Beyaz Saç Ekilir mi?

Beyaz saç ekimi, kişilerin donör bölgede beyaz renkli saç köküne sahip olması halinde mümkün olmaktadır. Beyaz saç ekimi uygulamaları, diğer saç ekimi uygulamaları ile benzer aşamalara sahiptir. Fakat beyaz saç köklerinin siyah saç köklerine oranla daha zor ayırt edilebilir olması, donör bölgeden saç kökü toplama ve ilgili alana ekimi sırasında daha uzun sürelerin harcanmasına sebep olabilmektedir.

beyaz sac ekilir mi 3

Beyaz saç ekimi nedir?

Beyaz saç ekimi, saç ekimi operasyonu sırasında beyaz saç köklerinin donör bölgeden alınıp ilgili bölgeye ekilmesi işlemidir. Özellikle 40 yaşından sonra başlayan saç beyazlaması ile birlikte beyaz saç ekimi sıklıkla yapılan bir uygulamadır. Burada dikkat edilmesi gereken donör bölgeden alınacak olan saç köklerinin yapısıdır. Hastalarda saç beyazlaması bölgesel olabilmektedir. Beyaz saç ekimi işleminin gerçekleştirilebilmesi için donör bölgeden alınacak saç köklerinin de beyaz olmaları gerekmektedir. Beyaz saç kökleri, ekim bölgesine yerleştirildikten sonra tekrar beyaz renkte büyümektedir. Siyah renkte büyüme gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat donör bölgeden alınan saç kökü siyah olsa da, ekildiği yerde siyah yetişse de ilerleyen dönemlerde yapısı gereği diğer saçlar gibi beyazlayabilir. Saç rengini belirleyen, saç kökünün yapısıdır.

beyaz sac ekilir mi 4

Beyaz saç ekimi nasıl yapılır?

Beyaz saç ekimi operasyonlarında uygulanan işlem aşamaları ile diğer saç ekimi operasyonları arasında bir fark yoktur. Sadece beyaz saç ekiminde beyaz saç kökleri, siyah saç köklerine göre çok daha zor ayırt edilmektedir. Bu durum donör bölgeden saç kökü toplama işlemleri sırasında sorunlar doğurabilmektedir. Bir diğer dezavantaj ise donör bölgedeki saç yapısının hem siyah hem de beyaz saç kökü içerdiği durumlardır. Ekim yapılacak bölgenin saç yapısına ve rengine bağlı olarak uygun saç tasarımının yapılması sağlanmalıdır. Saç renginin henüz siyah olduğu bir bölgeye, ense bölgesindeki karışık saç rengindeki saç köklerinden sadece siyah olanlar toplanacak ise bu işlemin çok dikkatli yapılması gerekmektedir. Siyah saç olan bölgeye yanlışlıkla beyaz saç kökü ekmek ya da beyaz bir bölgeye siyah saç kökü ekmek, estetik açıdan kötü bir görüntü yaratır. Beyaz saç ekimi operasyonu öncesinde ayrıntılı saç analizi ve saç tasarımının yapılması estetik görüntü ve saç ekimi başarısı için önem arz etmektedir.

beyaz sac ekilir mi 1

Beyaz saç ekiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Beyaz saç ekiminde dikkat edilmesi gereken, tasarıma uygun bir saç görüntüsü elde etmektir. Kır, siyah ve beyaz saç tellerinin bulunduğu kişilerde doğal bir görüntü elde etmek ve renk farklarını önlemek gereklidir. Bu nedenle uzman kişilerin, gerekli bölgelerde yapılacak olan ekim tasarımı, yoğunluğu ve kullanılacak tekniklere operasyon öncesinde hakim olmaları gerekmektedir. Yapılan saç tasarımı sonrasında hangi bölgeye hangi renkten kaç tane saç kökü ekileceğine karar verilmeli ve ayrıntılı bir plan hazırlanmalıdır.

beyaz sac ekilir mi 2

Beyaz saç ekimi tasarımı nasıl yapılmaktadır?

Beyaz saç ekiminde saç tasarımı işlemleri için öncelikle ayrıntılı bir saç analizinin yapılması gerekmektedir. Saç analizi sonrasında donör bölge yoğunluğu belirlenmekte ve donör bölgedeki saç renklerinin dağılımı hesaplanmaktadır. Aynı şekilde ekim yapılacak bölge de incelenmekte ve ne kadarlık bir saç kökünün gerektiği, ekim bölgesindeki ve çevresindeki saçların renk dağılımı belirlenmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra iki bölge arasında karşılaştırmalar yapılmaktadır. Kişilerin de talepleri doğrultusunda hangi bölgeye hangi renk saç telinden ne kadarlık ekileceği, donör bölgenin yeteri kadar belirlenen renk saç köküne sahip olup olmadığı belirlenmekte ve saç ekimi tasarımı tamamlanarak beyaz saç ekimi planlaması yapılmaktadır.

Saç ekimi operasyonu süreci ile ilgili bilgi almak için saç ekimi süreci yazımızı okumanızı öneririz.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?