Saç Dökülmesine Karşı Kök Hücre Tedavisi

Saç dökülmesinin %95’ini kalıcı dökülmeler arasına giren genetik (kalıtımsal) dökülmeler oluşturmaktadır. Dünya üzerinde her 10 kişiden 7’si saç dökülmesi problemiyle mücadele etmektedir. Bu oranın gün geçtikçe artıyor olması da, bu alanda yapılan çalışmaların hızlanmasında itici kuvvet olmaktadır. Saç dökülmesinde kök hücre tedavisi uzun yıllardır araştırılan ve üzerine yoğun çalışmaların devam ettiği bir konudur. Kendini geliştirmeye açık olan bu uygulama teorik olarak etkinliği fark edildikten sonra çeşitli şekillerde saç dökülmesini önlemek için kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücre tedavisi, günümüzde saç dökülmesini engellemek ve yeni ekilen saçların daha sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. İlerleyen zamanlarda kök hücre tedavisi hakkında yapılan araştırmalar tamamlandığında, genetik kaynaklı kellik sorununun tamamen önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Saça Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre, vücudumuzdaki herhangi bir doku ya da organda çalışmak üzere dönüşmemiş öncül bir hücredir. Biraz da açıklamak gerekirse, işlevsel olarak farklılaşmaya uğramamış, vücudun başka hücrelerine dönüşebilme özelliği taşıyan karmaşık bir yapıya sahip öncül bir hücredir. Kök hücrelerin sahip olduğu özellikler:

  • Kendi kendini çoğaltma,
  • Kendini yenilemeve değiştirme,
  • Kendini ve bulunduğu ortamı onarabilme.

Vücudumuzun temel yapı taşı olan kök hücrelerin varlığı ilk olarak 1950’li yıllarda yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Ancak, 1961 yılına kadar kök hücrenin tam bir tanımı yapılamamıştır. Öncelikle kan yapımından sorumlu kök hücrelerin varlığı ortaya konmuş, daha sonra yapılan çalışmalarla da kök hücrelerin yeni özellikleri bulunmaya başlanılmıştır. 1998 yılında ise embriyoloji kökenli kök hücrelerin de tanımlanmaya başlanmasıyla birlikte, kök hücre ile yapılabilecektir.

Artık yeni araştırma ve tedavi biçimleri konusunda yepyeni bir dönem başlamıştır. Kök hücrenin etkinliği ve mucizevi yapısı saç dökülmesi ve kellik alanında mücadele eden bilim adamlarına da yeni bir kapı aralamış oldu. Saç dökülmesinde kök hücrelerden faydalanılmaya başlanması için yapılan çalışmalar 15-20 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kök hücreler ile yapılan araştırmaların arttığı 90’lı yıllarda, kök hücre tedavisinin saç dökülmesi problemi ve tedavisine olan etkileri de araştırılmaya başlanmıştır.

Kök Hücre Nasıl Elde Ediliyor?

Kanser tedavisinden estetik amaçlı uygulamalara ve saç dökülmesi problemlerine kadar sağlığın birçok alanında kullanılan kök hücre tedavisi, sadece kişinin kendi vücudundan temin edilmektedir. Birçok farklı organ ve dokudan temin edilebilen kök hücre için günümüzde en sık kullanılan kaynak kemik iliğidir. Kemik iliğinin yanı sıra, göbek kordonu, yağ dokusu, kan dokusu ve bebek dişinden kök hücre temini yapılabilmektedir. Kök hücrelerin de çoğalabilme, dönüşebilme ve kullanılabildiği alanlar açısından farklı çeşitleri mevcuttur. Kök hücreler alındığı bölgelere göre farklı özelliklerle donatılmışlardır.

Günümüzde kök hücre temini kök hücreye sahip olan alandan bir miktar doku örneği alınmasıyla yapılmaktadır. Bazı durumlarda kök hücrenin ortaya çıkabilmesi için bir takım destekleyici ilaçlar kullanılabilmektedir. Kolay bir şekilde alınan doku örneğinden çıkartılan hücreler, laboratuvar ortamında amacına uygun şekilde kullanılmak üzere çoğaltılmaktadır.

Saç Dökülmesinde Kök Hücrelerin Etkisi Nedir?

Genetik temelli saç dökülmelerinin tam sebebinin bulunamıyor olması kalıcı saç dökülmelerinin önüne geçilmesini engelleyen temel etmenlerden biridir. Saçlı derideki yağ tabakasının azalması genetik dökülmelerde görülen tipik bir olgudur. Ancak genetik olarak kellik görülen kişilerin kafa derisinde de hala kök hücreler yer almaktadır. Kök hücre araştırmalarının yapılmaya başlanmasıyla birlikte ortaya çıkan bu durum üzerinde araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar tamamlandığında genetik dökülme ve kalıcı kelliğin tamamen ortadan kalkacağı düşünülmektedir.
Saç dökülmesinde kök hücrenin kullanımı bu ileri bilimsel çalışma ile sınırlı değildir. Bu çalışmalar devam ederken bir yandan da kök hücrenin onarıcı hücre yenileyici özelliğinden faydalanılarak saç dökülmesini azaltan kök hücre uygulamalarına yer verilmektedir. Kelliğe karşı kesin çözüm olmasa da, kök hücrenin saç dökülmesinde bu şekilde kullanılması zayıflamış saç köklerini güçlendirmektedir. Bununla birlikte saç ekimi gibi operasyonların ardından saç foliküllerinin hızlı bir şekilde onarımını sağlamaktadır.

Saç Dökülmesinde Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Saç dökülmesi ve benzeri problemler için kullanılmaya başlanılan kök hücre tedavisinde, kişiden toplu iğne başı büyüklüğünde bir doku örneği alınır ve laboratuvara gönderilir. Burada doku örneğinden kasıt, kişinin kendi kafa derisinden alınan milimetrik çaptaki bir deri parçasıdır. Laboratuvarlarda işlemden geçirilerek ayrıştırılan örnek içerisindeki yağ dokusundan, kök hücre çıkarılarak çoğaltılmaktadır.
Kök hücre tedavisi için kişi hastaneye geldiğinde ilk olarak kendisinden doku örneği alınır ve 20 – 30 dakikalık bu işlem sonrasında kişi günlük yaşamına devam eder. Kişiden alınan dokunun laboratuvara gönderilerek analiz edilmesi ve çoğaltılması yaklaşık 1 ile 3 hafta süren bir zaman almaktadır. Çoğaltılmış kök hücre laboratuvardan geldikten sonra kök hücre tedavisine geçilebilir. Hastanede doktor tarafından yapılacak olan uygulamada, kök hücre saç kökü diplerine enjekte edilmektedir. Kök hücre tedavisi etkisini 8 ile 12 ay arasında göstermeye başlar.

Saç Ekiminde Kök Hücre Tedavisi

Saç ekimi operasyonu yaptırmaya karar veren kişiler için kök hücre uygulaması destekleyici bir tedavisi yöntemidir. Bu yöntem yeni ekilen saçların hızlı bir şekilde büyüyüp gelişmesini sağlamaktadır. Ayrıca var olan saçların dökülmesini engelleyen kök hücre tedavisinin, saç ekimi operasyonundan önce yapılması tavsiye edilir.
Operasyon sonrası doktor tavsiyesiyle kök hücre tedavisi tekrarlanabilir. Kök hücre tedavisi henüz dökülmemiş saçların güçlenmesini sağlarken yeni ekim yapılan alanların hızlı iyileşmesine de destek olur. Böylece, saç ekim operasyonunun da başarısını artırır. Saç ekiminde kök hücre uygulamasının yapılması yeni ekilen saç köklerinin daha hızlı büyümesini sağlar yeni ekilen saçlar daha kalın, gür ve sağlıklı bir şekilde çıkarlar.

Kök Hücre Tedavisi ve PRP Arasındaki Fark Nedir?

Saç dökülmesinin azaltılması, saç köklerinin güçlenmesi ve saç köklerinin uyarılması açısından önemli bir etkiye sahip olan kök hücre tedavisi ile PRP’yi birbirinden ayırt etmek çok önemlidir. Saç Ekiminde PRP Tedavisi, trombositlerin aktif hale getirilmesiyle hücre yenilemesini sağlarken, kök hücre tedavisi onarıcı ve yine hücre yenileyici etkiye sahip kök hücrelerin laboratuvar ortamında ayrıştırılıp çoğaltılarak kişinin saçlı bölgesine enjekte edilmesiyle hücre yenilemesi sağlamaktadır. Son zamanlarda her iki yöntem de yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?