Saç Ekimi Sonrası Spor Yapılabilir Mi?

Günümüzde hobi veya sağlıklı yaşam amacıyla yapılan spor, birçok insanın hayatında önemli bir yere sahiptir. Sporu hayatının bir parçası haline getiren insanlar, tatil veya iş amaçlı farklı bir kente gittiklerinde bile sporu aksatmazlar. Ancak saç ekimi gibi bazı operasyonlar sonrasında spor aktiviteleri sekteye uğrayabilir. Saç dökülmesi yaşayan ve sporla ilgilenen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Peki, saç ekimi sonrası spor yapılabilir mi? Saç ekimi sonrası spor, ekim yapılan bölgeyi olumsuz etkiler mi?

sac ekimi sonrasi spor 1

Saç ekimi sonrası spor serbest midir?

Estetik amaçlarla yapılan saç ekimlerinde operasyonun başarısını etkileyen faktörler vardır. Uygulanacak saç ekim tekniği, hastanın donör alanı, operasyonu gerçekleştirecek doktor ve operasyon sonrası hastanın uyması gereken tavsiyeler operasyonun başarısını etkileyen faktörlerdir. Hastaya düşen görev, saç ekimi operasyonu sonrası mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallara uymaktır. Spor da bunlardan bir tanesidir.

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi operasyonu sonrası yaklaşık 1–2 ay kadar spor yapılmamalıdır. Saç ekimi sonrası spor yapılması, ekilen saç köklerine zarar verebileceği için tavsiye edilmez. Çünkü spor esnasında vücut gerilir, terler ve yapılan spor türüne göre kafaya darbe gelebilir. Saç ekimi sonrası spor yapmak, saç köklerinizin düzgün bir şekilde iyileşmesini engeller. Çünkü spor esnasında kan basıncı yükselerek kalp atış hızını da artırır. Bu artış da, saç köklerinin yerleştirildiği kanalların (delikler) kanamasına sebep olur ve saç köklerinize doğrudan zarar verebilir.

Bununla birlikte, saç ekimi operasyonundan 3–4 gün sonra hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Vücut kesinlikle yorulmamalı ve gerilmemelidir. Bu yüzden, saç ekimi sonrası spor yapılıp yapılmaması, operasyonun başarısını önemli ölçüde etkiler. Ekilen saç köklerinin zarar görmemesi ve fire vermemesi için saç ekimi sonrası spor 1–2 ay süreyle tavsiye edilmez.

sac ekimi sonrasi spor 2

FUT yöntemi ile yapılan operasyonlarda daha dikkatli olunmalıdır!

Yukarıda bahsettiğimiz durum, FUE Yöntemi ile yapılan operasyonlar için geçerlidir. FUT Yöntemi ile yapılan operasyonlarda daha da dikkatli olunmalıdır. Çünkü FUE Yönteminde greftler Mikromotor veya micropenset ile tek tek alınmaktayken, FUT Yönteminde ise 15–20 cm uzunluğunda bir kesi halinde alınır. Haliyle, hem saç ekilen bölge, hem de donör bölgenin çok dikkatli bir şekilde korunması gerekmektedir.

sac ekimi sonrasi spor 3

Saç ekimi sonrası hangi sporlar yapılabilir?

Kişinin durumuna göre değişmekle birlikte, hafif tempolu yürüyüş ve basit esneme hareketleri gibi yorucu olmayan egzersizler tavsiye edilebilir. Bununla birlikte, bu aktiviteler esnasında herhangi bir kanama olduğu fark edilirse, egzersizin temposu düşürülmeli ve direkt operasyonu yapan doktora bu durum bildirilmelidir.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?