Saç Dökülmesine Çözüm Var mı?

Günümüzde saç dökülmesi, her 10 kişiden 8’inde görülmektedir. Kişi üzerinde olumsuz etkiler bırakabilen saç dökülmesi konusu ise, bilim insanları tarafından uzun yıllardır araştırma konusu olmuştur. Saç dökülmesine çözüm olarak kesin ve kalıcı bir yöntem bulunamamış olsa bile saç dökülmesini yavaşlatan bazı yöntemler vardır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki, saç dökülmesi tedavisi için öncelikle dökülmenin sebebini bilmek gerekmektedir. Beslenme bozuklukları, stres, hormonsal, metabolizmayla ilgili rahatsızlıklar ve genetik faktörlerin yanı sıra çeşitli hastalıklar saç dökülmesine sebep olmaktadır. Saç dökülmesi için çözüm yöntemlerini araştırmadan önce mutlaka saç dökülmenizin sebebini net olarak bilmeniz gerekmektedir.

Genetik kaynaklı saç dökülmelerinde bazı solüsyonlar dökülmeyi yavaşlatabilir ama en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir.

sac dokulmesine cozum 3

Saç dökülmesini engellemenin yolları nelerdir?

Saç sıklaştırma yöntemleri 6 kategoriye ayrılır. Saç dökülmesinde de erken teşhisin tedavi için önemli olduğunu, kişinin hem psikolojik hem de fiziksel yönden olumsuz etkileyen durumu çözüme kavuşturacağı unutulmamalıdır. Erken dönemde yapılan saç dökülmesi teşhisi ve tedaviler, kelleşmenin oluşmasını önleyebilir ya da geciktirebilir. “Saç dökülmesini bir hastalık gibi görmeyi ve tedavi için doktora gitmeyi ertelemeyin.”

Saç dökülmesine çözüm bulmak için öncelikle saç dökülmesinin sebepleri ortaya konmalıdır. Saç dökülmenizin sebebini öğrenmeniz için bir takım testler yapılmaktadır. Bunlar:

  • Saç derisi kontrolü,
  • Saç yapısı ve saç teli analizi,
  • Kan testi,
  • Genel sağlık geçmişi kontrolü.

sac dokulmesine cozum 4

Sağlıklı Beslenme ve Stres

Saç dökülmesi için çözüm arayanların öncelikle sağlıklı beslenmeli ve stresten uzak durmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmeyen birçok kişi vitamin eksikliği ile karşı karşıya kalır. Vitamin eksikliği ise diğer birçok organ gibi saçların da besinsiz kalmasına ve dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi yaşayan bir kişi, saç dökülmesine çözüm olarak doktorun vereceği tedavi yöntemlerini uygularken, sağlıklı ve düzenli beslenmeye de başlamalıdır. B vitaminleri ve A, C, E vitaminleri saçın beslenmesine yardımcı olur. Ancak bazı vitaminlerin fazla alınmasının da saç dökülmesine sebep olabileceği unutulmamalıdır.

sac dokulmesine cozum 1

Saç dökülmesine kozmetik çözüm yöntemleri

Minoxidil tedavisi: Saç dökülmesine çözüm anlamında en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Saç derisindeki kılcal damarların genişlemesini sağlayan minoxidil, bu şekilde kanın dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin daha iyi ve rahat beslenmesini sağlar. Zayıf saç kökleri güçlenerek, kafa derisine daha sağlıklı şekilde tutunur ve saçın büyüme döngüsü sağlıklı bir şekilde ilerler.

Saç dökülmesine çözüm olarak görülebilecek Minoxidil reçeteli ve reçetesiz olarak ve farklı markalar altında rahatlıkla bulunabilmektedir. Minoxidil ile dışardan yapılacak olan tedavinin içeriden de desteklenmesi gerektiğini unutmamakta fayda vardır.. Minoxidil özellikle erken dönem fark edilmiş saç dökülmelerinde oldukça etkilidir.

Finasterid tedavisi ise özellikle erkek tipi dökülmelerin temel sebebini oluşturan DHT adı verilen maddenin oluşumunu engelleyerek, erkek tipi dökülmenin önüne geçmektedir. Erkeklik hormonu testosteronun DHT’ye dönüşmesi dolayısıyla özellikle erkeklerde erkek tipi dökülmeye sebep olmaktadır. Finasterid içerikli maddelerin kullanımıyla saç dökülmelerin önüne geçilebilmektedir. Genellikle tablet şeklinde çeşitli isimlerde piyasaya sürülen finasterid içerikli ilaçlar, doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

sac dokulmesine cozum 2

Saç dökülmesine çözüm olarak PRP

Saç dökülmesini engellemede oldukça etkili olan bir diğer yöntem olan PRP, saç köklerine enjekte edilerek hücre yenilenmesini hızlandırır. Saç köklerinin beslenmesini ve güçlenmesini sağlayan PRP, saç dökülmelerini de ciddi anlamda azaltır. 2-3 haftalık aralıklarla 3-4 seans uygulanmalıdır. PRP, saç üzerindeki etkisini 1-2 ay içerisinde göstermeye başlar. Basit bir uygulama olan PRP tedavisinin bir seansı yaklaşık yarım saat sürer. Kişiden bir tüp kan alınır ve 15-20 dakika boyunca trombositlerin aktif hale gelmesini sağlayan santrifürüj işleminden geçirildikten sonra kişinin kafa derisine ince bir iğne yardımıyla enjekte edilir. Enjekte sırasında ufak bir acı meydana gelebilse de bu işlem maksimum 2-3 dakikada tamamlanmaktadır. PRP uygulaması sonrası kişi normal yaşantısına hemen geri dönebilmektedir. Aynı gün içerisinde saçını yıkamaması ve fazla güneşten kaçınması tavsiye edilir.

Sonuç olarak, saç dökülmesi sebebine bağlı olarak önlenebilen bir durumdur. Genetik saç dökülmelerinde ise erken teşhis sayesinde saçların dökülmesi ve kelleşmenin ortaya çıkması geciktirilmektedir. Kelleşmenin ortaya çıkmasından sonraki aşamada en geçerli çözüm saç ekimidir. Saç dökülmesi için çözümlerden biri olan saç ekimi operasyonları özellikle erkek tipi dökülmelerinde en uygun çözümü sağlayan yöntemdir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?