Saç Dikimi Nedir?

Saç dikimi uygulamaları, saç kökünde yapılan uygulamalar ile azalan saçların yerine gür ve yeni köklerin çıkmasını sağlamak olarak bilinmektedir. Saç dikimi uygulamaları, kellik yaşayan ya da saçlarında seyrekleşme oluşan kişiler için doğal bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Saç dikimi işlemleri, cerrahi bir müdahaledir. İşlemin başarılı olması kişinin kıl köklerine bağlıdır. Seyrelmenin miktarına göre işlem uzayabilir. Saç dikim operasyonlarında sonuçlar kişiye göre değişkenlik göstereceği için işlem yapılırken de kişiye özel işlem yapılır. Bu nedenle saç dikim işlemleri öncesinde detaylı bir muayene ile nasıl işlem yapılacağına karar verilmektedir.

Bu uygulamalar aynı zamanda kişinin kendi kıl köklerinin düzenlenerek tekrar ekilmesi işlemi olduğu için düşük riskli ve avantajlıdır. Doğal bir biçimde saçların aynı bölgede yeniden canlanmasını sağlayacak bir uygulama olması nedeniyle günümüzde her yaş grubu tarafından tercih edilmektedir.

saç dikimi

Saç dikimi uygulamaları kimler için uygundur?

Saç dikimi uygulamaları çoğunlukla erkeklerin tercih ettiği bir operasyon gibi görülse de herkes için uygundur. Genellikle erkeklerde kelleşme sorununun başladığı dönemlere karşılık gelen 50’li yaşlarda uygulanması tercih edilir. Saç dikimi operasyonunun uygulanması için sağlık açısından herhangi bir engel olup olmadığının anlaşılması için doktor onayı şarttır. Saç dikim uygulamasını yaptıracak kişilerin 18 yaş ve üzerinde olması gereklidir. 18 yaş altındaki bireylere saç dikim uygulaması yapılmamaktadır. Saç dikim işlemleri kadınlar için uygulandığında daha özel aşamalar içerir. Bu nedenle son yıllarda kadınlar için geliştirilmiş olan saç dikim yöntemleri oldukça etkili sonuçlar verebilmektedir.

Saç dökülmesinin ve kelleşmenin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin ve kelleşmenin nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Genetik faktörler, bu durumun en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Aile içerisinde zayıf saç geni ya da kellik olması durumunda saç kaybı olması muhtemeldir.
 • Bazı tıbbı tedavilerde kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da saç kaybının yaşandığı bilinmektedir.
 • Travmaya bağlı olarak ortaya çıkan yaralanma durumlarında da saç kaybı yaşanabilmektedir.

Erkeklerde saç kaybının yanı sıra sakal ve bıyık bölgesinde de kıl kaybı görülebilmektedir.

sac dikimi 1

Saç dikimi uygulamasının aşamaları nelerdir?

Saç dikimi uygulamasının aşamaları, ön muayene ile başlayarak şu şekilde devam etmektedir:

 • Ön muayeneden sonra dikim için uygun bölge belirlenir.
 • Operasyon için kullanılan saç kılları, ense kökünden alınarak dikim yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kollardan ya da göğüs bölgesinden de kıl alınarak dikim yapılabilmektedir.
 • Belirli bölgelerden alınan kılların vücut ile uyumlu hale gelebilmesi için kıl köklerine gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra dikim işlemine geçilmektedir.
 • Saç dikiminde belirlenen saç çizgisi, kişinin yüz hatları ile orantılı olarak kişiye özel bir biçimde belirlenmektedir.
 • Uygulama öncesinde lokal anestezi verildiği için operasyon sonrasında da anestezi etkisinin geçmesi beklenerek uygulama sonlandırılmaktadır.

Bu operasyonlar için belirlenen süreler kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Ne kadar çok kıl kökü dikilirse o kadar uzun süren bir işlem yapılmaktadır. Bazı durumlarda tek seans, işlem için yeterli olmayacağından birden fazla seans planlaması yapılabilmektedir. Fakat genel olarak uygulamalar 6 ila 8 saat aralığında sürmektedir.

Saç dikim işleminde uygulanan yöntemler nelerdir?

Saç dikim işleminde uygulanan yöntemler, kişinin kıl köküne ve tercih ettiği uygulama biçimine göre farklılık göstermektedir. Saç dikim uygulamalarında en çok kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • FUE Yöntemi: Kıl köklerinin ayrı ayrı dikilmesinden sonra ensede herhangi bir dikiş izi kalmamasını amaçlayan yöntemdir. Bu uygulamada kıllar, ensedeki tek bir hat üzerinden alındığı için saç bölgesinde tamamen kellik olması durumunda tercih edilmemektedir.
 • FUT Yöntemi: Bu uygulama, saç dikiminde klasik yöntem olarak bilinmektedir. Yalnızca ameliyat ile uygulanan bir yöntem olduğu için bir günde diğer yöntemden daha fazla kıl kökünün eklenmesi mümkün olmaktadır.
 • Safir Saç Ekimi, DHI Saç Ekimi, İğnesiz Saç Ekimi, Tıraşsız Saç Ekimi gibi yeni gelişmekte olan saç dikim yöntemleri de bulunmaktadır.

Bu uygulamalardan hangisinin uygulanmasının daha etkili sonuç vereceğine, saç dikim uzmanı karar vermektedir. Fakat saç dikimi yaptırmak isteyen kişilerin de kendi tercihlerini belirlemeleri doğrultusunda yöntem değişikliği yapılabilmektedir.

sac dikimi 3

Saç dikim işlemi sonrasında süreç nasıl devam eder?

Saç dikim işlemi sonrasında ekilen saçların teker teker dökülmesi beklenir. Saç dökülmeleri, bu bölgede yapılan uygulamanın sağlıklı sonuç verdiğini göstermektedir.

Saç dökülmesi yaşanan bölgelerde yaklaşık 3-4 ay içerisinde yeniden saç çıkmaya başlayacaktır. Bu nedenle saç dökülmeleri ile ilgili olarak endişe verici bir durum yoktur.

Saç dikim işlemlerinden istenen sonucun alınması yaklaşık 6 ay ile 1 yıl içerisinde olmaktadır. Bu süreç içerisinde saç ekimi yapılan yerler yeniden çıkmaya başlayacak ve istenen şekli alabilecektir.

Saç dikim işlemlerinin olası riskleri nelerdir?

Saç dikim işleminin olası riskleri, kişiler ve uygulamalar bazında değişiklik göstermektedir. En çok karşılaşılan risk faktörleri şunlardır:

 • Bazı uygulamalar resmi olmayan kanallar tarafından yürütülmekte olup sağlık açısından farklı tehditler içerebilmektedir. Uygulama esnasında kullanılan malzemeler bu nedenle önemli olmaktadır.
 • Uygulama sonrasında ağrı oluşabilmektedir. Operasyonun ağrısız geçtiği bilgisi yanlış bir bilgidir.
 • Uygulama kısa sürede sonuç vermeyeceği için yaklaşık bir yıl boyunca kellik görüntüsünün devam edeceği kabul edilerek uygulamaya başlanması önerilmektedir.
 • Saç ekim bölgelerinde geçici süreli olarak oluşan his kaybı da risk faktörleri arasında yer almaktadır.

sac dikimi 4

Saç dikim uygulamalarında nelere dikkat edilmelidir?

Saç dikim uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenler, hem operasyon öncesinde hem de operasyon sonrasında en sağlıklı sonuçların alınabilmesi için gerekli olan uygulamalar olarak bilinmektedir. Bu önerilerden bazıları şunlardır:

 • Öncelikle operasyon öncesinde destek alınacak merkezin güvenilir bir yer olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.
 • Operasyonu yapacak kişinin alanında uzman bir kişi olması gerekmektedir.
 • Saç ekim operasyonuna giderken başın herhangi bir darba almaması için rahat giyilip çıkarılan bir giysi tercih edilmesi önerilmektedir.
 • Uygulama sonrasında da başın korunması gerekli olacağı için baş bölgesine özel olarak üretilen saç dikim şapkalarının kullanılması önerilmektedir.
 • Uygulama sonrasında baskı oluşmaması için ağır fiziksel hareketlerin yapılmaması ve hassas bir şekilde yürünmesi gerekmektedir.

Tüm bu önerilerin yanı sıra her operasyon kişiye özel farklı öneriler içermektedir. Bu nedenle saç dikimi operasyonu sonrasında hekim ile görüşülerek yapılması gerekenler ile ilgili bilgi alınması gerekmektedir.

Uygulama esnasında hijyen önemli olduğu kadar uygulama sonrasında da önemli olacaktır. Bu nedenle saç bölgesinin temizliği konusunda da gerekli görülen adımların takip edilmesi ve saç için uygun bulunan şampuanların hafif masaj hareketleri ile uygulanması gerekmektedir

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?