Genetik Saç Dökülmesi Hakkında Her Şey

Genetik olarak görülen saç dökülmeleri, aile üyelerinden birinde bulunan saç dökülmesi faktörlerinin genetik aktarım yoluyla diğer aile üyelerinde görülmesi olarak bilinmektedir. Genetik saç dökülmesi, bir hastalığa bağlı olarak görülmekle birlikte genel saç yapısıyla ilgili de olabilmektedir.

genetik sac dokulmesi 2

Genetik saç dökülmesi nedir?

Genetik saç dökülmesinin yaşlılık döneminde görülmesi herhangi bir problem olmazken özellikle erken yaş döneminde görülmekte olan genetik saç dökülmelerinin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Genetik saç dökülmesinin erken yaşlarda görülmesi durumlarında pek çok psikolojik sorun da ortaya çıkabilmektedir. 20’li yaşlarda görülen bu problemin kısa sürede tedavi edilmesi halinde ise istenen güçlü saçlara kavuşmak mümkün olmaktadır.

genetik sac dokulmesi 1

Genetik saç dökülmelerinin belirtileri nelerdir?

Genetik saç dökülmelerinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç dökülmeleri yılın belirli dönemlerinde değil sürekli olarak devam ediyorsa,
  • Aile üyelerinde saç dökülmesi sorunun görülmüşse,
  • Saç dökülmelerini saç kıran gibi belirgin saç problemleri nedeniyle oluşmamışsa,

Bu belirtilerin görülmesi durumunda saç dökülmesinin genetik bir saç dökülmesi olduğu söylenebilmektedir. Bazı durumlarda bu faktörlerin yanı sıra belirli hastalıkların ya da mevsimsel geçişlerin de saç dökülmelerini etkiledikleri bilinmektedir.

genetik sac dokulmesi 3

Erkeklerde genetik saç dökülmesi nasıl anlaşılır?

Erkeklerde genetik saç dökülmesinin anlaşılması, genellikle Türk tipi kelleşme olarak bilinmektedir. Özellikle kafanın üst bölgesinde ya da kulak arkası bölümlerde kelleşme meydana gelebilmektedir.

Erkeklerde görülen genetik saç dökülmesi genellikle 20’li yaşlardan sonra başlamakta ve 30’lu yaşlarda son halini almaktadır. Bu nedenle saç dökülmelerinin 20 yaş öncesinde başlaması durumunda farklı nedenlere de bağlanması mümkün olmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin tamamen kellik oluşturması da söz konusu olabilmektedir. Fakat bu durum daha az görüldüğü için genel dökülmelerin başın belirli bölümlerinde olduğu gözlemlenmektedir.

genetik sac dokulmesi 7

Kadınlarda genetik saç dökülmesi nasıl olur?

Kadınların genetik saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kelleşmeye neden olmaz. Kadınlarda oluşan saç dökülmelerinin kısa süre içerisinde anlaşılması oldukça zordur.

Genetik saç dökülmesinin oranlarına bakıldığında kadınlarda daha fazla görülmesine rağmen kadınların saç dökülmelerini sonucu daha uzun sürelerde ortaya çıkar. Genetik saç dökülmesi belirtisi görülmese bile saç dökülmesinden söz edilebilir.

Kadınlarda genel olarak saçlarda zayıflama ya da geç uzama gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Özellikle başın saç bitimi olarak bilinen alın bölgesinde açılma olması durumunda genetik bir saç dökülmesinden söz edilebilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin sonucu olarak aynı zamanda saç derisinin görülmeye başlaması da söylenebilmektedir. Saç derisinin açılması ya da uzak mesafeden görülmesi durumunda saç dökülmesi olduğu düşünülerek destek alınması gerekmektedir.

genetik sac dokulmesi 5

Genetik saç dökülmeleri nasıl önlenebilir?

Genetik saç dökülmelerinin önlenebilmesi için öncelikli olarak saç tipinin doğru tanınması ve saç tipine doğru şekillerde müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yapılabileceklerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yağlı olan saçlarda aşırı yağın giderilmesi için saç kremi kullanılmaması ve doğru şampuanların tercih edilmesi gerekir.
  • Kuru saçlarda da saç dökülmesi olabilir. Fakat kuru saçlar için yapılması gerekenler öncelikli olarak saçın nem dengesinin korunmasıdır.
  • Saç bakımı yalnızca şampuan ve kremle yapılmamalıdır. Saçı güçlendirmek için doğal saç maskeleri tercih edilebilir.
  • Saçın havalandırılması, çok fazla güneşe maruz bırakılmaması da diğer öneriler arasında yer almaktadır.

Genetik saç dökülmesi sonuçlarının önlenebilmesi için herhangi bir belirti olmasa bile aile üyeleri içerisinde saç dökülme riski olması durumunda yapılması gerekenler olarak bilinmektedir. Bu önlemlere rağmen saç dökülmeleri görülmeye başlanırsa tıbbi bir destek alınması da önerilmektedir.

Saç bakımı için hangi durumlarda uzman desteği gerekir?

Saç bakımı için uzman desteğinin gerekli olduğu durumlar, saç dökülmesinin doğal yollar ile durdurulamaması olarak bilinmektedir. Saç dökülmesine yönelik yapılan önleyici yöntemler ya da saç sağlığını koruyucu doğal beslenmelere rağmen saç dökülmeleri devam edebilmektedir. Bu durumda gerekli olan bir uzman desteği almak olarak bilinmektedir.

Saç bakımına ilişkin uzman desteği almak için saç dökülmelerinin artış göstermesi beklenmemelidir. Aile üyeleri içerisinde saç dökülme problemi olan herkes için saç bakım desteği almak, daha güçlü saçlara sahip olmaya yardımcı olmaktadır. Saç kıran ya da kanser tedavisi gibi durumların sonuçları göz önünde bulundurularak saç bakımının erkenden yapılması gerekmektedir.

genetik sac dokulmesi 4

Genetik saç dökülmesi tedavileri nasıl yapılır?

Genetik saç dökülmesi tedavileri, saç derisine ve saç tipine göre farklılık göstermektedir. Uygulamalardan biri, ilaç kullanımıdır. Saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınması durumunda saç dökülmesinin durdurulması söz konusu olabilmektedir.

Saç dökülmesinin durdurulması için dışarıdan müdahale de gerekebilir. Bunlardan biri Mezoterapi uygulamasıdır. Saç derisi için ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin deriye enjekte edilmesi ile istenen tedavi tamamlanmış olmaktadır.

Tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise PRP olarak bilinmekte olan kök hücre tedavisidir. Bu tedavi ise kişinin kendi kan hücrelerinin saç derisi için uygun hale getirilerek yeniden saç köklerine enjekte edilmesidir.

Saç güçlendirme için yapılan tedavilerin etkili olmaması durumunda ise son tedavi biçimi, saç ekim tedavisidir. Kelleşme olması durumlarında bile çözüm sunabilen bu tedavi farklı şekillerde yapılabilmektedir.

genetik sac dokulmesi 6

Saç ekimi tedavisi nasıl yapılır?

Saç ekimi tedavisi, klasik yöntemlerin yanı sıra günümüzde yeni teknolojik uygulamalarla da yapılır. FUE tekniği olarak bilinen bu tekniklerden birisinde, ense kökünden alınan kıl köklerinin uygun şekillerde saç derisine eklenmesi olarak uygulanmaktadır. Saç ekimi ile ilgili olarak robotik teknolojilerinin kullanılmasıyla da saç ekiminin yapılması mümkün olmaktadır. Bu yöntem sistemli bir ölçüm yaptığı için çok sık tercih edilen yöntemler arasında gösterilebilir.

Saç ekim tedavilerinde ışın yöntemleri kullanılarak da tedavi uygulanabilmektedir. Bu yöntem sayesinde herhangi bir kesi ya da yara izi kalmadan da kısa bir sürede saç ekim işlemlerinin tamamlanması mümkün olmaktadır. Saç ekimi, kel olanlar için ya da saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için uygulanabilir bir yöntemdir. Genellikle erkekler için uygulandığı görülse de, kadınlar için de uygulanan özel yöntemleri bulunabilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için saç ekimi nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Stresin saç dökülmelerine etkisi nedir?

Saç dökülmelerinde stresin etkisi, pek çok hastalıkta olduğu gibi yüksek oranda olmaktadır. Stres durumunda hormon değişikliklerinin yaşanması sonucunda saçlarda güçsüzleşme ya da dökülmeler oluşabilmektedir.

Stres ve kaygı durumlarının saç dökülmesinde etkili olmasının bir diğer faktörü ise, kaygı ve stres durumlarının kan dolaşımını olumsuz etkilemesi olarak bilinmektedir. Olumsuz bir kan dolaşımı olan saç bölgesinde güçlü saçların çıkması mümkün olmamaktadır.

Stres durumu beraberinde uyku problemlerini de getirmektedir. Uyku esnasında salgılanan melatonin hormonu, saç güçlendirici bir etki sunması nedeniyle, uykusuzluk üzerinden de saç dökülmesi sorunları ile karşılaşıldığı gözlemlenmektedir.

Genetik saç dökülmesi de stres durumu ile tetiklenen bir saç dökülme problemi olarak bilinmektedir. Normal süreçte genetik faktörlerin olmasına rağmen saç dökülme problemi ile karşılaşmayan kişilerin, stres ve kaygı durumları ile karşılaşmaları halinde saç dökülmesi problemi yaşadıkları bilinmektedir.

Bunlar göz önünde bulundurulduğunda saç dökülmesine yönelik yapılan tedavilerin içerisinde genellikle stres ve kaygı durumlarının giderilmesine yönelik psikolojik destek tedavileri de bulunmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?