İkinci Saç Ekimi Yaptıracaklara Tavsiyeler

İkinci kez saç ekimi yaptıracakların dikkat etmesi gerekenler, saç ekim operasyonundan istenilen başarının elde edilmesi için oldukça önemlidir. İkinci saç ekimi öncesi gerekli bilgilendirme saç ekim operasyonunu gerçekleştirecek hekim tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte hastanın da ikinci saç ekimine dair bilgi sahibi olması sürecin bilinçli bir şekilde yürütülmesi için önemlidir.

ikinci sac ekimi 1 e1600264367101

Bu kapsamda ikinci kez saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İlk saç ekimi tecrübesini edindiğiniz saç ekim merkezinden memnun değilseniz yeni bir saç ekim merkezi aramalısınız. Saç ekim merkezinin teknik donanımı ve operasyonu gerçekleştirecek ekibin tecrübesi ve yetkinliği saç ekim operasyonunun başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle memnun kalmadığınız saç ekim merkezi, ikinci sefer için doğru bir tercih değildir.
 • İkinci saç ekiminde hastanın tecrübesi artar.. Bu süreçte operasyonun başarı riskini azaltacak davranışlardan kaçınmak ve operasyonu gerçekleştirecek hekimin tavsiyelerine uymak oldukça önemlidir.
 • İkinci saç ekiminde saç ekim yöntemlerinin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. İlk saç ekiminde eski tekniklerin uygulanmış olması durumunda ikinci operasyon için gelişmiş teknikleri tercih etmek çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.
 • İlk saç ekiminde edinilen tecrübenin saç ekim merkezi ile paylaşılması sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için oldukça önemlidir. Özellikle alerji veya kanama gibi problemler olduysa bu problemlerin mutlaka saç ekim merkezi ile paylaşılması gerekmektedir.
 • İkinci saç ekiminde fiyatları etkileyen bazı parametreler bulunmaktadır.
 • İkinci kez saç ekiminde ense bölgesi verici bölge olarak ideal bir bölge olmayabilir. Verici bölge seçiminde temel kıstas bölgenin saç dökülmesine karşı dirençli bir bölge olmasıdır. Bu nedenle ensenin verici bölge olarak tercih edilememesi durumunda sakal gibi alternatifleri tercih etmek operasyonun başarı ile sonuçlanması için önemlidir.
 • İlk saç ekimi operasyonun ardından dikkat etmeniz gereken hususlar ikinci operasyon sonrası için de geçerliliğini korumaktadır.

İkinci kez saç ekimi hangi durumlarda gerekmektedir?

İkinci saç ekiminin gerektiği durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzeltme gerekliliği
 • Saçların yoğunlaştırılması talebi
 • Saç ekiminin iki seans olarak planlanması
 • Saç ekiminden sonra eski saçların dökülmeye devam etmesi

ikinci sac ekimi 2

Düzeltme için ikinci saç ekimi

Düzeltme gerekliliği ile ikinci kez saç ekimi yapılması yanlış uygulamalar veya operasyonun beklentiyi karşılamaması nedeniyle gerekir. Saç ekimi operasyonu, başarı oranı oldukça yüksek bir operasyondur. Bununla birlikte hatalı saç ekimi meydana gelebilmektedir. Bu hata saç ekim merkezi seçiminde dikkatsiz davranılması nedeniyle meydana gelebileceği gibi hastanın doğru saç ekim yöntemini tercih etmemesi gibi nedenlerle de oluşabilmektedir. Bu durumda yapılması gereken ikinci saç ekimi operasyonu ile hataların düzeltilmesidir.

Düzeltme amacıyla gerçekleştirilecek ikinci saç ekimi operasyonuna ilişkin bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Saç çizgisinin bozuk olması düzeltme operasyonu gerektirebilir.
 • İlk saç ekimi operasyonu sonrası ortaya çıkan görüntünün yapay olması durumunda, doğal bir görünüm için ikinci bir operasyon uygulanmaktadır.
 • Çim adam görüntüsü olarak tabir edilen görüntü ikinci saç ekimi operasyonunu gerekli kılabilmektedir.
 • İlk saç ekiminde bölgesel sorunlar görülmesi durumunda bu sorunlar düzeltme işlemi ile giderilebilmektedir.

Sıklaştırma nedeniyle ikinci saç ekimi

Yoğunlaştırma için ikinci saç ekimi, ikinci saç ekim uygulamasının en sık tercih edilme nedenlerinden birisidir. Saç ekim uygulaması sonunda elde edilen görüntü hastanın beklentilerini karşılayamayabilir. Saç ekim bölgesinin sıklaştırılması doğal bir görünüm için oldukça önemlidir. İlk ekimde uygulanan greft sayısının bölge için yetersiz kalması durumunda ikinci saç ekimi operasyonu gerekecektir.

ikinci sac ekimi 3

Saç ekiminin 2 seans olarak planlanması nedeniyle ikinci saç ekimi

Saç ekiminin iki seans olarak planlanması ikinci saç ekimi operasyonun zorunlu olmasına neden olmaktadır. Hastanın kelleşme sorunu yaşadığı bölgenin çok geniş olması durumunda, saç ekim operasyonunun ilk seansta bitmesi mümkün olmayabilir.

Ortalama bir saç ekimi operasyonunda 4000’e kadar greft kullanılmaktadır. Greft sayısının 6000 ve üzerine çıkması durumunda ise ikinci seansın zorunlu olduğu kabul edilmektedir.

Eski saçların dökülmesi nedeniyle ikinci saç ekimi

Saç dökülmesi nedeniyle ikinci saç ekimi özellikle ilk operasyonu genç yaşlarda gerçekleştirilen hastalarda gerekmektedir. Eski saçların dökülmeye devam etmesi olası bir durumdur. İlk operasyonda mevcut kelleşme bölgesi kapatıldıktan sonra eski saçların dökülmeye devam etmesi nedeniyle tekrar kel alan oluşabilmektedir. Bu durumda ikinci bir saç ekimi yapılarak estetik bir görüntüye kavuşulabilir.

İkinci kez saç ekimi ne zaman yapılmalıdır?

İkinci saç ekimi zamanı her hastanın kendi nezdinde belirlenmektedir. Bu belirleme ise saç ekim operasyonunu gerçekleştirecek uzman hekim tarafından yapılmaktadır. Ancak genel bir çerçeve çizmek gerekirse ikinci saç ekimi zamanı şu şekilde belirlenmektedir:

 • Verici bölgenin iyileşmesinin beklenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durumda 6-8 ay arasında bekleme süresi bulunmaktadır.
 • İkinci saç ekim operasyonu için ilk operasyonda ekilen saçların tamamının çıkmasının beklenmesi durumunda ilk operasyonun üzerinden 12 ay geçmesi gerekmektedir.
 • İlk operasyondan hemen sonraki gün ikinci saç ekimi uygulanabilmektedir. Bu uygulamaya “gold ekim” adı verilmektedir.

ikinci saç ekimi

Saç ekimi en fazla kaç defa yapılabilir?

Saç ekimin kaç defa yapılabileceği, her hastaya göre değişir. Bunun belirlenmesi için bazı koşulların göz önünde bulundurulması gerekir. Bunlar;

 • Hastanın genel sağlık durumu
 • Hastanın yaşı
 • Verici bölgenin operasyon için yeterli olması
 • Saç dökülmesinin nedeni

İlk operasyonda olduğu gibi sonraki operasyonlarda da hasta kapsamlı bir şekilde analiz edilecek ve hastanın saç ekimi için uygun bir aday olup olmadığı araştırılacaktır. Kişinin saç ekimi operasyonuna uygun bir aday olduğunun anlaşılması durumunda ise operasyon gerçekleştirilecektir.

İkinci kez saç ekimi fiyatları

İkinci saç ekimi fiyatları belirlenirken dikkate alınan bazı etkenler bulunmaktadır. Bu nedenle ikinci kez saç ekimi fiyatları hakkında net bir belirleme yapmak doğru değildir. Fiyatlarda belirleyici olan etkenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç ekim operasyonun gerçekleştirileceği saç ekim merkezinin kalitesi
 • Saç ekim operasyonunu gerçekleştirecek hekimin ve teknik ekibin tecrübesi
 • Saç ekim operasyonu yöntemi
 • Saç ekim operasyonunda uygulanacak greft sayısı

İkinci saç ekimi operasyonunun hastanın kelleşme bölgesinin genişliği nedeniyle gerçekleştirilmesi durumunda uygulamanın gerçekleştirileceği saç ekim merkezinde indirim uygulanabilmektedir. Bu istisna haricinde ikinci saç ekimi operasyonu fiyatları genellikle ilk operasyon ile benzer şekilde belirlenecektir.

Saç ekimi merkezi nasıl seçilir?

Saç ekim merkezi seçimi saç ekimi operasyonun beklentilerinizi karşılaması için dikkat etmeniz gereken en önemli husustur. İlk uygulamadan memnun kalmamanız nedeniyle ikinci saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız merkez seçiminde daha özenli davranmanız gerekmektedir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en temel noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Teknik donanımın yeterli olması gerekmektedir.
 • Teknik ekibin ve hekimin tecrübeli ve yetkin olması gerekmektedir.
 • Merkezin hijyen koşullarını sağlıyor olması gerekmektedir.
 • Sağlık Bakanlığı onaylı olarak hizmet verilmesi gerekmektedir.
 • Merkezi tecrübe eden hastaların memnuniyet oranının yüksek olması gerekmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?