Saç Ekimi Sonrası Şişlik Nedir?

Saç ekimi operasyonu yaptıran herkesin yakından bildiği bir durum da saç ekimi sonrası şişlik oluşmasıdır. Bu şişkinlikler genelde operasyondan sonra üçüncü ya da dördüncü başlar ve en fazla 5 gün kadar devam eder. Saç ekimi sonrası şişlik gayet normaldir ve istisnasız herkes tarafından yaşanır. Operasyon sonrası iyileşme sürecinin doğal bir parçası olan saç ekimi sonrası şişlik, zararsızdır.

saç ekimi sonrası şişlik

Saç ekimi sonrası şişlik nasıl oluşur?

Saç ekimi sonrası şişliğin temel sebebi, ödemdir. Saç ekimi sonrası ödem ise operasyon öncesi kafa derisine enjekte edilen serumdan dolayı oluşur. Kafa derisine serum enjekte edilmesinin sebebi ise greftler toplanırken ve saç kökleri yerleştirilirken, kafa derisi ile kafatası arasında biraz alan açılması için, o bölgenin yumuşamasının sağlanmasıdır. Serumun enjekte edilmesiyle birlikte, greftler çok daha rahat toplanır ve ekilir. Bu da operasyonun başarılı ve konforlu geçmesi açısından önemli bir adımdır.

sac ekimi sonrasi sislik 1

Saç ekimi sonrası şişliklerin alın ve göz bölgesine yayılması

Saç ekimi sonrası şişlik her halükarda gerçekleşir. Operasyondan yaklaşık 3–4 gün sonra başlayan ve en fazla 5 gün içerisinde yok olan bu şişlikleri kontrol etmek sizin elinizdedir. Saç ekimi sonrası ödem sebebiyle oluşan şişliklerin daha çabuk geçmesini sağlamak için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

sac ekimi sonrasi sislik 2

Saç ekimi sonrası şişlik nasıl geçer?

  • Operasyondan sonra 3 gün istirahat edin.
  • Kesinlikle ama kesinlikle yüzüstü yatmayın ve kafanızı öne doğru eğmeyin.
  • Operasyon sonrası ilk 3 gün, sırtüstü yatarak uyumayın. 45 derecelik bir açıyla oturun ve uyuyun. Bu açıyı vermek için arkanıza yastık koyabilirsiniz.
  • Mümkün olduğunca 45 derece açıyla uzanarak istirahat edin. Bu sayede kafa derisi ve alnınızdaki şişlikler yüzünüze gelmeyecek, ense bölgesinden geçecektir. Bu da yüzünüzde şişlik olmasını engelleyecektir.
  • Bol bol su için.
  • Saç ekimi yapılan bölge hariç olmak üzere alın ve göz çevrenize birkaç saat arayla yapacağınız buz masajı ödemin azalmasına ve şişliğin kaybolmasına yardımcı olur.
  • Spor ve yorucu hareketlerden mümkün olduğunca kaçının.
  • Doktorunuzun kullanmanızı söylediği ilaç, solüsyon ve/veya kremleri aksatmadan kullanın.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?