Hamilelikte Saç Dökülmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamilelikte saç dökülmesi, oldukça yaygın görülen bir durumdur. Genel olarak hormonal değişimlere bağlı olarak gelişen hamilelikte saç dökülmesi, bazı hamilelik hastalıklarına, beslenme eksikliklerine ve ilaç yan etkilerine bağlı olarak da gözlemlenebilmektedir. Hamilelik dönemi ile başlayan saç dökülmesi doğum sonrasında da birkaç aylık süre ile devam edebilmektedir. Ancak sonrasında kendiliğinden iyileşmektedir. Yine de bu durumdan rahatsız olan kişiler için hamilelik döneminde ve doğum sonrasında uygulayabilecekleri çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

hamilelikte saç dökülmesi

Hamilelikte saç dökülmesi normal midir?

Hamilelikte saç dökülmesi, hamilelik sürecinde en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir ve oldukça yaygın görülen, normal bir durumdur. Normal dönemlerde insanların saç öyküleri ortalama 4 senelik bir saç uzama evresi, 2-3 haftalık bir durgunluk evresi ve sonrasında 3 aylık bir dökülme evresinden oluşmaktadır. Birkaç aylık dinlenme evresinden sonra tekrar saç uzama evresine geçilerek bu döngü yaşam boyunca tekrarlanmaktadır. Sağlıklı bir insanın günde ortalama 60 tel saçı doğal yollar ile dökülmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan çeşitli hormon değişimleri nedeniyle bu evrelerde değişiklikler gözlemlenebilmekte ve daha fazla saç dökülebilmektedir.

Hamilelikte saç dökülmesi hangi aylarda görülmektedir?

Hamilelikte saç dökülmesi genel olarak hamileliğin en erken 1’inci ayından, en geç 5’inci ayından itibaren ortaya çıkmaktadır. Her 100 kadından 40-50 kadında hamilelik dönemi boyunca saç dökülmesi sorunu ile karşılaşılmaktadır. Özellikle doğum sonrasında ani ve hızlı bir şekilde artan saç dökülmeleri, doğumdan 6 ile 12 hafta sonrasında iyileşmekte ve saçlar normal haline geri dönmektedir.

hamilelikte sac dokulmesi 2

Hamilelikte saç dökülmesi neden olur?

Hamilelikte saç dökülmesine neden olan sorunlar genellikle östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak gelişmektedir. Ancak hormonlara bağlı olmayan nedenler ile de saç dökülmesi görülebilmektedir. Hamilelikte saç dökülmesine neden olan durumlardan bazıları şunlardır:

 •  Yetersiz ve dengesiz beslenme

Hamilelik döneminde daha farklı gereksinimlerin oluşması nedeni ile beslenme düzeni, normal düzenden daha farklıdır. Özellikle ilk 3 ayda görülen kusmalar da besin eksikliğine neden olabilmektedir. Hamilelik döneminde besin eksikliğine bağlı olarak gelişen demir, mineral, vitamin ve protein eksiklikleri saç dökülmesine neden olabileceği gibi fazla vitamin alımı da saçlarda dökülmeye neden olabilmektedir.

 •  Hamilelik dönemi hastalıkları

Gebelik diyabeti, mantar enfeksiyonları gibi hamileliğin neden olduğu hastalıklar saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Hamilelikte yaygın olarak görülen yüksek tansiyon ve depresyon, stres gibi durumlara yönelik tedavilerde kullanılan ilaçlar da yan etki olarak saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir.

 • Hormonal değişimler

Normal saç uzama öyküsüne etkide bulunan östrojen hormonunun yükselmesi gibi hormon değişiklikleri hamileliğin belirli dönemlerinde ve doğum sonrasında saç dökülmelerine yol açabilmektedir.

 • Genetik yatkınlık

Ailedeki kadınların hamilelik döneminde saç dökülmesi sorunları yaşamaları genellikle genetik yatkınlık sonucu kişilerin de aynı sorunu yaşamalarına sebep olmaktadır.

 • Tiroit bezi problemleri

Tiroit bezinden salgılanan hormonlarda yaşanan bozukluklar kişilerin sindirim, metabolizma ve psikolojik durumunu etkileyebilmektedir. Bu durum saç ve tırnakları etkileyebilmekte ve saçların dökülmesine neden olabilmektedir.

 • Kadın hastalıkları

Polikistik over gibi bazı kadın hastalıkları, hamilelik dönemi ile birlikte aşırı tüylenme ya da saç dökülmesi gibi farklı kıl kökü sorunlarına neden olabilmektedir.

 • Doğum kontrol yöntemlerinin kesilmesi

Hormon düzenini etkileyen durumlardan biri olan doğum kontrol haplarının ya da diğer doğum kontrol yöntemlerinin hamilelik ile birlikte kesilmesi saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Kürtaj, ölü doğum ya da düşük yapılması durumlarında da saç dökülmeleri görülebilmektedir.

 • Saç derisinin zayıflaması

Hamilelik dönemi ile birlikte vücutta yaşanan değişiklikler saç derisini olumsuz yönde etkileyebilmekte ve saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

hamilelikte sac dokulmesi 1

Hamilelikte saç dökülmesi nasıl önlenir?

Hamilelikte saç dökülmeleri genellikle hamileliğin ortalarından itibaren başlamakta ve doğum sonrası da belirli süreler ile devam etmektedir. Hamilelik sırasında saç dökülmesi için uygulanabilecek yöntemler genellikle daha sınırlıdır. Ancak doğum sonrasında PRP ya da saç mezoterapisi gibi çeşitli dermokozmetik uygulamalardan yararlanılabilmektedir. Hamilelik sırasında görülen saç dökülmesinin önlenmesinde etkili olan uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Saç derisini beslemek ve saç sağlığını korumak amaçlı düzenli olarak zeytin yağı gibi besleyici ve doğal yağlar ile bakım yapmak
 • Saçları yüksek ısıya maruz bırakan düzleştirici, maşa kurutma makinesi gibi araçların kullanımından kaçınmak, duş sonrası havlu ile kurulamak
 • Saçı ıslak taramaktan kaçınmak ve geniş dişli bir tarak ile narince taramak
 • Hamilelik dönemine uygun bir beslenme programı ile yeterli vitamin ve mineral desteğini almak
 • Stres seviyesini azaltıcı hafif yürüyüşler, meditasyon gibi uygulamalarda bulunmak
 • Kimyasal içerikli saç bakım ürünü ve kozmetiklerden uzak durmak
 • Biyotin ve silika içerikli saç bakım içeriklerine yönelmek

Hamilelikte saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Hamilelikte saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biri olan yetersiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksikliğinin giderilmesi ve saç dökülmelerinin önlenmesi için tüketilebilecek yiyecek ve içeceklerden bazıları şunlardır:

 • Saç hücrelerinin oluşumunda etkili olan ve B vitamin grubundan olan folik-asitin bolca bulunduğu mercimek, ıspanak, pancar, lahana, brokoli, greyfurt, baklagiller
 • C vitamini içeriği yüksek olan portakal, karpuz, çilek gibi mevsim meyveleri
 • Zengin sağlıklı yağlar içeren ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuru yemişler
 • Bol miktarda su
 • Yüksek çinko içeren balık, karides gibi deniz ürünleri
 • Yoğurt, peynir gibi kalsiyum ve protein içeren besinler
 • Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen saç dökülmesi sorunlarının giderilmesi için yeşil ve kuru fasulye, ıspanak, soya fasulyesi, çemen, müsli, kuru üzüm, badem, nohut

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?