PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

PRP uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, öncelikle yapılan uygulamanın en iyi sonucu vermesini sağlar. PRP sonrası dikkat edilecekler şunlardır:

 • Hassas bir işlem olması nedeniyle ortalama bir hafta boyunca cinsel birlikteliğe girilmemesi gerekmektedir.
 • İşlem sonrasında dinlenme amacıyla yaklaşık yarım saat kadar uygulama merkezinde beklenmesi gerekmektedir.
 • İşlem sonrasında istirahat süresi bir gün olarak belirlenmektedir. Bu bir gün evde de geçirilebilmektedir.
 • İşlemin etkisinin zarar görmemesi için ağır kaldırma, spor gibi ağır hareket gerektiren işlemlerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Beslenmenin genellikle sıvı ağırlıklı olmasına dikkat edilmesi, aynı zamanda alınan besinlerin de organik olması gerekmektedir.

prp sonrasi 1

PRP tedavisi nedir?

PRP tedavisi, bir kök hücre tedavisi olarak bilinmekle birlikte pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ülkemizde en çok tüp bebek tedavisi olarak bilinen bu uygulama, anne adayının yumurtaları ile baba adayının spermlerinin özel koşullarda döllendirilmesini içermektedir.

Döllenme işleminin uygun bir laboratuvar ortamında yapılmasının ardından yumurta, anne rahmine hassas bir biçimde yerleştirilmektedir. Genellikle olumlu sonuçlar veren bu işlemler, anne adayının yan tedavilerle de desteklenmesi sayesinde sağlıklı bir gebelik sürecine destek olmaktadır.

PRP tedavisinin başarılı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için hem anne adayının yumurtalıklarının sağlıklı olması hem de baba adayından alınan spermlerin sağlıklı hücreler içermesi gerekmektedir. Partnerlerden birisinin sağlıklı koşulları olmaması durumunda tedaviler başarılı sonuçlar verememektedir.

PRP tedavisi kimler için uygundur?

PRP tedavisinin uygun olduğu kişiler, uzmanlar tarafından belirlenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Uzun süre tüp bebek tedavisi görmesine rağmen başarısız sonuç alanlara
 • Rahim zarı kalınlaşmadığı için yumurtaların tutunamadığı kadınlarda
 • Yumurtalık bölgesinde kist veya benzeri sorunlar olan kadınlarda
 • İleri yaş nedeniyle hamilelik yaşayamayanlara

Bunların dışında PRP tedavisinin tüp bebek dışında farklı hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. PRP yöntem bakımından vücuttaki bir hücrenin işlem görmesi olarak bilindiği için cilt yenileme ya da saç dökülme tedavilerinde de tercih edilen bir yöntem olarak bilinmektedir.

prp sonrasi 3

PRP tedavisinde hangi testler uygulanır?

PRP tedavisinde uygulanan testler, öncelikli olarak hastanın ön fiziksel muayenesi olarak bilinmektedir. Bunun ardından kısırlık durumunun test edilmesine yönelik kontrollerin yapılması gerekmektedir.

PRP tedavisi kısırlık olması durumunda sonuç vermeyeceği için öncelikle hastanın kısırlık durumunun incelenmesi gerekmektedir. Bu inceleme hem kadın hem de erkek üzerinde ayrı olarak yapılması gerekmektedir.

Kadınların muayene süreçlerinde yumurtalıkların incelenmesi ve rahim duvarının kontrol edilmesi de bulunmaktadır. Muayene sürecinde herhangi bir problem olmaması halinde uygulama yapılmaktadır.

PRP tedavisi öncesinde neler yapılmalıdır?

PRP tedavisi öncesinde yapılması gerekenler, tedaviye geçilen aşamada başarı sağlanmasına katkı sunan önerilerdir. Uzmanlar tarafından sunulmakta olup şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Tedavi uygulamasının başladığı saat baz alınarak, uygulama öncesinden 8 saat önce yeme ve içmeye ara verilmesi gerekmektedir.
 • Kadın ve erkek için alkol ve tütün içerikli şeylere, tedavi öncesinde bir hafta ara verilmesi gerekmektedir.
 • Uygulama, cerrahi bir operasyon olması nedeniyle öncesinde kan sulandırıcı etkisi olan herhangi bir besinin tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.

PRP tedavisinin saç dökülmeleri için kullanılması nasıldır?

PRP tedavisinin saç dökülmelerine yönelik kullanılması, uygulama içerisinde kişinin kendi onarıcı hücreleri kullanılması nedeniyle mümkün olmaktadır. Onarıcı hücrelerin saç köklerine uygun koşullar altında hazırlanarak enjekte edilmesi sayesinde saç köklerinde canlanma olmaktadır.

Saç köklerindeki canlanmalar ile hem dökülmelerin durdurulması mümkün olmakta hem de saç köklerinden yeni ve sağlıklı saçların çıkması sağlanmaktadır. Bu nedenle uygulama genellikle saç ekimi öncesinde önerilir.

PRP uygulamalarının saç köklerine uygulanması ağrısız bir uygulama olmakla birlikte uygulamanın sonrasında hafif sızı oluşması olası reaksiyonlar arasında yer almaktadır. Bu ağrıların giderilmesi için uzman tarafından önerilen ağrı kesicilerin kullanılması gerekmektedir.

PRP tedavisinin yapılması ile birlikte destekleyici olması adına Mezoterapi uygulamaları da önerilmektedir. Bu uygulamalar da saç derisinin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin dışarıdan enjekte yoluyla saç derisine verilmesini içerir. Birlikte uygulandığında saç problemlerinin giderildiği bilinmektedir.

prp sonrasi 2

PRP saç tedavisi sonrasında neler yapılmalıdır?

PRP saç tedavisi sonrasında yapılacaklar, öncelikle tedavinin baş bölgesinde olması nedeniyle çok fazla temas olmaması gerekmektedir. Özellikle kıl köklerinin yeniden canlandırılması ve gözeneklerin açılması bir sızlama oluştursa da el ile temas edilmemesi önerilmektedir.

PRP uygulamasının yapılmasından sonra saç için uygun olan bakım ürünlerinin kullanılması da uygulamanın istenen sonucu vermesi açısından önemli olmaktadır. Hem saç derisinin ihtiyacına uygun ürün seçilmeli hem de PRP uygulamasının etkilerini engellemeyecek bir ürün olmasına dikkat edilmelidir.

Uygulama sonrasında baş bölgesinde hafif şişliklerin ya da morlukların da oluşma riski bulunmaktadır. Bunun için belirli aralıklarla buz uygulaması yapılması durumunda şişliklerin birkaç gün içerisinde giderilmesi mümkün olmaktadır.

PRP sonrası dikkat edilecekler arasında önemli olan bir diğer nokta ise saçların istenen şekilde çıkmaya başlamasının ortalama iki ya da 3 hafta sonra olacağıdır. Tedavi sonrasında ilk çıkan saçlar geçici olacağı için birkaç hafta sonrasında görülecek sonuçların beklenmesi gerekmektedir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?