Erkeklerde Saç Dökülmesine Çözüm

Erkeklerde saç dökülmesi birçok erkeğin hayatının belirli dönemlerinde az veya çok karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Geçmişten günümüze saç dökülmesinin tarihçesine baktığımızda, birçok medeniyetin, imparatorun ve hekimin bu alanda araştırmalar yaptığını görmek mümkündür. Erkeklerde saç dökülmesinin önüne geçebilmek için insanoğlu, yılan yağından ısırgan otuna, eşek toynağından güvercin gübresine kadar onlarca yöntem denemiştir. Ancak geçtiğimiz yüzyılda kayda değer ilerlemeler kaydedilememiştir. Kimi erkeklerde saç dökülmesi genetik kökenliyken kimilerinde ise stres veya beslenme kaynaklıdır. Stres ve beslenme kaynaklı dökülmeler bir süre sonra kendiliğinden durabilir veya dökülmeyi engelleyen ilaçlar kullanılarak durdurulabilir. Ancak genetik kökenli saç dökülmesinde tek çözüm saç ekimidir.

erkeklerde sac dokulmesi 1

Erkeklerde saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi

Genetik olarak bilinen ve çoğu erkeğin 20’li yaşlarda yaşadığı saç dökülmesi, yaşla doğru orantıda ilerler. 50’li yaşlarda ise giderek seyrelen ve zayıflayan saç köklerinin sonucu kellik ile sonuçlanır. Erkeklerde en yaygın saç dökülme sebebi bilimsel adıyla “androgenetik kellik” olarak adlandırılan dökülme tipidir. “Erkek tipi dökülme” olarak da bilinen dökülme türü genellikle kellikle sonuçlanır. Bunun sebebi ise Dihirotestosteron (DHT) hormonundan kaynaklanmaktadır. Testesteron hormonunun beslediği DHT etkisiyle, hassas kafa derisindeki saç kökleri, saç dökülmesine sebep olur.

erkeklerde sac dokulmesi 2

Saç dökülmesini sınıflandırma/derecelendirme

1975 yılında Dr. O’tar Norwood tarafından kaleme alınan “Norwood Sınıflandırması”, erkek tipi saç dökülmesinde kullanılan en yaygın sınıflandırma türüdür. Erkeklerde saç dökülmesini ele alan bu model, iki yönlü oluşan ve gözle net bir şekilde görülen saç dökülme tipidir. Norwood tipi sınıflandırmada, saçlarda geçici durgunluk ve tepe incelmesiyle meydana gelen saç dökülmesi çift taraflı oluşur. Kadın tipi saç dökülmesinden farklı olan kısmı, erkeklerde alın (ön) tarafındaki saçlar vertex (tepe) bölgesine doğru dökülürken, diğer taraftan da tepeden alına doğru yani tam zıt yönden dökülmeler başlar. Çift taraflı dökülmenin gerçekleştiği bu sınıflandırma kellikle sonuçlanır.

erkeklerde sac dokulmesi 3

Saç dökülmesinin teşhisi

“Androgenetik kellik” olarak adlandırılan erkek tipi saç dökülmesinin teşhisi oldukça kolaydır. Öncelikle teşhisin, mutlaka bir saç ekim doktoru tarafından yapılması gerekmektedir. Erkeklerde saç dökülmesinin teşhisi çıplak gözle yapılan muayenelerle yapılamaz. Durumunun ciddi olup olmadığına hasta karar veremez. Doktor “optik lup” adı verilen cihazı kullanarak hastanın kafa derisini ve saçlarını yakından inceleyerek teşhisi kolayca koyabilir.

erkeklerde sac dokulmesi 4

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesinde iki tür tedavi yöntemi vardır. İlaç ve saç ekimi operasyonu olmak üzere ikiye ayrılan tedavi yöntemlerinde doktorun muayenesi ve hastanın dökülme tipi büyük önem taşır. İlaç kullanımı genetik dökülmelerde işlevsiz kalır ve diğer durumlarda ise sadece dökülme sürecini çok kısa süreli yavaşlatır. Bununla birlikte, genetik kaynaklı saç dökülmelerinde dahi başarı oranı oldukça yüksek olan saç ekim operasyonları, ülkemizde ve dünyada saç dökülme sorunu yaşayan hastaların ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Sonuç olarak, genetik veya stres/beslenme kaynaklı dökülmeleri her erkek yaşayabilir. Kimi zaman saç dökülmesinin önüne geçilemeyebilir. Etrafınızda size kocakarı ilaçları tavsiye edenler olabilir. Bunun yanı sıra televizyon ve internette içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz, sağlığınızı tehdit edebilecek ilaçların reklamlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken en mantıklı davranış, saç dökülmesini fark eder etmez bir dermatolog veya saç ekim doktoruna danışmak olacaktır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?