Saçkıran/Alopesi Areata Kabusundan Nasıl Kurtulurum?

Saçkıran hastalığından kurtulma yolları kapsamında sıralanabilecek tedavi yöntemleri, medikal tedavi yöntemleri ve doğal tedavi yöntemleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Saçkıran için uygulanacak tedavi yöntemi, cilt hastalıkları uzmanı tarafından yapılan kapsamlı muayene sonrasında belirlenmektedir. Hastalığın şiddeti ve ilerlemesi tedavi yöntemi belirlenirken dikkate alınan ilk husustur.

Erken dönemde hafif şiddette seyreden vakalarda tedavisiz iyileşme gözlenebilmektedir. Ancak sonraki dönemde medikal tedavi uygulanması gerekmektedir.

Saçkıran nedir?

Saçkıran, nedeni net olarak tespit edilemeyen bir hastalıktır. Vücudun kendi dokularını yabancı olarak tanımlaması nedeniyle ortaya çıkan otoimmün hastalıklar arasında yer alır. Hastalık “saçkıran” olarak tabir edilse de, kirpik ve sakal gibi bölgelerde de tüylerin aniden dökülmesine neden olabilmektedir. Hastalık saçsız/ tüysüz bölgeler yarattığı için kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Saçkıran yani tıbbi adıyla alopesi areata hastalığı, oldukça sık görülen bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar gençlerde görülme oranının yaşlılardan, erkeklerde ise kadınlardan daha fazla olduğunu göstermiştir.

Saçkıran hastalığına dair bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri, bulaşıcılık özelliğidir. Saçkıran hastalığının nedeni hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak hastalığın bulaşıcı olduğunu söylemek gerekmektedir. Özellikle hastanın kullandığı saç ürünlerinin ve tırnak makası gibi kişisel bakım ürünlerinin kişiye özel olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

sac kiran 1

Saçkıran nedenleri nelerdir?

Saçkıran hastalığının nedenleri incelendiğinde, hastalığın oluşmasında birçok farklı etkenin rol alabileceği görülmektedir. Saçkıranın nedenleri şunlardır:

 • Genetik yatkınlık: Genetik faktörler, saçkıran hastalığında rol oynayan ilk nedendir. Ailede saçkıran öyküsü olması, bireylerde de saçkıran görülmesinde etken rol oynamaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin zayıflığı: Bağışık sisteminin zayıf olması durumunda saç köklerindeki hücreler ölebilmektedir. Bu durum saçların dökülmesine neden olmaktadır.
 • Stres: Saçkıran hastalığının en yaygın sebepleri arasında gösterilmektedir. Yapılan araştırmalar stresli insanlarda ve çocukluğu zor geçmiş kişilerde saçkıranın daha yaygın bir hastalık olduğunu göstermektedir.
 • Sağlıksız beslenme: Sağlıksız beslenme nedeniyle vücudun zayıf düşmesi, saçkıran hastalığına ortam hazırlayabilmektedir.
 • Down sendromu: Down sendromu bulunan bireylerde saçkıran hastalığının görülme ihtimalinin daha fazla olduğu bilinmektedir.
 • Cilt hastalıkları: Egzama, sedef hastalığı gibi hastalıklarla birlikte görülme sıklığının fazla olduğu bilinmektedir.

Saçkıran belirtileri nelerdir?

Alopesi areata hastalığının belirtileri, hastalığın olağan saç dökülmesi ile karıştırılmaması için önem arz etmektedir. Hastalığın genel belirtileri şunlardır:

 • Saçkıran hastalığı nedeniyle meydana gelen saç dökülmesi problemi, saç derisinde oval ve tüysüz bölgeler oluşması şeklinde ortaya çıkmaktadır.
 • Saçkıran hastalığı nedeniyle saçların döküldüğü bölgede iltihap problemi bulunmamaktadır.
 • Derinin tek bir noktasında meydana gelebildiği gibi birden fazla noktada da görülebilmektedir.
 • Saçkıran hastalığı nedeniyle meydana gelen dökülme problemi ilk olarak saçta kendini göstermektedir. Ancak kontrol altına alınmadığında kirpik ve sakal gibi diğer tüm tüylü bölgelerde meydana gelmesi mümkündür.
 • Saçkıran, tırnaklarda değişikliğe neden olabilmektedir.
 • Saçkıran nedeniyle dökülen bölgede çıkan saçlar genellikle beyazdır.
 • Nadir bir belirti olmakla birlikte, saçkıran probleminin meydana geldiği noktalarda cilt lekeleri görülebilmektedir.

Saçkıran, ilerleyişi kişiden kişiye farklılık gösteren bir hastalıktır. Bazı vakalarda herhangi bir müdahale gerekmeksizin iyileşme meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte hastalığın şiddetini arttırdığı ve kasık, koltuk altı gibi bölgelerde de dökülmelere neden olduğu vakalar da görülebilmektedir. Gidişatı konusunda net bir belirleme yapılamadığı için hastanın belirtileri gördüğünde vakit kaybetmeden cilt hastalıkları uzmanına başvurması önem arz etmektedir.

sac kiran 3

Saçkıran nedeniyle dökülen saçlar geri gelir mi?

Saçkıran nedeniyle dökülen saçların yeniden çıkması, konuya ilişkin en merak edilen sorulardan birisidir. Saçkıran hastalığı nedeniyle saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya olan hastalar, estetik kaygılar nedeniyle saçların tekrar çıkıp çıkmayacağı hususunda endişe duymaktadır.

Saçkıran hastalığının klinik gelişimi hakkında öngörüde bulunmak oldukça zordur. Hastalık sürecinde saç dökülmeleri noktasında net bir tahminde bulunulamaması, konuya ilişkin de kesin bir cevap verilememesine neden olmaktadır. Vakaların bir kısmında hastalık yavaş ilerlemektedir. Bu durumda estetik problemlerin giderilmesini sağlayacak kadar saç kökü kalabilmektedir. Bazı vakalarda ise erken teşhis, saç kökünün kalıcı hasar görmesini engellemektedir. Saç köklerinin kalıcı olarak hasar gördüğü vakalarda saçlar tekrar çıkmamaktadır. Bu durumda hastalara saç ekimi tavsiye edilmektedir. Hastanın saç ekimi için uygun olup olmadığına, saç ekim operasyonunu gerçekleştirecek hekim tarafından yapılan kapsamlı muayene sonrasında karar verilmektedir.

Saçkıran tanısı nasıl konur?

Saçkıran hastalığı tanısı için cilt hastalıkları uzmanına muayene olmak gerekir. Bununla birlikte pek çok hastanın doktora gitmeden tanısını koyduğu bilinmektedir. Saçkıranın karakteristik belirtisi olan düz, oval ve tüysüz bölge, insanların saçkıranı diğer hastalıklardan kolayca ayırt edebilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak yine de hastalığın şiddeti hakkında bilgi sahibi olmak, tanıdan emin olmak ve vakit geçmeden tedaviyi başlatmak amacıyla cilt hastalıkları uzmanına başvuru yapılması önemlidir.

Hekim muayene sırasında ilk olarak hastanın öyküsünü dinlemekte ve belirtileri incelemektedir. Ardından saç dökülme şiddeti, hastalığın derecesi gibi noktalar belirlenmektedir. Mikroskop altında saç örneği incelemesi ve patoloji incelemesi yapılması, tanı sürecinde tercih edilebilecek yöntemler arasındadır. Hastalık net bir şekilde teşhis edildikten sonra ise tedavi süreci başlatılmaktadır.

sac kiran 2

Saçkıran ne kadar sürede geçer?

Saçkıran hastalığının tedavi süresi hakkında bir öngörüde bulunabilmek için hastanın detaylı olarak muayene edilmesi ve süreci etkileyecek parametreler hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Süreci değiştirebilecek parametreler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Genetik yatkınlık
 • Hastalığın şiddeti
 • Hastalığın ilerleme derecesi
 • Hastalığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılıp kaldırılamaması

Saçkıran hastalığının tedavi süresinin çocuklarda çok daha kısa olduğu bilinmektedir. Bunun yanında bağışıklık sisteminin güçlü olması da hastalığın tedavi süresini kısaltmaktadır.

Saçkıran tedavileri nelerdir?

Saçkıran tedavisi hakkında net karar, cilt hastalıkları uzmanı tarafından verilecektir. Hastalık için uygulanacak tedavi, hastalığın şiddetine ve derecesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tedavide hastalığın ilerlemesinin durdurulması amaçlanmaktadır.

Hafif derecede seyreden saçkıran problemlerinde herhangi bir tedavi tercih edilmeyebilir. Ancak ilerleyen evrelerde streoid grubu ilaçlar kullanılması gerekebilmektedir. Genellikle krem olarak tercih edilen bu ilaçlar, hastalığın seyrine göre doğrudan deriye enjekte edilebilmektedir.

Tedavi sürecinde kalıcı bir hasar kalmadan sürecin atlatılabilmesi için erken dönemde belirtiler ile karşı karşıya kalındığında cilt hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Saçkıran doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Saçkıran doğal tedavi yöntemleri, hastalar tarafından erken dönemde tercih edilen yöntemlerdir. Hastalığın belirtilerinin görülmesi durumunda dermatoloji uzmanına başvuru yapmak önemlidir. Bununla birlikte bazı bitkilerin de erken dönemde hastalığın şiddetini azaltabildiği tahmin edilmektedir.

Sarımsak tedavisi, doğal tedavi kapsamında en sık tercih edilen yöntemdir. Sarımsak bitkisinin saçların dökülen yerlerine uygulandığında yeni saç çıkmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte önemle belirtmek gerekir ki, saçkıran olmuş bölgeye devamlı sarımsak uygulanması, iyileşmenin aksine hastalığın kötülemesine neden olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?