Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç ekiminde yaşanan son gelişmeler ve geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde daha doğal görünümlü, uygulaması daha rahat ve hızlı iyileşme sağlayan saç ekim işlemleri gerçekleştirilmektedir. Saç ekiminde son teknolojiler, genellikle FUE saç ekimi tekniği etrafında gelişmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda modern yöntemler ile daha yüksek performanslı sonuçlar elde edilmektedir.

sac ekiminde son teknolojiler 2

Organik Saç Ekimi Teknolojisi Nedir?

Son dönemlerde geliştirilen saç ekimi teknolojilerinden biri olan organik saç ekimi, FUE saç ekimi tekniği ile benzerlik gösterse de kök hücre araştırmaları ile geliştirilerek farklı bir uygulama tekniği haline gelmiştir. Çağdaş saç ekimi uygulamalarından biri olan organik saç ekiminde, hastanın kendi vücut yağı dokusu belirli aşamalardan geçirilerek kök hücre ile zenginleştirilmekte ve saçsız bölgeye enjekte edilmektedir. Enjekte işleminden sonra geriye kalan saç ekimi süreci, FUE saç ekimi ile benzer şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama sayesinde saç ekimi yapılacak bölge canlandırılmakta ve ekilen saç köklerinin tutma olasılığı arttırılmaktadır. Organik saç ekimi sonrası büyüyen saçlar daha sağlıklı bir şekilde gelişim sürecini tamamlamaktadır. Daha canlı saçlar elde edilmesine ek olarak, saç ekimi uzmanlarının da daha verimli bir operasyon geçirmelerini sağlamaktadır.

sac ekiminde son teknolojiler 3

Robotik Saç Ekimi Teknolojisi Nedir?

Robotik uygulamaların kullanıldığı saç ekimi teknolojisi, ilk olarak Amerika, Japonya ve İngiltere gibi ülkelerde kullanılmıştır. Saç ekiminde son teknolojilerden olan robotik saç ekimi, Türkiye’de de henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir saç ekimi tekniğidir. 3B teknolojisi ile geliştirilen robotik saç ekimi, donör bölgeden toplanacak olan greftlerin robotik cerrahi ile toplanması işlemidir. FUE yönteminin verimliliğini arttırmak üzere geliştirilmiştir. Robotik uygulamada saç kökleri çok daha yakından görülmekte ve daha yoğun ve hızlı bir greft toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Robotlar, uzman doktorlar tarafından yönetilmekte olup, kanalları açılması ve köklerin yerleştirilmesi işlemi yine uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Hata oranını büyük ölçüde azaltan robotik saç ekimi, daha doğal ve daha verimli sonuçlar sağlamaktadır.

sac ekiminde son teknolojiler 4

DHI Saç Ekimi Tekniği Nedir?

Kanal açma işlemine son veren DHI saç ekimi tekniği, donör bölgeden toplanan saç köklerinin, saç ekilecek ilgili alanda delik ya da kanal açılmasına gerek kalmadan direkt olarak ekilmesi işlemidir. Klasik FUE yönteminde toplanan greftlerin yerleştirilmesinde, saç derisi üzerine saç köklerine ve sayılarına uygun kanallar açılmaktadır. DHI saç ekimi tekniği ile çok sayıda medikal kalem kullanılarak bu kalemlerin içerisine saç kökleri yerleştirilmekte ve kalemin ucu saç derisine batırılarak ekme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede daha az hasar ile gerçekleştirilen saç ekimi, daha hızlı bir iyileşmekte ve yara izi olmaksızın daha doğal bir görünüm elde edilmektedir.

sac ekiminde son teknolojiler 1

Tıraşsız FUE Saç Ekimi Nedir?

Estetik görünüm açısından sağladığı avantaj sayesinde en çok ilgi gören gelişmelerden biridir. Saç ekimi öncesinde saçın tıraş edilmesine son veren bu yöntem, her saç ekimi işlemi için uygun değildir. Açıklıkların ve saçsız bölgelerin durumuna bağlı olarak uygulanabilen tıraşsız FUE saç ekimi, ön saç çizgilerinde yapılacak saç ekimlerinde ya da saçların aralarına rahat bir şekilde girilebildiği durumlarda tercih edilmektedir. 3.000 greft ile 5.000 greft arası ekim yapılması gereken yoğun saç ekimi uygulamalarında ense bölgesinden yeterli greftin toplanabilmesi için tıraş uygulaması gerekli olmaktadır. Uzun bırakılmış saçlar ile ekim yapılan bölgeyi iyileşme sürecinde kamufle etme imkanı tanıyan saç ekiminde son teknolojilerden tıraşsız FUE saç ekimi, kadınlarda ve uygun açıklığa sahip erkeklerde kullanım için uygundur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?