Alın Bölgesine Saç Ekimi

Alın bölgesine saç ekimi günümüzde her iki cinsiyette de yaygın olarak yapılan bir uygulamadır. Estetik görünüm açısından büyük bir etkiye sahip olan alın bölgesi, saç çizgisiyle direkt olarak bağlıdır. Ön saç çizgisine yapılan uygulamalar ile talep edilen alın ve saç görüntüsüne ulaşmak mümkündür. Alın bölgesine saç ekimi, saç çizgisinde gerileme, saç çizgisinin bozulmuş olması, alın daraltma ya da tamamen kozmetik amaçlar ile yapılabilmektedir.

alın bölgesine saç ekimi

Alın bölgesine saç ekimi ile erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıldır?

Ön saç çizgisinin bozulması genellikle erkek tipi saç dökülmesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Androgenetik Alopesi olarak adlandırılan dökülmenin erken belirtileri ön saç çizgisinde gerilemedir. İlerleyen süreçte açıklıklar aşamalı olarak artabileceği gibi sadece alın bölgesi ile sınırlı olarak da kalabilir. Erkek tipi saç dökülmesine bağlı olarak gelişen ön saç çizgisinin gerilemesi, ancak durağan bir dökülme tipi gözleniyor ise saç ekimi ile düzeltilebilmektedir. Aktif olarak dökülmeleri devam eden ve alın bölgesi dışında başka alanlara da ilerleyen saç dökülmelerinde saç ekimi işlemi risk taşımaktadır. Devam eden saç dökülmelerine yapılan saç ekimi uygulamaları, ilerleyen dönemlerde saç ekilmiş olan alan ile diğer alanlar arasında görüntü farklılıklarına neden olacaktır. Bu nedenle aktif bir erkek tipi saç dökülmesine sahip olan kişilerin saç çizgisinin düzeltilmesi için saç ekimi önerilmemektedir. Genellikle 30’lu yaşlardan itibaren duran ya da durmaya yaklaşan erkek tipi saç dökülmeleri,  alın bölgesine saç ekimi için uygundur.

alin bolgesine sac ekimi 2

Alın bölgesine saç ekimi ile ön saç çizgisini düzeltme işlemi nedir?

Alın bölgesine saç ekimi ile saç çizgisinin düzeltilme işlemi kaza, yanık, darbe ya da hastalık sonrası ön saç çizgisinde oluşan girinti çıkıntıların düzeltilmesinde uygulanmaktadır. Özellikle kadınlarda saç toplama şekline bağlı olarak ön saç çizgisinin bozulmasında alın bölgesine saç ekimi ile etkili sonuçlar alınabilmektedir. Yapılacak ön saç çizgi tasarımı ile daha düzgün, belirgin ve düzenli bir alın hattı oluşturulmaktadır.

alin bolgesine sac ekimi 3

Alın bölgesine saç ekimi ile alın daraltma işlemi nedir?

Alın bölgesine saç ekimi ile etkili sonuçlar alınan alın daraltma işlemi genellikle doğuştan ve genetik oluşan geniş alın durumlarında yapılmaktadır. Yüzün daha uzun ve daha büyük görünmesine sebep olan geniş alın, kişileri estetik görünüşleri konusunda rahatsız edebilmektedir. Saç çizgisinden alın bölgesine doğru yapılan saç ekimleri sonucunda daha orantılı bir alın genişliğine sahip olmak mümkündür.

alin bolgesine sac ekimi 4

Alın bölgesine saç ekimi nasıl yapılır?

Alın bölgesine saç ekimi tam kellik durumundaki saç ekimi işlemleri ile benzer aşamalar içeriyor olsa da uygulama alanının daha dar olması sebebiyle genellikle daha kısa süren bir operasyondur.

  • Saç ekimine hazırlık

Alın bölgesine saç ekiminde ilk aşama olan hazırlık hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve operasyon için uygunluğun test edilmesinden oluşmaktadır. Dökülmeye bağlı olarak ön saç çizgisi bozulan kişilerin dökülme hikayesi dinlenir, aile öyküsü incelenir ve ayrıntılı saç analizleri ile dökülmenin tipi ve derecesi belirlenir. Çeşitli laboratuvar tetkikleri ile kişilerin Hepatit B, Hepatit C, HIV gibi operasyonu engelleyici bir hastalığının bulunmadığı tespit edildikten sonra son olarak greftlerin alınacağı donör bölgesi incelenir ve saç kalitesi belirlenerek hazırlık aşaması tamamlanır.

alin bolgesine sac ekimi 5

  • Saç çizgisi tasarımı

Kişilerin talepleri ve ön saç çizgisinin durumuna bağlı olarak kişilerin yüz hattına uygun bir alın çizgisi hattı belirlenmektedir. Genellikle kadınlarda düz veya oval, erkeklerde şakak çizgisine uygun V veya M şekli verilmektedir.

  • Operasyon

Lokal anestezi ile uyuşturma işlemi yapıldıktan sonra donör bölgeden yeterli sayıda greft tek tek çıkarılmaktadır. Saç kökleri olan greftlerin çıkarılmasından sonra yerleştirilecek bölgeye uygun derinlikte kanallar açılmakta ve greftler bu yuvalara yerleştirilmektedir, böylelikle saç ekimi operasyonu tamamlanmaktadır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?