Hiperbarik Saç Ekimi Yöntemi

Hiperbarik saç tedavisi, oksijen tedavisi olarak da bilinen bir yöntemdir. Saç ekim işlemlerinde saçın kafa derisine rahat ve hızlı tutunmasını sağlamak için kandaki oksijen miktarının arttırılmasıdır. Hiperbarik saç ekimi tedavisi ile saç ekimi operasyonunun başarı oranı arttırılmakta ve hastanın sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olması sağlanmaktadır.

Dokuların iyileşmesi için kan ve oksijen gerekmektedir. Hiperbarik saç ekim tedavisi bu noktada devreye girmekte ve yüksek basınçlı bir ortamda uygulama gerçekleştirilerek oksijenin hızlı bir şekilde emilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede iyileşme süreci hızlandırılmakta ve saç kökleri güçlendirilmektedir.

hiperbarik sac ekimi 1

Hiperbarik saç ekimi tedavisi nasıl uygulanır?

Saç ekim adaylarının düştüğü en temel yanılgı, hiperbarik saç ekim tedavisinin ayrı bir saç ekim yöntemi olduğu düşüncesidir. Bu yöntem, saç ekim operasyonu sonrasında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle saç ekimi operasyonu tercih edilen yönteme uygun prosedürde gerçekleştirilmekte ve sonraki aşamada hiperbarik saç ekimi tedavisine geçilmektedir. Tedavinin uygulanması için izlenen adımlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç ekim operasyonunun ardından hasta oksijen odasına alınmaktadır.
  • Bu odada maske yardımıyla kişiye bol miktarda oksijen verilmektedir.

Hastaya verilecek oksijen miktarı uygulamayı gerçekleştirecek hekim tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle oksijen miktarına ilişkin net bir belirleme yapılması mümkün değildir.

hiperbarik sac ekimi 2

Hiperbarik saç ekimi tedavisinin avantajları nelerdir?

Hiperbarik saç ekimi tedavisinin avantajları şu şekildedir:

  • Hastaya verilen yoğun oksijen, iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. FUE saç ekim yönteminin iyileşme süresi yaklaşık olarak 15 gündür. Hiperbarik saç ekim tedavisi uygulandığında ise bu süre 9 güne kadar düşebilmektedir.
  • Saç ekimi operasyonları sonrasında ödem oluşumu meydana gelebilmektedir. Operasyon sonrasında uygulanan hiperbarik saç ekimi tedavisi ise ödem oluşumunu azaltmaktadır.
  • Hiperbarik saç ekim tedavisi, hastanın saç köklerinin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede saç ekimi operasyonunun başarısı artmakta ve hastanın güçlü saçlara sahip olması sağlanmaktadır.
  • Saç ekimi operasyonlarında ortaya çıkan enfeksiyon riski, hiperbarik saç ekim tedavisi ile azaltılabilmektedir.
  • Uygulamanın saçların esnekliğini ve parlaklığını arttırdığı bilinmektedir.
  • Hiperbarik saç ekimi tedavisinin günümüzde klinik araştırmalarla ispatlanan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu kapsamda doğrudan hastaya fayda sağlamaya yönelik bir tedavi olduğu söylenebilmektedir.

Hiperbarik saç tedavisi hangi saç ekim yöntemleriyle kullanılabilir?

Hiperbarik saç tedavisinin uygulanabileceği yöntemler açısından bir belirleme bulunmamaktadır. Tedavinin herhangi bir yan etkisinin bulunmaması ve hastaya sağladığı faydalar, saç ekim yöntemlerinin tamamında tercih edilebilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte yöntem özellikle FUE saç ekim yöntemi ile tercih edilmektedir.

hiperbarik sac ekimi 3

Hiperbarik saç tedavisi kimlere uygulanabilmektedir?

Hiperbarik saç tedavisinin uygulanabileceği kişiler noktasında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Saç ekimi adayının saç ekim operasyonuna uygun bir aday olup olmadığı, operasyon öncesinde uzman bir hekim tarafından kontrol edilmektedir. Kişinin saç ekimi operasyonuna engel bir durumu bulunmuyorsa, saç ekimi operasyonu akabinde hiperbarik saç ekimi tedavisi gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Bununla birlikte son kararın hekim tarafından verilmesi gerekir.

 

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?