20’li Yaşlarda Saç Dökülmesi

20li yaşlarda saç dökülmesi görülmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. 20li yaşlarda saç dökülmesi problemi yaşayanların bu problemi ortadan kaldırmaları için doktora gitmeleri gerekmektedir. Saç dökülmesi tipinin ne olduğu, dökülmenin nedeni, dökülmenin durdurulabilmesi için neler yapılması gerektiği gibi bilgiler doktor tarafından kişiye aktarılabilmektedir. Saç dökülmesi problemi olan kişilerin stresten uzak durmaları, beslenmelerine dikkat etmeleri, saçlarını güçlendirecek besinler tüketmeleri, spora başlamaları, saç dökülmelerini önleyen şampuanlar kullanmaları tavsiye edilmektedir. Saç dökülmelerinin erken yaşta kelleşme ile sonuçlanmasını istemeyenlerin dökülme sebeplerini öğrenerek buna göre bir tedaviye başlamaları gerekmektedir. Bu süreçte kulaktan dolma tedavilerden uzak durmaları, saçlara kalıcı olarak bir zarar verilmemesi adına faydalı olmaktadır.

20 li yaslarda sac dokulmesi 4

20’li yaşlarda erkek tipi saç dökülmesi görülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi; androgenetik alopesi, yani AGA olarak isimlendirilmektedir. Yirmili yaşlarda saçı dökülen bireylerin birçoğunda dökülme nedeni olarak erkek tipi saç dökülmesi gösterilmektedir. Dünya üzerinde görülme sıklığına bakıldığında, üç erkekten birinde görüldüğü tespit edilmiştir. Dış etkenlere bağlı bir problem olsa da genetik olarak da erkek tipi saç dökülmesi yaşanmaktadır. Ailesinde bu tip saç dökülmesi olan bireylerde sıklıkla görülmektedir. Kalıcı olarak bir tedavisi olmasa da ilaç tedavisi ile saç dökülmelerinin yavaşlatılması mümkün olmaktadır. Saç ekimi veya protez saç uygulaması ile hastanın yeniden saçlarına kavuşabilmesi mümkündür.

Yirmili yaşlarda görülen hastalıklar sebebi ile erkek tipi saç dökülmesi oluşmuş ise, saç dökülmesine sebep olan hastalık tedavi edildiğinde, kişinin saç dökülmeleri de durmaktadır. Dolayısı ile bir süre sonra saçları normal haline geri döner. Hastalık kaynaklı saç dökülmeleri; ani ve yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Saçkıran, hipotiroidizm, polikistik over, anabolik steroid sendromum, anemi gibi rahatsızlıklar sonucunda genç yaşlarda saç dökülmesi görülebilir.

20 li yaslarda sac dokulmesi 3

20’li yaşlarda saç dökülmesine beslenme bozukluklarının etkisi

Beslenme bozuklukları sebebi ile saç dökülmesi genç yaşlarda sıklıkla yaşanabilmektedir. Abur cubur tüketiminin fazla olması sonucu, saç kökleri ihtiyaç duyduğu besin maddelerini alamaz ise; saç dökülmesi yaşanır. Saçlar ve saç kökleri, beslenme şeklinden oldukça fazla etkilenir. Eğer 20’li yaşlarda saç dökülmesi problemi olanlar beslenmelerine özen gösterirlerse; başka nedenlerden kaynaklanan saç dökülmelerini de yavaşlatmaları mümkün olmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmemeleri durumunda ise saç kökleri güçsüzleşecek ve sağlığını kaybedecektir.

20 li yaslarda sac dokulmesi 2 e1602338871394

Stres sonucu 20’li yaşlarda saç dökülmesinin yaşanması

Stres nedeni ile saç dökülmesi, en sık görülen durumlardan biridir. Sadece saç dökülmesinin değil, birçok rahatsızlığın oluşması ve ilerlemesi konusunda oldukça etkilidir. Uzun süre stres yaşayan kişilerde, genç yaşlarda ani ve yoğun bir şekilde saç dökülmeleri olmaktadır. Yaşanan psikolojik travmalar sonrasında saç dökülmeleri görülebilir. Kişinin yaşadığı stres durumundan kurtulması durumunda, saç dökülmelerinde durma görülür. Ancak kişi eğer uzun süreli yoğun stres yaşamış ise stres faktörü ortadan kaldırıldıktan sonra hastanın saçlarının toparlanabilmesi için ciddi zaman geçmesi gerekebilmektedir.

20 li yaslarda sac dokulmesi 1

Kimyasal saç şekillendirici ürünler sebebi ile 20’li yaşlarda saç dökülmesi

Kimyasal saç şekillendiriciler nedeni ile saç dökülmesi yaşanma ihtimali oldukça yüksektir. Saç dökülmesini dolaylı olarak etkileyebilecek ürünler, aynı zamanda dökülmeyi hızlandırır. Kalitesiz ve kimyasal içerikli saç ürünleri kullanıldığında saçlar nefes alamaz. Saç kökleri zarar görür. Kimyasal saç şekillendirici ürünler eğer uzun süre kullanılır ise saç dökülmeleri hızlanır. Hassas bir cilde sahip olan kişilerin saç şekillendirici ürün kullanırken çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. 20’li yaşlarda saç dökülmesi görülmesinin sebebi her ne olursa olsun saçlara uygulanan şekillendirici ürünler konusunda seçici olunmalıdır.

Saç dökülmeleri ve sebepleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?