Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Mevsimsel saç dökülmesi ilkbahar ve sonbahar döneminde yaşanan ve hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir saç dökülmesi tipidir. Yoğunluğu artan saç dökülmeleri genellikle kendiliğinden geçer ve saçlar eski sağlığına kavuşur. Mevsimsel saç dökülmesinden şikayetçi olan kişiler çeşitli uygulama ve tedavi yöntemleri ile bu dönemi daha az dökülme ile atlatabilir.

mevsimsel sac dokulmesi 3

Mevsimsel saç dökülmesi neden oluşur?

Mevsimsel saç dökülmesinin oluşma nedeni tam olarak belirlenmiş olmasa da güneş ışınlarının etkisi ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Melatonin hormonunun salgılanma miktarı, saç dökülmesinin nedenlerinden biri olarak gösterilebilir. İnsan derisi tarafından salgılanan melatonin hormonu, saçın büyümesinde ve saç köklerinin beslenmesinde etkilidir. Melatonin hormonunun en önemli özelliği yalnızca karanlıkta salgılanıyor olmasıdır. Bu açıdan uzmanlar geceleri karanlık odada uyumayı tavsiye eder. Yaz ve bahar aylarında güneş ışınlarının yoğun olmasıyla birlikte karanlık ortamlarda kalmak zorlaşır. Bu mevsimlerde daha fazla güneş ışınına maruz kalınır. Bu durum deri tarafından daha az seviyede melatonin hormonu salgılanmasına neden olmaktadır. Kişilerin saç yenilenme döngülerindeki doğal dökülme evreleri genellikle bu zaman aralığına denk gelmektedir. Sonuç olarak doğal dökülme evresinin süresi uzayarak daha fazla saçın dökülmesine sebep olmaktadır.

Güneş ışınlarının saç dökülmesini etkilediğini savunan bir diğer tez ise; artan sıcaklıklar nedeniyle vücut, saç derisini korumak için saçlardaki dökülmeleri geciktirdiği ve havalar soğumaya başlayınca dökülmesi geciktirilen saçların toplu olarak dökülmeye başladığıdır.

Mevsimsel saç dökülmesinin nedenlerinden bir diğerinin testosteron hormonu ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Testosteron hormonu erkek tipi saç dökülmesinin oluşmasında da rol oynayan DHT hormonunu tetiklemektedir. DHT hormonu saç derisi üzerinde saç köklerine giden damarları daraltmakta ve saç köklerinin yeterince beslenememesine sebep olmaktadır. İlkbahar ve sonbahar aylarında testosteron hormonu vücut tarafından daha fazla salgılanmaktadır. Bu durum DHT hormonu oluşmasını ve saç dökülmesini tetiklemektedir.

Mevsimsel saç dökülmesinin oluşma nedeni hakkında farklı farklı teoriler ortaya atılmış olsa da saç sağlığı ile ilgili durumlara dikkat edilmesi halinde etkilerinin azaltılabildiği bilinmektedir.

mevsimsel sac dokulmesi 1

Mevsimsel saç dökülmesi belirtileri nelerdir?

Mevsimsel saç dökülmesi, mevsim geçişlerinde görülmek ile birlikte en yoğun olarak ekim ve kasım aylarında görülür. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilen mevsimsel saç dökülmesi, kadınlarda genellikle görünür sonuçlara sebep olmamaktadır.

Mevsimsel saç dökülmesinin en belirgin bir şekilde anlaşılabileceği yerler saç ayrımlarıdır. Saç ayrımları normalden daha geniş gözükmekle birlikte saçı toplanabilecek uzunlukta olan kişiler, saçlarının topladıktan sonra incelmiş olduğunu fark edebilmektedirler. Aynı dönemlerde saç tellerinin öbekler halinde döküldüğü gözlemlenmektedir. Sağlıklı bir saçta günde 100 saç teline yakın dökülmeler söz konusuyken, bu dönemlerde dökülen saç telleri 100’ün üzerindedir.

Mevsimsel saç dökülmesinin kadın tipi saç dökülmesi ile karıştırılması da mümkündür. Özellikle aile öyküsünde saç dökülmesi hastalığı olan kişilerin sorunun mevsimsel olup olmadığını araştırmaları gerekmektedir.

mevsimsel sac dokulmesi 4

Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Mevsimsel saç dökülmesindeki saç kayıplarının azaltılması ve belirtilerin giderilmesine etkili olan durumlardan ve yapılması gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Kimyasal içerikli şampuanlardan, saç bakım ürünlerinden, maske ve kremlerden uzak durulmalıdır. Organik içerikli ürünler tercih edilmelidir.
  • Stresten uzak durulmalı, stres ile baş edilerek stres seviyesi düşürülmelidir.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmeli, sebze ve meyveye ağırlık verilmeli ve gerekiyorsa saç dökülmelerine uygun vitamin takviyesine başvurulmalıdır.
  • Saç köklerini besleyen kan akışını ve saç köklerine ulaşan oksijen miktarını azaltan sigaranın tüketimi kesilmeli ya da kısıtlanmalıdır.

mevsimsel sac dokulmesi 2

Mevsimsel saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Mevsimsel saç dökülmesi teşhisi konan kişilere dökülme derecelerine bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Genellikle herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymayan ve 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden geçen bir saç dökülmesi olsa da daha uzun ve yoğun süren vakalarda melatonin takviyesi hap ya da enjeksiyon şeklinde uygulanabilmektedir. Yoğun mevsimsel saç dökülmesinden şikayetçi olan kişiler, PRP ya da saç mezoterapisi ile saçlarını güçlendirebilmekte ve bu dönemde dökülmeleri azaltabilmektedirler.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?