Greft Saklama Koşulları Nelerdir?

Greft saklama koşulları, donör bölgeden toplanan saç köklerinin canlılığını ve gücünü yitirmemesi için gerekli olan muhafaza edilme şartlarıdır. Sıcaklık, pH, nemlilik gibi etkenlerin ideal bir şekilde oluşturulması çeşitli greft saklama yöntemleri ile sağlanmaktadır.

Greft Nedir?

Saç ekiminde greft, saçsız alana yapılacak olan saç ekimi işlemlerinde kullanılmak üzere donör bölgeden çeşitli teknikler ile çıkarılan saç köklerine verilen isimdir. Dokuyu besleyen damar ve sinir bağlantıları olmadan alınan greftler, saç kökleri dışında bir miktarda deri de içermektedir. Greftlerin yoğunluğu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerin saç kökleri güçlü iken bazı kişilerin ise daha küçük olabilmektedir. Bazı greftler 2, 3 ya da daha fazla saç kökü içerebilmektedir. Saç ekiminin başarılı sonuçlanması greftlerin sayısı ve greftlerin kalitesi ile doğru orantılıdır. Greft saklama koşulları bu noktada kritik bir öneme sahiptir.

greft saklama kosullari 3

Greft çeşitleri nelerdir?

Greft çeşitleri, içerdiği saç kökü sayısına ve yoğunluğuna göre farklı şekillerde gruplandırılmaktadır. 4 adet greft çeşidi bulunmaktadır. Bunlar:

  • Mini Greft: İçerdiği saç kökü sayısı 2 ya da 4 olan greftler, mini greft olarak adlandırılmaktadır.
  • Slit Greft: İnce bir şerit halinde olan slit greftler, içeriğinde ortalama 10 adet saç kökü barındırmaktadırlar.
  • Punch Greft: İçerdiği saç kökü sayısı 10 ya da 15 olan greftlere, punch greft denilmektedir.
  • Strip Greft: İçerdiği saç kökü sayısı 20 ve daha fazla olan greftlerdir. Strip greftlerdeki saç kökleri, diğer saç köklerine göre daha ince ve uzundur.

greft saklama kosullari 2

Greft saklama koşulları neden önemlidir?

Greft saklama koşullarının niteliği, saç ekimi operasyonlarının verimliliğini etkileyen bir faktördür. Donör bölgeden alınan greftler, açıklık olan bölgelere yerleştirilerek burada sağlıklı bir şekilde büyümeleri amaçlanmaktadır. Sadece kişinin kendi saç kökleri ile gerçekleştirilebilen saç ekimi operasyonlarında, greftlerin kayıpsız ve sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi önemlidir. Donör bölgeden alınan greftlerin, uygun koşullar ile saklanması, greftlerin canlılığının korunmasında ve yerleştiği yerde sağlıklı bir şekilde büyümesinde etkilidir. Saç köklerinin toplanması ve ekilmesi sırasında bir miktar greft kayba uğramaktadır. İdeal greft saklama koşullarının oluşturulması ile bu kayıpların minimum oranda tutulması hedeflenmektedir.

greft saklama kosullari 1

İdeal greft saklama koşulları nelerdir?

Greft saklama koşulları, gerekli tüm greftlerin toplanması sürecinde geçen 3 ya da 4 saatlik zaman içerisinde toplanan greftlerinn ekim işlemi için canlılığını kaybetmemesi üzerine oluşturulmaktadır. Ortam sıcaklığı, içerisine konulduğu solüsyon, nemlendirme gibi etmenler ile greftlerin güçlü ve canlı kalması için gerekli olan ideal koşulları oluşturulmaktadır. Günümüz teknolojisinde 3 farklı greft saklama yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar:

  • Saline greft saklama

Toplanan greftlerin gereksiz doku parçalarından ayrılması işleminden sonra içine konduğu bir serum olan Saline, saç köklerinin zarar görmeden saklanabilmesi için vücut sıvılarına yakın olacak şekilde üretilmiştir. Yaygın kullanılan bir greft saklama yöntemi olan Saline’nin içerisinde sodyum klorür ve sodyum bikarbonat yer almaktadır. Saline serumunun bulunduğu cam kaplar, içindeki saç kökleri ile birlikte 2-8 derece arası soğuklukta muhafaza edilmektedir. Uygun maliyetli olmasının yanı sıra süreç hassas bir şekilde yönetilirse greft kayıpları yüzde 10 oranında olmaktadır.

  • Icegreft greft saklama

Son dönemlerde yaygın olarak kullanılmaya başlayan Icegreft, ısı stabilizasyonunu sağlayan ve hücre içi pH değerini dengeleyen, böylelikle greftlerin canlılığını sağlayan bir çeşit solüsyondur. İçerisine konduğu saç kökleri ile birlikte soğutucuda bekletilmektedir.

  • Hypothermosol greft saklama

Özel bir saklama solüsyonu olan Hypothermosol, içerisine yerleştirilen saç köklerini, 2-8 derece biyolojik maksimum koruma stabilizesi sayesinde herhangi bir soğutucuya gerek kalmadan muhafaza etmektedir. 2013 yılında Dr. Boden tarafından Amerika’da formüle edilen Hypothermosol, en yüksek greft saklama verimliliğini sağlayan yöntemlerden biri olsa da yüksek maliyetli olması sebebi ile çok fazla yaygınlaşmamıştır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?