Saç Ekiminden Sonra Şapka Kullanımı

Saç ekiminde başarıyı etkileyen faktörlerden biri de, hiç şüphesiz operasyon sonrası hastanın uyması gereken kurallardır. Saç ekimi yaptıracak kişinin operasyon öncesi alkol, sigara ve bazı ilaçları kullanmaması gerektiği gibi operasyon sonrasında da dikkat etmesi gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallardan biri de saç ekimi sonrası şapka kullanımıdır.

sac ekimi sonrasi sapka 1

Saç ekiminden sonra saç ekimi şapkası

Bilindiği üzere saç ekimi sonrası yaşanan kızarıklık ve ufak kabuklanmalar operasyon sürecinin doğal bir parçasıdır. Birkaç gün devam eden bu kızarıklıklar ve kabuklanmalar, operasyon yaptıran kişiyi rahatsız edebilmektedir. Kişi, saç ekimi yaptırdığının anlaşılmaması için şapka takmak isteyebilir. Ancak dış görünüşten daha önemli olan bir konu ise, ekim yapılan bölgeyi korumaktır. Şapka darbe, güneş ve tozdan korumak gibi birçok farklı işleve sahiptir. Bu yüzden saç ekimi sonrası şapka kullanımının hiçbir dezavantajı yoktur. Aksine avantajları vardır.

sac ekimi sonrasi sapka 2

Saç ekimi sonrası şapka takmanın avantajları

  • Saç ekimi operasyonu yaptıran kişi, operasyondan hemen sonra evine gidebilir ve üç gün içinde günlük yaşamına dönebilir. Yürüme, hareket etme ve masa başı işte çalışmak gibi aktiviteler yapılabilir. Haliyle bu aktiviteler sırasında ekim yapılan bölgenin de korunması gerekir.
  • Dışarı çıkmanız gerektiği durumlarda güneşin zararlı ışınlarından korunmak için mutlaka şapka takmalısınız. Saç ekimi sonrası şapka kullanımı, operasyon yaptıran kişinin yeni ekilen hassas saç köklerini güneşten korur. Bununla birlikte, yağmur ve kar gibi olumsuz hava şartlarında da şapka kullanımı, saç derisinin ve saç köklerinin korunmasına yardımcı olur,
  • Bir diğer önemli sebep ise ekim yapılan bölgenin enfeksiyon kapmaması içindir. Saçsız alana yeni saç kökleri yerleştirildiği için, o bölgeye zarar verecek dış etmenlere de dikkat edilmelidir.

sac ekimi sonrasi sapka 3

Saç ekimi sonrası şapka seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Günümüzde birçok saç ekim merkezi hastalarına “safari şapkası” diye tabir edilen ve fötr şapkaya benzeyen bir şapka vermektedir. Aksi durumlarda kendi şapkanızı kendiniz temin etmelisiniz.
Böyle bir durumda şapka seçerken dikkat edeceğiniz bazı noktalar vardır.

  • Yumuşak
  • Saç köklerine zarar vermeyecek ölçüde yüksek
  • Saç köklerine zarar vermeyecek derecede dar olmayan,
  • Ekim yaptırdığınız bölgeyi tamamen kapatacak şekilde olmalıdır.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?