Saç Dökülmesinde Stresin Rolü

Saç dökülmesinde stresin rolü yadsınamaz bir gerçektir. Kişinin ruh sağlığını olumsuz anlamda etkileyen stres, sadece kişiyi değil, kişinin çevresini de aynı şekilde etkileyebilmektedir. Kişisel problemler, maddi sıkıntılar, yoğun iş temposu, trafik ya da basit bir dedikodu bile kişiyi hemen strese sokabilir.

Saç dökülmesinde stresin rolü nedir?

Yapılan araştırmalar, stresin birçok hastalığa sebebiyet verebildiğini ya da hastalıkların ilerlemesini hızlandırabildiğini göstermiştir. Depresyon, şizofreni ve panik atak gibi birçok psikolojik rahatsızlığın yanı sıra saç dökülmesinde de stresin rolü büyüktür.

sac dokulmesinde stres 1

Stresin saç ve cilt üzerindeki etkileri

Stresin saçları beyazlattığı düşüncesi aslında yanlıştır. Kişi stresten dolayı renkli saç köklerini kaybeder. Yani, stresten dolayı saçlar bir gecede beyazlamaz, aksine dökülür. Saç köklerinin zayıflamasına ve hızlı bir dökülme sürecine girmesine sebep olan stres, uzun süre devam ettiğinde kolay kolay geri dönüşü olmayacak durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte saç dökülmesine karşı bir takım çözüm önerileri de vardır.
“Stres kaynaklı saç dökülmesi cinsiyet ayırt etmez. Yani, kadınlarda ve erkeklerde de görülebilir.”
Özel bir hastalığı ya da genetik bir yatkınlığı olmadığı halde bazı kişilerin kellikle veya saç dökülmesiyle mücadele ettiğine şahit olabilirsiniz. Belli bir beslenme sorunu yoksa bu kişilerin yoğun stres altında olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Çünkü stres saç köklerinin güçlerini yitirmesine ve hızla dökülmesine sebep olur.
Saç dökülmesini hızlandıran uzun süreli olumsuz düşünme şekli, belirli bir süre sonunda kronikleşmekte ve kişi üzerinde daha kalıcı olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Kronik stres saç dökülmesini hızlandırır

Kronik stres konusunda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Gün içerisinde farklı sebeplerle stres yaşarız. Sürekli devam eden stres hali, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Saç dökülmesinde stresin rolü ise saçlarda zayıflama ve dökülme şeklinde görülebilmektedir. Kendi sağlığımız ve dış görünüşümüz için stresli ortamlardan uzak durmalı, sakin ve huzurlu ruh halini korumalıyız. Yoğun iş temposu da insanları strese sokabilen ve haliyle saçları dökebilen bir durumdur. Saç dökülmesi yaşayan kişi, doktor tarafından belirlenmiş hormonsal, genetik ya da bir hastalık kaynaklı sebebi yoksa bünyesinde stres yaratan şeyleri hayatından çıkarmalıdır. Kişinin ruh halini hızlı bir şekilde olumlu yönde değiştirmeyi öğrenmesi, sağlık ve estetik açısından kişiye olumlu katkılar sağlayabilecektir.

sac dokulmesinde stres 2

Stresten korunmanın yolları

Stresten uzak durmak için yapılması gereken tek şey yaşam tarzımızı ve olaylara bakış açımızı değiştirmektir. Bununla birlikte, basit görünen küçük değişiklikler ve önlemler, stresten korunmanızı sağlayabilmektedir:

  • Sizi mutsuz eden ortamlardan uzaklaşın.
  • Sorunların çözümleri için yapılması gerekenleri yaptıktan sonra, aynı sorunlar üzerinde tekrar tekrar düşünmekten vazgeçin.
  • Bakış açınızı değiştirin.
  • Olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirin.
  • Düzenli spor yapın.
  • Sosyal aktivitelerinizi artırın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?