ilaçlar vardır. Bunlar saç için en uygun oranda birleştirilerek saç köklerine enjekte edilir. Yaklaşık yarım saat süren saç mezoterapisi sonrasında kişi günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Saç mezoterapisi ile saçlar seyrelmeye başladığında saç kökleri beslenerek yeniden gürleşmesi sağlanabilir. Böylelikle saç dökülmesi yavaşlar ve kalınlaşan saç kılları sayesinde saçlar daha sık ve iyi görünür. Özellikle saç dökülmesinin yeni başladığı dönemlerde oldukça etkili olan bu yöntem ilerlemiş kellik seviyesinde pek bir işe yaramamaktadır. Saç mezoterapisinin uygulanma sıklığı hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Saç Dövmesi yani Saç Simülasyonu ile Saç Gürleştirme

saç simülasyonu

Saç simülasyonu işlemi ile saçlarda görülen düzensizlik ve seyreklik önlenmekte ve ortadan kaldırılmaktadır. Saçlardaki seyrekliğin yok edilmesi saç simülasyonu sayesinde kolayca yapılır. Saçlarında seyreklik ya da düzensizlik yaşayan kişiler için tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden biridir. Fakat saç simülasyonu uygulaması, alternatif bir saç ekimi uygulaması değildir. Saç simülasyonu uygulanmasına verilen diğer bir isim ise saç dövmesidir.

Saç gürleştirme yöntemi olarak saç ekimi

sac ekimi

Saç ekimi de saç sıklaştırma yöntemlerinden biridir. Saç dökülmesi belirli bir aşamaya geldikten sonra diğer saç sıklaştırma yöntemleri tek başına yeterli olmamaya başlar ve saçların sıklaşmasını sağlamak saç ekimi operasyonu yaptırmak gerekir. Saç sıklaştırmak için yapılan saç ekimi operasyonu günümüzde oldukça konforlu ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Saç ekimi operasyonları saç sıklaştırmak için yapıldığında küçük sayıdaki greftlerle operasyon gerçekleştirilir. Saç dökülme seviyesi artmadan önce açılan bölgelerin telafisi için yapılan bu ufak çaplı operasyon sonrasında gerekli görüldüğünde tekrarlanır. Saç ekimi operasyonları öncesi ve sonrasında diğer saç sıklaştırma yöntemleri kullanılması operasyon başarısını arttırır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?