Saç Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç analizi, saçta var olan problemlerin tespit edilebilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir. Saçında problem olanlar da olmayanlar da saç analizi yaptırabilir. Saç analizi ile, saçların neden döküldüğü, saç tipinin hangi kalitede olduğu, saç derisinde yaşanan problemlerin neler olduğu, saç hastalıkları, saçtaki eksiklikler gibi konularda bilgi sahibi olmak mümkündür. Hastanın saçları ile ilgili yaşadığı problem eğer bir hastalıktan kaynaklanıyor ise bu hastalığın çok daha erken süreçte anlaşılabilmesi sağlanabilmektedir. Bu da kişinin yaşam kalitesinin artmasını ve daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

saç analizi

Saç analizinin tanımı nedir?

Saç analizi, kişinin saç derisi ve saç telleri hakkında net bir bilgi elde edilebilmesi için yapılan analizdir. Kişinin saçları için kullanması gereken uygun ürünlerin belirlenebilmesini sağlamaktadır. Kişinin saçlarında problemlerin olması durumunda saçların eski sağlıklı haline kavuşabilmesi için kullanılacak olan saç bakım ürünleri saç analizi sayesinde belirlenebilmektedir.

saç analizi yapılırken

Saç analizi işlemi nasıl yapılır?

Saç analizi yapılırken, saç uzmanı özel bir cihaz ile saçı inceler. Bu cihaz sayesinde saça ve saç derisine çok daha yakından bakabilmek mümkündür. Cihazın uç bölgesinde bir kamera bulunmaktadır. Bu kamera ile saç derisi incelendikten sonra derinin gereksinim duyduğu ürünleri önerilir. Aynı yöntem ile tekrar saç telleri incelenerek saç tellerinin ihtiyaç duyduğu bakım uygulamaları için öneri yapılır.

Saç analizinde fiziki muayene de yapılabilir.. Çıplak göz ile saç derisi incelendikten sonra bir teşhis koyulur. Saç dökülmesinin tipi, çeşidi, saçın yapısı ve çapı gibi kriterler tanı koymada kullanılmaktadır. Saç analizinde fiziki muayenede tanı koymak için yapılan testler ise saç çekme testi, dökülen saçları toplama, saç yıkama, saç dökülmesidir.

sac analizi 3

Saç analizini yaptırabilecek olanlar kimlerdir?

Saç analizi yaptırması uygun olanlar için belirli bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Saç derisinde veya saçlarında problem gören herkes saç analizi yaptırabilmektedir. Saçlarında problem olmayanların da saç analizi yaptırmasında bir sakınca yoktur. Aksine saçlarında ilerleyen zamanlarda oluşabilecek problemleri görebilmeleri açısından saç analizi yaptırmaları faydalıdır. Bu sayede saçlarında gelecekte problem oluşmaması için gerekli önlemleri alabilir ve bu önlemlere uygun bakım ürünleri ile saçlarını daha sağlıklı hale getirebilirler.

sac analizi 4

Saç analizi ile belirlenen saç problemleri nelerdir?

Saç analizi ile ortaya çıkan saç sorunları şunlardır:

  • Saç dökülme problemleri,
  • Saçlardaki kepek problemleri,
  • Saç derisinde hassasiyet,
  • Saç derisindeki kızarıklıklar,
  • Saç derisinde tahriş,
  • Saç derisinde kuruluk problemi,
  • Saçlardaki yıpranmanın hangi seviyede olduğu,
  • Saçlardaki matlık, sertlik ve kırıklar.

Saç analizi ile teşhis edilen problemler; saç derisindeki, saç köklerindeki ve saç tellerinin yüzeyindeki problemler olmaktadır.

sac analizi 5

Saç analizi yaptırmak için nerelere gidilebilir?

Saç analizi yapan yerler saç uzmanlarının olduğu yerlerdir. Saç uzmanlarının olduğu kliniklerde yaptırılabileceği gibi kuaförlere de saç analizi için gidilebilmektedir. Saç ekim merkezleri, klinikler, hastaneler ve eczaneler tercih edilebilecek yerlerdir. Özel bir cihaz ile yapıldığı için bu cihazı bulunduran yerler saç analizi yapabilmektedirler.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?