Saç Aşısı ile Saç Dökülmesi Tedavisi ve Saç Gürleştirme

Saç aşısı, uyuyan kök hücrelerin aktif hale gelebilmesi için yapılan enjeksiyon işlemidir. İnsanların kök hücreleri doğumdan sonra uyuma evresine geçiş yapmaktadır ve saç aşısı ile bu hücreleri uyandırabilecek özel bir formül uygulanmaktadır. Saçın büyümesi, uzaması, daha kaliteli hale gelmesi, saç dökülmesinin azalması gibi amaçlarla saç aşısı yapılmaktadır. Birçok vitamin ve mineral saç derisinin altına enjekte edilmektedir. Saç ekimi uygulamalarını destekleme amacı ile de saç aşısı uygulaması yapılabilmektedir. Ayrıca PRP destekli saç aşısı da yapılmaktadır. Saç kayıplarının durdurulması ve zayıf olan köklerin canlanması amacı ile yapılan bir işlem olduğu için hastaya göre eski saçların geri kazanılması için saç ekimi işlemi yapılması gerekebilmektedir.

sac asisi 1

Saç aşısı tedavisi nedir?

Saç aşısı işlemi, oto saç klonlama ismi ile 1999 yılından beri kullanılmaktadır. Saç tedavileri için kullanımı ise 2008 yılı ile beraber başlamıştır. Oto saç klonlama olarak isimlendirilmesinin sebebi yetişkin hücrelerin aktifleştirilmesi ile beraber yeni doku üretiminin yapılması ve sonrasında hücrelerin kopyalanması prensibine dayanmasıdır. Amerikan ordusu üzerinde kullanılan özel bir formül olmakla beraber askerlerin savaş yaralarında ve organ kopmalarında yararlanılan bir formüldür. %90 kullanım alanı bu olurken, %10 kullanım alanı ise ABD’deki hastane ve kliniklerde saç tedavileri içindir. Fabrikasyon bir aşı olmaması sebebi ile özel üretim olan bu aşı ABD dışında kullanılmamaktadır. Uygulanacağı bölgeye sadece bir kere enjekte edilmektedir.

Saç aşısı uygulaması kimlere yapılabilir?

  • Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen bir tedavidir.
  • Erkeklerde kellik başlangıcı döneminde saç aşısı uygulanmaktadır ve saç dökülmelerinin azalması ile beraber kelliğin daha da geciktirilebilmesi sağlanabilmektedir.
  • Tüysü saç teli ağırlıkta olanların saç tellerinin daha hacimli olması, kalınlaşması için saç aşısı yapılmaktadır.
  • Kadınların herhangi bir saç dökülmesi problemlerine karşı saç aşısı uygulaması yaptırabilmektedir.
  • Saç kıran, lupus gibi hastalıklar sonucunda saç dökülmesi problemi yaşanıyor ise saç aşısı yapılmaktadır.
  • Kaş ve sakal bölgesi ile ilgili problem yaşayanlar için de uygulanan bir tedavidir.

Saç aşısı uygulayabilecek doktorlar kimlerdir?

Saç aşısı uygulayabilecek olanlar; Dr. Gary Hitzig’in eğittiği ya da onun eğitme yetkisi verdiği kişilerdir. Oto saç klonlama olarak da bilinen saç aşısı tedavisinde ektraselüler matriksi içeren özel bir toz kullanılmaktadır. Bu toz ABD’de üretilmiş ve FDA tarafından da onaylanmış bir tozdur. Alternatifi bulunmamaktadır. Bu tozun aşı formuna getirilmesi ile Dr. Gary Hitzig sayesinde olmaktadır. Bu sebeple saç aşısı yaptırma düşüncesinde olanların toz formu il özel kapalı ambalajında görmek istemeleri ve FDA onayının olup olmadığını da öğrenmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde güvenli bir merkezde güvenli şartlar altında saç aşısı yaptırabilmektedirler.

Saç aşısını her bireyin yaptırabilmesi mümkün müdür?

Saç aşısını herkesin yaptırması, kadın veya erkek fark etmeksizin mümkündür. Yaptıracak olan kişinin 11 yaşını doldurmuş olması şart olarak sunulmaktadır. Üst yaş sınırı ise belirlenmemiştir. Ancak saç aşısı yaptıracak olan kişinin genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Aktif kanser tedavisi gören bir hasta eğer saç aşısı tedavisi de görmek istiyor ise bu durumda kanser tedavisinin bitmesini beklemesi gerekmektedir. Tedavi sonrası eğer onkoloğu da izin verir ise PRP kullanımı olmadan saç aşısı yapılması mümkün olabilmektedir. Kanser geçmişi olup kanseri yendikten sonra saç aşısı yaptıracak olan hastalarda da aşı uygulaması PRP’siz tercih edilmektedir.

sac asisi 3

Saç aşısı uygulaması nasıl yapılır?

Saç aşısı tedavisi özel enjeksiyon ile yapılmaktadır. Saç foliküllerine hassas hareketler ile uygulanmaktadır. Saç foliküllerine yapılan uygulama sonrasında kök hücreleri aktifleştirilmektedir. Sağlam saç dokusunun taklit edilmesi işlemi sayılabileceği için sağlıklı saç folikülleri de yayılarak yoğunlaşmaktadır. Bir seansta, sadece dakikalar içerisinde tamamlanan bir işlemdir.

Saç aşısı tedavisi ne kadar sürer?

Saç aşısı işleminin süresi ortalama 1 saattir.

Saç asaçşısı ağrılı bir işlem midir?

Saç aşısının ağrısı yoktur. Saç ile ilgili uygulamaların geneli ile kıyaslandığında saç aşısı oldukça konforlu ve rahat geçen bir tedavidir. Lokal anestezi etkisi altında yapılan bir işlemdir. Saç aşısının yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile ilgili problem yaşayanlar için ise sedasyon yöntemine başvurulmaktadır. Sıfır ağrı ile saç aşısı işlemi tamamlanmaktadır.

Saç aşısının PRP ile yapılmasının farkı nedir?

PRP saç aşısı ekstraselüler matriks, PRP, vitamin gibi saç tedavisine yardımcı olan materyallerin bulunduğu kombine bir tedavidir. PRP ile hastanın kanındaki trombositten zengin sarı bir kısım elde edilmektedir. PRP saç tedavisinin içeriğinde, tedavinin bir kısmı bulunmaktadır.

Saç aşısında tek bir uygulama yeterli olur mu?

Saç aşısında seans sayısına bakıldığında; 2008 senesinden beri ABD’de gittikçe geliştirilen bir tedavi olarak, günümüzde hastadan hastaya göre gerekli olan uygulama sayısı değişebilmektedir. Geçmiş saç aşısı uygulamalarına bakıldığında; ABD’de henüz ikinci kez tedavi uygulanması gereken bir vaka bulunmamaktadır. Ancak eğer ikinci saç aşısı tedavisi görmesi gereken bir vaka olur is; ilk tedaviden 1 sene sonra yeniden saç aşısı tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.

sac asisi 2

Saç aşısı sonrasında sonuç ne zaman ortaya çıkar?

Saç aşısının sonucu tedaviden sonraki altıncı ay ile beraber görülebilmektedir. Zaman içerisinde görülen etki artmaktadır ve tatmin edici sonucun alınabilmesi için saç aşısı tedavisinin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekmektedir. Saç aşısının etkisini gösterdiği anlamak için ise kişinin saç dökülmelerini takip etmesi gerekmektedir. Eğer saç dökülmeleri azalarak durmaya başlamış ise tedavi başarılı olmuştur.

Saç aşısının saç ekiminde kullanımının etkileri nelerdir?

  • Donör bölgenin çok daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağladığı gibi yara izi kalmamasını da sağlamaktadır.
  • Saç aşısı yapılmayan vakalar ile saç aşısı yapılan vakalar karşılaştığında saç aşısı yapılanların donör bölgelerindeki saç yoğunluğu çok daha fazla olmaktadır.
  • Saç aşısı uygulanan ve saç ekimi yapılan bölgede çıkan saçların sayısı çok daha fazla olmaktadır.
  • Saç aşısı ile saç ekimi yapıldığında elde edilen sonuç çok daha kaliteli ve güçlü olmaktadır.

Saç aşısının yararları nelerdir?

Saç dökülmesini tamamen durdurma özelliği olmasa da dengelenmesini sağlayabilmektedir. Yeniden üretilen dokuların daha çabuk iyileşmesi, saç kalitesinin artması, saç ekiminin başarı oranını arttıracak zeminin oluşması, yaraların iyileşmesi gibi etkileri bulunmaktadır. Saçkıran rahatsızlığı olan veya lupus sebebi ile saç dökülmesi yaşayan kişiler saç aşısı ile bu rahatsızlıklarını geçirebilmektedirler.  Saçlarının ince telli oluşundan şikayetçi olanlar da istedikleri gibi kalın ve hacimli saçlara ulaşabilmektedirler. Saç aşısı fiyat yönünden değerlendirildiğinde; uygun fiyatlara sahip olan bir tedavidir.

Saç aşısının yan etkisi var mıdır?

Saç aşısının zararı bulunmamaktadır. Zararının olmadığına dair de FDA onayı vardır. Saç aşısı; ABD’de güvenle uygulanan bir tedavidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?