Saç Ekimi Ne Zaman ve Hangi Yaşlarda Yapılmalı?

Saç ekimi yapılma zamanının seçilmesinde kişilerin yaş durumu, saç dökülme derecesi, kişisel programı, sahip olduğu hastalıklar gibi birçok etken bulunmaktadır. Saç ekimi için en uygun zaman saç dökülmesinin durduğu ve kişilerin maddi bir sıkıntı yaşamadan istirahat edebilecekleri zamandır.

sac ekimi ne zaman 1 scaled

Saç ekimi hangi yaşlarda yapılmalıdır?

Saç ekiminin ne zaman yapılacağını belirleyen en önemli etkenlerden biri yaş durumudur. Tam kellik ile sonuçlanabilecek saç dökülmeleri genellikle 30’lu yaşların başına kadar devam etmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi 35 yaşına kadar erkeklerin 3’te 2’sini etkilemektedir. Erken saç dökülmesi vakalarında 18 yaşından itibaren saç dökülmeleri başlar. Ön saç çizgisinin değişmesi ise olgunlaşmanın bir belirtisidir ve ön saç çizgisi yaklaşık 30 yaşına kadar şekillenmeye devam eder. Saç ekimi için en uygun yaşın belirlenmesi ise saç şeklinin tam olarak oturduğu zamana göre değişiklik gösterir. Erken yaşlarda erkek tipi saç dökülmesi yaşayanların, aktif saç dökülmesinin devam ettiği durumlarda saç ekimi yaptırmaları tavsiye edilmez. Saç kaybı bu gibi durumlarda ilerleme halindedir ve saç ekimi sonrasında o dönemlerde açıklık olmayan bölgelerde de açılmalar görülebilmektedir. Çeşitli saç analizleri sonucunda dökülmenin derecesi belirlenir ve dökülmenin durup durmadığı tespit edilebilir. Saç dökülmelerinin durması genellikle 25-35 yaş arasındaki dönemlere denk gelmektedir. Ayrıntılı saç analizleri sonucu saç dökülmesinin durduğu tespit edilenler, 20 yaşından itibaren saç ekimi yaptırabilir.

Saç ekimi için en uygun mevsim hangisidir?

Saç ekimi işlemi için en uygun mevsim, bazı saç ekim uzmanlarına göre sonbahardır. Ancak saç ekiminin hangi mevsimde yapıldığının teknik açıdan pek bir önemi bulunmamaktadır. Saç ekimi sonrası ilgili bölgenin aşırı sıcak ve aşırı soğuktan korunması gerekir. Belli bir süre güneş, yağmur, terleme ve yüzmekten kaçınılması gerekmektedir. Her mevsim için geçerli olan bu kuralların uygulanabilmesi bir nebze daha kolay olduğu için genellikle sert mevsim sıcaklıklarının ve yağmurların yaşanmadığı dönemler tercih edilebilir.

sac ekimi ne zaman 3

Saç ekimi zamanı seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekimi zamanının doğru bir şekilde belirlenebilmesi için çeşitli durumlara dikkat edilmesi ve bunlara uygun bir planlama yapılması gerekmektedir. Saç ekimi zamanı belirlenirken dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır:

 • Dökülme derecesi

Erkek tipi saç dökülmeleri zaman içerisinde ilerleyen bir dökülme türü olduğu için bu hastalıktan mustarip kişilerde dökülmelerin belirli bir dereceye gelmiş olması gerekmektedir. Yapılan saç ekiminin işlevini koruyabilmesi için dökülmelerin durmuş ya da durmaya çok yaklaşmış olması gerekmektedir.

 • Sağlık durumu

Saç ekimi işlemlerinde herhangi bir problem ile karşılaşılmaması için kişilerin engel teşkil edici bir rahatsızlığa sahip olmamaları, tedavileri bulunuyor ise tedavi yapıldıktan sonra saç ekimi işlemlerine başlanması gerekmektedir. Epilepsi, psikotik bozukluklar, HİV, Hepatit B, Hepatit C, anestezik alerji ve kanser gibi hastalıklarda saç ekimi yapılamadığı gibi diyabet, tansiyon ve kardiyak hastalıklarına sahip olan kişilerin doktor izni ile saç ekimleri yapılmaktadır.

 • Psikolojik uygunluk

Saç ekimi zamanın belirlenebilmesi için kişilerin kendini bu işleme psikolojik olarak hazır hissediyor olması ve saç ekimi işlemini istediğinden emin olması gerekmektedir.

 • Maddi yeterlilik

Saç ekimi işlemi genellikle sigortalar tarafından karşılanmadığı için, saç ekimi işlemine ödeyeceği paraya ek olarak süreç boyunca ihtiyaç duyabileceği seyahat, konaklama gibi maliyetleri de karşılayabilmesi gerekmektedir.

sac ekimi ne zaman 2

Saç ekimi hangi durumlarda yapılmaktadır?

Saç ekimi yapılabilmesi için kişilerin belirli nedenlerden dolayı saç derisinin saçsız kalmış olması gerekir. Saç ekimi yapılabilecek durumlar ve hastalıklar şunlardır:

 • Erkek tipi saç dökülmesi
 • Kadın tipi saç dökülmesi
 • Doğuştan itibaren görülen bölgesel saç dökülmeleri
 • Yanık gibi durumlar nedeniyle oluşan saç kayıpları
 • Yüz germe işlemleri gibi ameliyatlar sonucunda oluşan saç kayıpları
 • Kazalara bağlı olarak oluşan saç kayıpları
 • Enfeksiyona bağlı saç dökülmeleri
 • Saçkıran, saç koparma gibi hastalıklara bağlı olarak gelişen saç kayıpları

Saç ekimi süreci ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?