Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi hormonal durumlar ve genetik yatkınlık nedeniyle oluşan ve genellikle 20’li yaşlarda başlayan belirtilerin zaman içerisinde giderek şiddetlenmesiyle kalıcı saç dökülmesi ile sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi belirtileri tepe noktalarında başlayan dökülmelerdir. Çeşitli tedavi yöntemleri ile belirtiler azaltılabilmekte ya da tamamen yok edilebilmektedir.

kadinlarda erkek tipi sac dokulmesi 1

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi hastalığa adını da veren androjen hormonunun kıl köklerini ve onları besleyen yuvaları etkilemesi sonucunda ortaya çıkan bir saç hastalığıdır.  Erken tedavi edilmemesi halinde kalıcı etkiler bırakan kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi genellikle genetik yatkınlığa bağlı olarak gözlemlenmektedir. Tıp literatüründe Androgenetik Alopesi olarak bilinen hastalık erkeklerde saç dökülmelerinin yüzde 95’ini oluşturmaktadır. Her ne kadar erkeklerde daha yoğun olarak görülen bir hastalık olsa da kadınlarda görülen kellik sorunu ve kalıcı saç kayıplarının yüzde 80’ini erkek tipi saç dökülmesi oluşturmaktadır.

Her 3 kadından 2’si menopoz dönemi sonrasında saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır. Kadın tipi saç dökülmesi, saçın ön çizgisinde herhangi bir gerileme olmaksızın saçın geneline yayılan bir seyrekleşme durumu iken erkek tipi saç dökülmesinde bölgesel kellik ve saç çizgilerinde değişiklikler gözlemlenmektedir.

kadinlarda erkek tipi sac dokulmesi 2

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi neden olur?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedenleri genel olarak androjen hormonu ve genetik yatkınlık olarak iki başlık altında toplanmıştır.

Bir erkeklik hormonu olan androjen hormonunun vücuttaki bir enzim aracılığı ile dihidrotestosteronuna (DHT) dönüşmesi sonucunda kıl kökleri zayıflamakta ve saç yeterince beslenememektedir. Beslenemeyen saç ve zayıf kıl kökleri sonucunda saçlar incelmekte ve geri dönüşü olmayan bir saç dökülmesi yaşanmaktadır. Androjen hormonu her iki cinste de salgılansa da kadınlarda erkeklere oranla daha az miktarlarda salgılanmaktadır. Kadınlarda dengeli ve yeterli seviyelerde salgılanan androjen hormonu cinsel isteklilik ve diğer hormonal dengelerin kurulmasına yardımcı olurken, fazla salgılanması halinde saç köklerini etkilemekte ve tepe noktalarında dökülmelere neden olmaktadır.

Hormonal sebeplerin dışında kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi oluşumuna neden olan bir diğer etmen genetik yatkınlıktır. Bu tarz bir genetik yatkınlığa sahip olan kişiler, DHT hormonuna karşı diğer insanlara göre daha hassastırlar. Bu kişilerin saç derilerinde daha fazla androjen hormonu reseptörü yer almaktadır. Bu durum androjen hormonunu DHT hormonuna dönüşmesine neden olan ilgili enzimin daha fazla DHT üretmesine sebep olmaktadır. DHT hormonunun artması ile birlikte kıl kökü yuvaları küçülmekte ve şakak bölgesi, tepe noktaları ve yanlardaki güçlü saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olmaktadır.

kadinlarda erkek tipi sac dokulmesi 3

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi saç yapısındaki değişiklikler ve saç derisi üzerindeki dökülmeler ile belirti vermektedir. Belirtiler her yaş grubunda görülebilir olsa da genellikle ilk belirtiler 25-30 yaşları arasında başlamaktadır. Şiddetli vakalarda ilk belirtiler ergenlik dönemi sonlarında başlayabilmektedir. Saç köklerine giden damarlarda oluşan daralmalar sonucu kökler zayıflamaktadır. Saç dökülmesinin ilk belirtisi olan bu seyrekleşmenin erkek tipi saç dökülmesi hastalığına dair olduğunu anlayabilmek için dökülmelerin hangi bölgeden başladığına bakmak gereklidir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinde ilk zayıflamalar tepe noktalarından başlamakta ve alın bölgesine doğru açılmaya devam etmektedir. Ense bölgelerinde genellikle dökülme görülmemekte ya da çok az miktarlarda dökülme görülmektedir. Kadınlarda erkeklerden farklı olarak nadiren saç çizgileri yok olmakta ya da nadiren tam kellik oluşmaktadır. En belirgin gösterge tepeden başlayan dökülmelerdir. Erken aşamalarında saç zayıflamakta, incelmekte ve kısalmaktadır.

Kadınlarda erkek tip saç dökülmesi tanısı nasıl konur?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi teşhisinin konabilmesi için ilk olarak hastanın klinik saç dökülme öyküsü incelenmeli ve fiziksel muayene yapılmalıdır. Saç dökülmesine neden olabilecek diğer etmenlerin varlığından emin olmak için çeşitli laboratuvar tetkikleri ile hastanın androjen ve östrojen hormonları seviyeleri incelenmekte ve demir düzeyleri kontrol edilmektedir. Bu aşamaya kadar kesin teşhis yapılamaması halinde saç analizi yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu yöntemler tanı sürecini kolaylaştırsa da genel olarak saç kayıpları ile en rahat teşhis konmaktadır.

Saç kaybına göre yapılan teşhislerde çeşitli ölçeklendirme sistemlerinden yararlanılmaktadır. En yaygın kullanılan ölçeklendirme sistemlerinden biri ilk olarak 1950 yılında yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuş olan Norwood ölçeğidir. Bu ölçeklendirme sistemine göre kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinde şakak bölgelerindeki açılmalar minimal düzeyde olsa da şakak bölgesindeki saç çizgisinde geri çekilmeler başlamakta ve ilerleyen zamanlarda tepe noktalarındaki dökülmeler ile devam etmektedir. Sürecin ilerleyen aşamalarında ilgili bölgelerde tam saç kaybına doğru gidilmektedir.

kadinlarda erkek tipi sac dokulmesi 4

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmelerinde bitkisel, medikal, dermokozmetik ve cerrahi müdahaleler olmak üzere farklı birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. En uygun tedavi yöntemi için hastaların uzman doktorlardan tavsiye almaları gerekmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemlerinde yaygın olarak kullanılan mabet ağacı, yeşil çay, zeytin yağı, ısırgan otu gibi bitkiler, saç dökülmesine neden olan damar daralmalarının önüne geçerek ya da DHT hormonu oluşumunu engelleyerek belirtileri azaltmakta ve saçları güçlendirmektedir.

Minoksil gibi bazı medikal tedavilerin yanı sıra lazer ya da PPR gibi dermokozmetik uygulamalar da en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde kalıcı sonuçlar isteyen kişiler içinse cerrahi bir uygulama olan saç ekimi tercih edilmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?