Kıvırcık Saç Sendromu

Kıvırcık saç sendromu, saç ekimi işlemlerinden sonraki iyileşme dönemlerinde sıklıkla görülür. Çoğunlukla geçici olan kıvırcık saç sendromu, saç ekimi sırasında graftların güçsüz kalması ve yerleştiği bölgede yeniden canlanma sürecinde zayıf kalması durumunda ortaya çıkmaktadır. Kıvırcık saç sendromu, bazı durumlarda kalıcı da olabilir.

kivircik sac sendromu 1 scaled

Kıvırcık saç sendromu nedir?

Kıvırcık saç sendromu bir saç ekimi anomalisidir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yapılan saç ekimi işlemlerinde, graftların yerleştirilmesinden sonra iyileşme dönemi başlar. Bu dönem içerisinde kendini gösteren kıvırcık saç sendromu, yeni çıkan saçların zayıf ve kıvırcık bir yapıda olmasına verilen addır. Yaygın görülen bir anomali olan kıvırcık saç sendromu, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

Kıvırcık saç sendromu neden oluşur?

Kıvırcık saç sendromunun oluşmasında görülen en yaygın neden, saç ekimi operasyonu sırasında saç köklerinin zayıf kalmasıdır. Günümüz teknolojisinde donör bölgeden saç toplama işlemleri genellikle FUE yöntemi ile yapılmaktadır. Saç köklerinin toplanması işlemi ise, saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak değişmek ile birlikte 1 saat ile 4 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Son dönemlerde FUE yöntemi robotik ya da kök hücre gibi teknolojiler ile geliştirilerek başka saç kökü toplama teknikleri oluşturulmuş ve bu süreler kısaltılmıştır. Ancak daha maliyetli olması sebebiyle yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Saç köklerinin toplanması sürecinde uygun graft saklama yöntemleri ile muhafaza edilmesi gereken saç kökleri, kanal açma süresince dışarıda bekletilmesi ya da uygun bir şekilde saklanamaması sebebiyle yorulmakta ve güçsüzleşmektedir. Saç ekimi sırasında açıklık bölgesine yerleştirilen saç kökleri, iyileşme döneminde yeni yuvalarına adapte olmakta, beslenmekte ve yeniden canlanma çabası içine girmektedir. Bu gelişim dönemlerinde zayıf, yumuşak ve kıvırcık bir görüntü oluşabilmektedir.

Kıvırcık saç sendromunun oluşmasında etkili bir diğer neden ise saç köklerinin yapısının kıvırcık olmasıdır. Saç yapısının farklı olduğu göğüs, bacak gibi bölgelerden alınan saç köklerinin açıklık alana yerleştirilmesi, ilgili bölgede kıvırcık şekilli saçların büyümesine neden olmaktadır.

kivircik sac sendromu 2

Kıvırcık saç sendromu kalıcı mıdır?

Kıvırcık saç sendromunun oluşma nedenine göre kalıcı veya geçici olduğu söylenebilir. Ense bölgesinden alınan saç kökleri ile yapılan saç ekimi işlemlerinde görülen kıvırcık saç sendromu geçicidir. İlerleyen iyileşme sürecinde saç kökleri canlılığını geri kazanmakta ve orijinal saç yapısına geri dönmektedir. İyileşme süresi farklılık gösterse de kişiler, kıvırcık saç sendromunu atlatmaktadır.

Kalıcı kıvırcık saç görünümü ise, saç ekimi için kullanılan donör bölgedeki saç köklerinin orijinal yapısının kıvırcık olduğu durumlarda görülebilmektedir. Ense bölgesinin donör bölge için uyumlu olmadığı durumlarda göğüs, kol, sırt gibi farklı bölgeler donör olarak kullanılabilmektedir. Bu gibi durumlarda saç kökü yetiştiği yerde yapısını koruyarak kıvırcık halini almaktadır.

Kıvırcık saç sendromu ne zaman geçer?

Kıvırcık saç sendromunun geçme süresi kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kıvırcık saç sendromunun iyileşmesi şok dökülme aşamasından sonra gerçekleşir. Fakat şok dökülme aşaması bazı kişilerde 1 yıla yakın sürebilmektedir. Genellikle sendromun ortadan kalkması 8. ayı bulmaktadır. Bu süreci hızlandırmak isteyen kişiler saç mezoterapisi, PRP, güçlendirme gibi dermokozmotik işlemlere başvurabilmektedir. Saç köklerini ve saç yapısını güçlendiren bu işlemler sayesinde çok daha kısa sürede kıvırcık saç görünümü atlatılabilmektedir. Bu sendromun atlatılması yalnızca kökün orijinal yapısı kıvırcık olmayan kişiler için söz konusudur.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?