Kök Hücre Tedavisi ve PRP’den Farkı

Saç dökülmesi nedir ve neden olur?

Erkeklerde daha çok olmak üzere hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın olarak görülen bir sorun olan saç dökülmesi estetik açıdan rahatsız edici bir görüntüye neden olur. Birçok farklı faktörün bir araya gelmesinden kaynaklanan bu sorunun altında çoğunlukla kalıtsal nedenler vardır. Erkeklerin üçte birinde kadınların ise neredeyse onda birinde saç dökülmesi kalıtsal nedenlerden kaynaklanır. Ayrıca otoimmün hastalıklar, stres, depresyon, kemoterapi ve cilt hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilir.

Kalıtsal nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesinde hormonların da rolü vardır. Saç köklerinin DHT isimli bir androjene duyarlı olması nedeniyle saç kökleri zayıflar; saçlar incelir ve nihayetinde dökülür. Erkek tipi saç dökülmesi veya androgenetik alopesi olarak da adlandırılan bu sorun için ilaç tedavileri kısmi etki gösterirken şu ana kadar en etkili ve kalıcı çözümün saç ekimi işlemi olduğu görülmüştür. Saç ekim işleminde doktorunuz donör bölgeden saç köklerini toplar ve kellik olan bölgeye kanallar açtıktan sonra bu saç köklerini eker. Gelişmiş saç ekim teknikleriyle başarı şansı oldukça artan ve minimal invaziv olan bu tedaviye ek olarak son dönemde yeni bir tedavi geliştirilmektedir. O da saç dökülmesi için kök hücre tedavisidir.

kok hucre tedavisi 1

Saç dökülmesi için kök hücre tedavisi nedir?

Kök hücreler esasen insan vücudunda başka hücrelere dönüşme özelliği olan bir nevi temel hücrelerdir. Tedavi etme ve iyileştirme gücü oldukça yüksek olan kök hücreler sayesinde birçok hastalıkta tedavi başarıları artmaktadır. Saç dökülmesi için kök hücre tedavisinde ise saç derinizdeki yağ dokusu parçası alınır ve daha sonra bu doku özel bir alette kök hücrelere ayrılır. Bu kök hücreler ise saç dökülmesi görülen saçlı deriye enjekte edilir. Lokal anestezi ile uygulandığı için ağrısız olan bu işlem yaklaşık olarak 3 saat sürer. Vücutta belirli bir görevi olmayan ve başka hücre türlerini oluşturmak üzerine bölünebilen bu hücreler hasarlı dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur.

Kimler kök hücre tedavisi için uygundur?

Öncelikle kök hücre tedavisinin bir garantisi olmadığını ve herkes için saç ekimi kadar kesin sonuçlar sunmayabileceğini belirtmek gerekir. Henüz yeni yeni uygulanmaya başlayan bu yöntem daha gelişme aşamasındadır. Ayrıca tedavinin etkinliğini göstermesi için birçok kez uygulanması gerekebilir. Bununla beraber kök hücre tedavisi, erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi ve sikastrisyel alopesi hastaları için uygun bir tedavi seçeneğidir. Ayrıca bu tedavinin uygulanabilmesi için hastanın saç dökülmesinin ilk aşamalarında olması gerekir. Bu işlemden sonra genellikle 6 ila 12 ay içerisinde tedavinin etkisi görülmeye başlar.

kok hucre tedavisi 2

Kök hücre tedavisinin PRP’den farkı nedir?

Öncelikle kök hücre tedavisi ve PRP içerik olarak tamamen farklı tedavilerdir. PRP’nin İngilizce açılımı; platelet-rich plasma yani trombositten zengin plazma anlamına gelir. Bu plazmada normalde kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan trombositler bol miktarda bulunur. Hastanın kendi kanından elde edilen bu plazmanın saç büyümesini ve iyileşmesini teşvik ettiği düşünülmektedir. Bunun nedeni trombositlerin tedavi edici büyüme faktörleri barındırmasıdır.

PRP tedavisi esasen basit sayılabilecek bir işlemdir. Kanınızdan örnek alındıktan sonra bu örnek santrifüjde yüksek hızda döndürülür. Bu yüksek hız trombositlerin kandaki diğer bileşenlerden ayrılmasını sağlar. Daha sonra doktor, PRP’yi enjeksiyon yoluyla saç derisindeki dökülme olan bölgelere uygular. 10 dakika süren bu işlemde herhangi bir kesik olmaz.

Esasen bu tedavilerin ikisi de saç ekimi prosedürü için alternatif tedavilerdir. Bu tedaviler başka hastalıklarda da kullanıldığı için zor ve ağrılı, iyileşme süresi uzun olan ameliyatlara karşı iyi birer seçenektir. Saç dökülmesi için kök hücre tedavisi ise henüz yeni bir tedavi olduğu için ne kadar etkili olabileceğine dair kesin bir şey söylemek mümkün değildir. İtalya’da yapılan bir araştırmada saç dökülmesi için uygulanan kök hücre tedavisi sonrasında (23 hafta sonra) saç yoğunluğunda % 29 artış kaydedilmiştir.

kok hucre tedavisi 3 e1605282662564

Kök hücre tedavisinin yan etkileri

Kök hücre tedavisinin yan etkileri ve olası risklerine karşı çok fazla bilgimiz olmadığını belirtmeliyiz. Bununla beraber, yağ dokularının alındığı bölgede kesi olacağı için kanama ve enfeksiyon riski bulunur. Ancak bu riskler kesi olan tüm ameliyatlarda olan standart risklerdir.

Hastanın kendi dokusu kullanıldığı için alerjik reaksiyon oluşması beklenmez. Bununla beraber kesi olan bölgenin altındaki sinirlerde veya arterlerde hafif hasar oluşabilir.

Kök hücre tedavisi saç ekiminin yerini alabilir mi?

Kök hücre tedavisi, saç ekim işleminin tam olarak yerini alabilecek kadar etkin olmayabilir. PRP tedavisi gibi yardımcı bir tedavi olarak değerlendirilebilir. Özellikle de saç dökülmesi ilk aşamalarda olan ve bu süreci yavaşlatmak isteyen kişiler bu tedaviden verim alabilirler. Saç ekimi işleminden önce saç dökülme paterninin belli olması ve saç dökülmesinin son aşamaların yaklaşması beklendiği için hastanın saç ekimi için uygun aday olması 30’lu yaşlarını bulabilmektedir. İşte bu süreçte saç ekim işlemine alternatif olarak kök hücre tedavisi ile saç dökülmesi yavaşlatılabilir ve ekim işlemine kadar hazırlık yapılabilir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?