Genetik Saç Dökülmesi Ne Zaman Durur?

Genetik saç dökülmesi, her iki cinsiyeti de etkileyen ve kalıcı kellik ile sonuçlanabilen kalıtsal bir durumdur. Günde ortalama 100 tel saç dökülürken, genetik saç dökülmesine sahip olan kişilerde 150 telden fazla saç dökülmesi görülür. Erkeklerde şakak bölgelerinde başlamakta ve zamanla tepe bölgesi ile birleşerek tam kelliğe yol açabilmektedir. Kadınlarda tam kellik söz konusu olmasa da tepe bölgesinde başlayan dökülmeler kalıcı açıklıklara sebep olabilmektedir. Ergenlikten sonra herhangi bir dönemde başlayabilen sürecin sonlanması kişilere göre farklılık göstermekle birlikte 40’lı yaşlarda yavaşlamaya başlar.

genetik sac dokulmesi ne zaman durur 1

Genetik saç dökülmesi nedir?

Genetik saç dökülmesi, halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak da adlandırılan, genetik yatkınlık ve hormonal bozukluklardan dolayı oluşan bir saç dökülmesi türüdür. Genetik saç dökülmesi görülme oranı erkeklerde %80 oranındayken kadınlarda bu oran %50’dir. Androgenetik Alopesi olarak da bilinen erkek tipi saç dökülmesi, kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtiler gösterebilmektedir. Oluşum nedenleri, vücuttaki androjen hormonuna bağlı olarak gelişmektedir. Testosteron hormonunun fazla salgılanması ile birlikte androjen hormonu da artmakta ve saç köklerine giden damar yolları daralmaktadır. Bu durum saç köklerinin yeterli beslenememesine ve güçsüzleşerek dökülmesine yol açmaktadır. Testosteron hormonunun fazla salgılanması erkeklerde genellikle kalıtsal sebeplerle gerçekleşirken kadınlarda hormonal bozukluklara bağlı olarak gelişmektedir. Genetik saç dökülmesi, kalıcı tam kellik ile sonuçlanabileceği gibi bölgesel kellik ve açıklıklar şeklinde de sonuçlanabilir.

genetik sac dokulmesi ne zaman durur 3

Genetik saç dökülmesi nasıl anlaşılır?

Genetik saç dökülmesi, erkeklerde ve kadınlarda farklı dökülme karakteristiğine ve farklı dökülme yoğunluğuna sahiptir. Belirtilerinin ayrı ayrı incelenmesi gerekmektedir.

Erkeklerde genetik saç dökülmesi, genellikle şakak bölgelerinde başlamaktadır. Başlarda zayıflayan ve seyrelen saçlar, ilerleyen dönemlerde dökülmekte ve açıklıklar oluşmaktadır. Şakaklarda oluşan seyrelmeler ile birlikte ön saç çizgisi geriye çekilmektedir. Sürecin devamında tepe bölgesi açılmaktadır. Tepe bölgesindeki açılma ile ön saç çizgisi birleşerek kellik durumları gözlenebilmektedir. Tüm bu sürecin tamamlanması, aileden gelen kalıtsal genlerin özelliği ile alakalıdır. Kimi erkekler bu süreci 20 sene içerisinde tamamlarken, hızlı dökülme gösteren erkeklerde bu süreç 5 yıl içerisinde de tamamlanabilir.

Kadınlarda genetik saç dökülmesi erkeklerden farklı olarak tepe bölgesinden başlamaktadır. Erkeklerde tam kellik ile sonuçlanabilen genetik saç dökülmesi kadınlarda kellik gibi bir sonuç doğurmamaktadır. Tepe bölgesinde giderek genişleyen bir açıklık oluşmakta, çok ciddi dökülmesi olan kişilerde tepe bölgesine ek olarak yanlarda da açıklıklar görülmektedir.

genetik sac dokulmesi ne zaman durur 2

Genetik saç dökülmesi ne zaman biter?

Genetik saç dökülmesi, ergenlik bittikten sonra herhangi bir dönem içerisinde başlayabilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda genetik saç dökülmesi benzer dökülme süreci izlemektedir. İlk olarak zayıflamış olan kıl kökleri, saç tellerini besleyememekte ve dökülme görülen bölgedeki saçlar, diğer saçlara göre daha zayıf kalmaktadır. Aynı sebeplerden dolayı diğer saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam ederken, ilgili bölgede saçlar daha kısa kalmaktadır. İlerleyen süreçte yoğun bir şekilde dökülmeye başlayan saçlar nedeniyle bölgede açıklık ile süreç sonuçlanmaktadır. Genellikle 20’li yaşlarda başlayan dökülmeler 40’lı yaşlara gelindiğinde yavaşlamaya ve durmaya başlamaktadır.

genetik sac dokulmesi ne zaman durur 4

Genetik saç dökülmesi tedavi edilebilir mi?

Genetik saç dökülmesi, aşamalı olarak ilerleyen bir dökülmedir ve kayıplar geri getirilememektedir. Çeşitli tedavi yöntemleri ile dökülme süreci yavaşlatılsa da ilerleyen süreçte kalıcı açıklıklar oluşmaktadır. Genetik saç dökülmesinin tedavisinde ilaç tedavisi, saç mezoterapisi ve PRP gibi uygulamalar ile belirtiler azaltılabilmektedir. Ancak bunun için de erken teşhis gereklidir. Saç dökülmesi ilerlemiş ve kellik bölgeleri oluşmuş kişilerde kalıcı bir tedavi yöntemi olarak saç ekimi uygulanmaktadır. Genetik saç dökülmesi sürecini tamamlamış ve aktif dökülmesi olmayan kişiler, kendi saç köklerinin ilgili bölgelere ekilmesi ile sağlıklı ve kalıcı saçlara ulaşmaktadırlar.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?