PRP Tedavisi ile Saç Dökülmesi Tedavisi

PRP saç tedavisi, kişiden alınan kanın işlemden geçirilerek kullanılmasıdır. Bu şekilde cilt ve saç problemleri giderilir. PRP yönteminde ilaç değil kişinin kendi kanı kullanılır. Bu sayede genetik ve çevresel faktörler yüzünden gerileyen hücre yenilenmesi durdurulmuş olur. Saç dökülmesi, cilt gençleştirme, ortopedi rahatsızlıkları ve ağrı tedavisi gibi alanlarda kullanılır. En çok bilinen kullanım alanı saç dökülmesidir.

prp sac tedavisi 1 1

PRP Tedavisi Nedir?

Hastadan alınan kanın özel bir işlem ile plazmasına ayrıştırılması ve vücuda enjeksiyon yoluyla yeniden verilmesi uygulamasıdır. Kanın işlemden geçirilerek platelet hücreler bakımından zengin hale gelmesi sağlanır. Bu da büyüme faktörleri içermesini sağlar. PRP tedavisi herhangi bir ilaç ya da madde kullanılmadan yapıldığı için herhangi bir riski yoktur.

PRP Saç Tedavisi nedir?

Her insan gün içinde 100-150 saç teli dökülür. Bu normal olarak kabul edilmektedir. Ancak bu sayıdan daha fazla saç teli dökülüyorsa bu durum kontrol altına alınmalıdır. Saç dökülmesinde başarı sağlayan yöntemlerden biri de PRP saç tedavisidir. Bu işlem kişinin kendi kanının işlemden geçirilerek saç dökülmesi görülen bölgeye enjekte edilmesini kapsar. Özellikle genetik sebepli dökülmelerde etkili bir sonuç verir. Saç mezoterapisi ile birlikte uygulandığında çok daha iyi sonuç verir.

prp sac tedavisi 3 1

PRP saç tedavisi nasıl yapılır?

PRP işlemi uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Hastadan 10 cc kan alınır. Daha sonra bu kan santrifüj işleminden geçirilir. Beyaz ve kırmızı kan olarak ayrıştırılır. Kırmızı kanda trombosit büyüme faktörü bulunduğu için özel bir işlemden geçirilir ve bölgeye enjekte edilir. Bu işlemin amacı o bölgedeki dokuların yenilenmesidir. PRP saç tedavisi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Uygulama sırasında lokal anestezi uygulandığı için hiçbir acı hissedilmez. Uygulama yapılan bölgede hiçbir iz kalmaz. Aynı gün günlük hayata dönmek mümkündür.

PRP saç tedavisi 15 gün aralıklarla 3 ay kadar sürer. Her yıl tekrarlandığında çok daha iyi sonuç almak mümkündür. Kişinin kendi kanı ile uygulandığı için herhangi bir alerji riski taşımaz.

prp sac tedavisi 2 1

PRP saç tedavisinin yan etkileri nelerdir?

PRP saç tedavisi işlemi uygulandıktan sonra enjeksiyon uygulanan bölgelerde hafif şişlik ya da sızı meydana gelebilir. Bu bölgeyi işlemden sonra temiz tutmak gerekir. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi yoktur. Alerjik reaksiyona neden olmaz. Eğer kişinin kanser geçmişi varsa, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, uygulama yapılacak bölgede iltihap varsa hamile ya da emziriyorsa PRP yaptırmamalıdır.

PRP Saç Çıkarır Mı?

PRP saç tedavisi, hiçbir saç kökü olmayan bölgede herhangi bir etki yaratmaz. Tamamen kel olanlar için PRP tedavisinin saç çıkartma etkisi yoktur. Seyrelmiş, uzaması durmuş, cansızlaşmış ve güçsüzleşmiş saçlara sahip olanlar için etkili bir tedavi yöntemidir. Bu işlem ile saçlar kalınlaşır, gürleşir ve canlanır.

prp sac tedavisi 4

PRP saç tedavisi neden tercih edilir?

  • Saç dökülmesini önlemek için,
  • Saç foliküllerinin canlılığını arttırmak için,
  • Saç büyümesini desteklemek için,
  • Saçlardaki dokuların onarılması için,
  • Saç ekimi sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak için,
  • Uykuya geçmiş saç köklerini canlandırmak için,
  • Saç tellerinin kalınlaşması için,

Tercih edilmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?